[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

چین از طراحی بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری آسیا رونمایی کرد، روزنامه شیراز نوین

طراحی این تلسکوپ شبیه به تلسکوپ فضایی جیمز وب است با این تفاوت که روی زمین قرار خواهد گرفت.
به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، دانشگاه پکن می‌خواهد بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری را در آسیا بسازد و کاستی‌های توانمندی‌ در رصد نجوم در آسیا را نسبت به سایر نقاط جهان کاهش دهد.
هدف این پروژه ایجاد یک تلسکوپ اولیه با دیافراگم ۱۹.۷ فوتی (شش متر) تا سال ۲۰۲۴ است. آینه آن تا سال ۲۰۳۰ به ۲۶.۲ فوت (هشت متر) گسترش خواهد یافت. این پروژه که در زبان انگلیسی «تلسکوپ در حال گسترش با دیافراگم قطعه‌بندی شده یا به اختصار «EAST» نامیده می‌شود، توسط دانشگاه پکن هدایت خواهد شد.
طبق بیانیه دانشگاه پکن، این تلسکوپ توانایی چین در رصد نجوم نوری را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.
این مرکز همانند نامش (EAST به معنای شرق) تبدیل به اولین تلسکوپ نوری در سطح جهانی در نیمکره شرقی خواهد شد. تأسیسات پیشرو امروزی در نیمکره غربی در مکان‌هایی اطراف ماونا کیا در هاوایی، آتاکاما در شیلی و جزایر قناری در سواحل شمال غربی آفریقا قرار دارند.
فاز اول پروژه «EAST» ساخت آینه‌ای متشکل از ۱۸ بخش شش ضلعی است که ظاهری شبیه به آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا دارد. قطر این آینه حدود ۱۹.۷ فوت (شش متر) خواهد بود که مشابه قطر آینه وب است.
تلسکوپ زمینی چین برخلاف تلسکوپ فضایی وب که در فاصله ۱.۵میلیون کیلومتری از زمین در نقطه لاگرانژ ۲ قرار گرفته، در کوه سایشیتنگ در نزدیکی شهر لنگو در استان شینگهای در فلات تبت در ارتفاع حدود ۴۲۰۰متری قرار می‌گیرد.
در فاز دوم، حلقه‌ای از ۱۸ بخش شش ضلعی دیگر به آینه اضافه می‌شود و تا سال ۲۰۳۰ قطر آن به بیش از ۲۶.۲ فوت (هشت متر) گسترش می‌یابد.
دانشگاه پکن تخمین می‌زند که این پروژه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰میلیون یوان (۶۹ تا ۸۴میلیون دلار) هزینه داشته باشد.
این دانشگاه خاطرنشان کرد که نجوم نقش مهمی در فناوری و توسعه اجتماعی ایفا می‌کند و جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ به دانشمندانی اعطا شد که سیاهچاله‌ای را در مرکز کهکشان راه شیری کشف کرده بودند.
«EAST» می‌تواند گزینه‌ای عالی برای قابلیت‌های رو به رشد نجومی چین باشد. این کشور بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی تک‌دیافراگم جهان به نام FAST را ساخته و قصد دارد رصدخانه فضایی بزرگی به نام «Xuntian» را اواخر سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی