[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

نخبه‌پروری، روزنامه شیراز نوین

همین چند روز پیش بود که جستاری زدیم به حوزه نخبگان بایک خبر وچند عکس واستناد به ماجرای مهاجرت آنان به دیار فرنگ. بدون تأمل این سوال مطرح می‌شود که ما تحت چه شرایطی دانش‌آموزان را تربیت می‌کنیم؟ با اقتدار و یا توأم با ضعف نفس و روحیه‌ای صدقه‌بگیر؟ روزگارعجیبی است، هروز به حمایت خیرین نیاز بیشتری احساس می‌شود.
خیرینی که در گذشته مدرسه ومسجد می‌ساختند حالا هم بایدجاده بسازند، هم مشکل آب را حل کنند، هم خانه‌سازی کنند و به مقوله ازدواج وجهیزیه ورود کنند. این روزها داستان خرید لوازم‌التحریر دانش‌آموزان نیازمند هم مزیدبرعلت شده است وخیرین باید به این موضوع هم ورود کنند و سوال برانگیز است درشرایط سخت اقتصادی امروز خیرین چگونه توان اقتصادی خود را حفظ کرده‌اند؟

داستان جشن بازگشایی مدارس هرسال با توسل به سنت تکدی‌گری  برگزار می‌شد و امسال از هوای دیگری در بستر تورم شدید برخوردار است.  حالا خیرین باید قلم وکتاب و دفتر خریداری و بین دانش‌آموزان فقیر توزیع کنند که البته با توجه به جمعیت تحت فقر باید شاهد آمارهای بالایی دراین خصوص باشیم.
به این ترتیب فرهنگ صدقه گرفتن از همین سن کم بین افراد جامعه گسترش می‌یابد و باید به جای گرفتن بورسیه تحصیلی ازدولت و استناد به اصل 30قانون اساسی کشور که گفته است دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش‌ را رایگان برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد، دست به دامن خیرین شد.
دراین روش لزوماً خیرین باید گزینش شوند و از فیلترهای نظارتی عبور کنند تا مبادا بعضی دراین پوشش اقدام به انحراف در حوزه آموزش وپرورش کنند. درخبرها آمده بود مداح اسرائیلی شناسایی و دستگیرشد. این خبر بازتاب گسترده‌ای ‌داشت اما واقعیت امر این است که اینان درتمامی ‌حوزه‌های ‌فرهنگی نفوذ کرده‌اند. البته اگر بخواهیم فلسفه نفوذ را مورد کنکاش قرار دهیم باید اول به داستان سرمایه‌گذاری فرهنگی نگاهی عمیق داشته‌باشیم. فرق بین مایی که اصلاًٌ نمی‌دانیم سرمایه‌گذاری فرهنگی یعنی چه و آنانی که میلیارد میلیارد دلار صرف امور فرهنگی وخرید افکار ونبوغ انسان‌ها می‌کنند، بسیار است.
ما اصلاً نمی‌دانیم نخبه یعنی چه، چرا که به‌ قول استاندار فارس نتوانسته‌ایم بستر لازم برای ماندگاری نخبگان را فراهم کنیم.
نخبگان افرادی هستند که به سختی و در انزوا و بدون حمایت اهل سیاست علم‌آموزی می‌کنند و سپس تولید علم را موکول به خروج از کشور می‌کنند. فناوری‌های‌ جهان که تماماً در آن‌سوی مرزهای جهان سوم اتفاق می‌افتد به‌دست همین نخبگان مهاجر است. آنان‌که در جهان سوم با هزینه‌های‌خیرین واعتبارات نیم‌بند دولتی زیر سقف‌های‌ لرزان و غیرمقاوم مدارس تحصیل می‌کنند، برای رفتن لحظه شماری می‌کنند چرا که بیشتر می‌دانند ومی‌فهمند که آینده‌ای ‌درانتظارشان نیست.
نقطه سرخط - حالا باید از معلمانی که درفقر وتنگنا زندگی می‌کنند خواست تا عشق به وطن را در دانش‌آموزان صدقه بگیر نهادینه کنند. 
آقایان مسئول کمی‌ هم واقع‌بین باشید این چه وضعی است که درست کرده‌اید، چرا به میز وصندلی چسبیده‌اید و می‌ترسید بیکار شوید. اگر من و شما بیکار شویم بهتر از آن است که نسلی آسیب ببیند..
حوزه آموزش وپرورش، تعلیم وتربیت، رشد ومعنویت سرمایه‌گذاری می‌خواهد. ما باید بیشتر از آنچه در حوزه‌های ‌نظامی ‌سرمایه‌گذاری کنیم در حوزه فرهنگ سرمایه‌گذاری کنیم. اگر فرهنگ ما ارتقا بیابد برتمامی‌حوزه‌ها ‌مسلط خواهیم شد.
من به عنوان یک روزنامه‌نگار برخود واجب می‌دانم به مسئولان امر هشدار دهم که موضوع آموزش وپرورش و نخبه‌پروری در سطوح آموزش عالی را جدی بگیرید. از نمایندگان استان بخواهید موضوع اعتبارات این حوزه را از دولت مطالبه کنند. 
رهاسازی نمایندگان، آنان را به وکیل‌الدوله تبدیل کرده است وفراموش کرده‌اند وکیل‌الرعایا هستند. این میدان آن‌قدر خالی مانده است که حالا در آستانه مهر باید با کاسه گدایی برسرکلاس‌ها‌ حاضر شویم. به راستی ماهیت این کار چیست؟
فقط جلوی پای خودتان را نبینید وبه چند قدم آن‌طرف‌تر هم نگاهی بیندازید، محافظه‌کار نباشید، خواستن حقوق آموزش وپرورش ونخبه‌پروری در سطوح آموزش عالی را پای خیانت ما انسان‌ها نمی‌نویسند. درآستانه محرم بهترین و بزرگترین درسی که باید از سالار شهیدان عالم گرفت همین حریت است. 
کمی‌ به معنا ومفهوم امربه‌معروف توجه کنیم، همه داستان به تذکر به یکدیگر درخیابان‌ها خلاصه نمی‌شود، تذکر به نمایندگان ومسئولان فارس هم واجب و در اولویت است.
امروز در شرایط بسیار خطیری از تاریخ کشورمان قرار داریم و نسلی که درحال تربیت است غرق در امواج شدید فساد‌ها‌ و اختلاس‌ها ودوگانگی‌ها ‌قرار دارد و بدخواهان در مقابل هر کانال تلویزیونی بی‌محتوا وکسالت‌آور ما با صد کانال تلویزیونی با سرمایه‌گذاری‌های‌ میلیاردی صف بندی کرده‌اند. چرا میدان را خالی کرده‌ایم ؟ 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی