[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

صنعت گردشگری بدون درآمد، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی ایران معتقد است با وجود ظرفیت بالایی که زیرساخت‌ها و آثار تاریخی و جغرافیایی ایران دارد، سهم ما از این صنعت جهانی بسیار محدود است.
به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی در نشست اعضای اتاق بازرگانی ایران با سرپرست وزارت میراث فرهنگی، تشریح کرد: آمارها و بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد که امروز سهم گردشگری از تجارت کل دنیا به حدود هفت درصد رسیده است. 
این در حالی است که ایران با وجود در اختیار داشتن جاذبه‌های گردشگری مختلف تنها نیم درصد از کل این صنعت مهم جهانی را به خود اختصاص داده است.
به گفته وی، امروز درآمد صنعت گردشگری با حوزه‌هایی همچون نفت و خودرو مقایسه می‌شود و این در حالی است که میزان ارزش افزوده خلق شده در گردشگری قابل مقایسه با هیچ یک از این صنایع نیست.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که امروز درآمد جهانی حاصل از صنعت گردشگری به بیش از ۱۵۰۰ میلیارد دلار رسیده، توضیح داد: سالانه بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر گردشگر در سراسر جهان رفت و آمد می‌کنند، اما متأسفانه سهم ایران از این بازار بسیار محدود است.
شافعی با اشاره به کاهش ارزش پول ملی ایران، تصریح کرد: هرچند این اتفاق برای ما تبعات منفی زیادی خواهد داشت، اما در حوزه گردشگری باعث شده که ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای مقصد توریسم تبدیل شود که متأسفانه ما نتوانسته‌ایم به درستی از این فرصت استفاده کنیم.
به گفته وی، یکی از دلایل اصلی نبود اقبال توریست‌های خارجی برای ورود به ایران، تصویرسازی‌های غلطی است که برخی رسانه‌های خارجی انجام داده‌اند و باید تلاش کرد که این تصویر غلط برطرف شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر لزوم افزایش نقش بخش خصوصی واقعی در صنعت گردشگری، خاطرنشان کرد: ایجاد تسهیلات و حمایت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در گردشگری یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های بخش خصوصی از دولت است و در کنار آن امیدواریم تدوین سند ملی گردشگری نیز با سرعت بیشتری نهایی شود تا نقش ایران از این صنعت بسیار مهم افزایش پیدا کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی