[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

منفعت شهرداری از کمیسیون ماده ۱۰۰ حرام است، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس گفت: وضعیت ساخت و سازهای غیرمجاز در شیراز مناسب نیست و اگر شهرداری از کمیسیون ماده ۱۰۰ منفعت دارد که این کار حرام است.
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان فارس، آیت الله لطف الله دژکام در دیدار با اعضای شورای شهر شیراز با اشاره به تغییرات در شورای شهر شیراز افزود: در این تغییرات و جابه‌جایی‌های‌جدید شورا بنده تأملی داشتم و به فرماندار شیراز نیز گفتم که از نظر قانونی، کار باید شکل و وجه کاملاً قانونی داشته‌باشد و مسائل و جا به جایی‌ها‌ مطابق قانون پیش برود و در استانداری نیز تأیید شود که این روند طی شده و بحث خاصی نیست و پس از تأیید کار به لحاظ قانونی، بنده کار را با تیم جدید مدیریتی شورا شروع کردم و خارج از این چارچوب من نمی‌توانم کار کنم و دلم می‌خواهد شکل و چارچوب قانونی هر کاری طی شود تا دیگر جای بحث و اما و اگر وجود نداشته‌باشد.
وی ادامه داد: در مورد جابه جایی اعضای شورا  نیز جابه جایی باید در چارچوب قانون باشد و هیچ کس از این چار چوب نباید خارج شود حتی تسریع یا تأخیر در یک مسئله اگر مجال قانونی دارد باید انجام شود.
امام جمعه شیراز تصریح کرد: بنده همیشه به این جهات مقید بوده‌ام و احساسم این است که باید این مسئله در جامعه ما جا بیفتد و برخلاف نگاه و تصوری که وجود دارد که برخی جاها فراقانونی یا غیرقانونی رفتار می‌شود، باید در عمل اثبات کنیم که ما فراتر از قانون نیستیم و گرچه به صورت کلی اطلاعاتی نسبت به قضایا داریم اما هرجا مسئله را نمی‌دانیم در ابتدا می‌پرسیم و در چارچوب قانونی حرکت می‌کنیم.
آیت الله دژکام یادآور شد: در  فرآیند تشکیل جمهوری اسلامی و سامان پیدا کردن نهادهای مختلف کشور، شورای شهر هم باید مسیر خود را طی کند و بداند تکلیف و رسالتش چیست ما در بعضی از مسائل تجربه زیادی نداریم در این ۵-۴ دوره گذشته از شوراها تجربه اینکه عضوی از شورا به هر دلیلی نتواند در جلسات شرکت کند و فرد دیگر جای عضو غایب را بگیرد برای ما تجربه طولانی و البته عجیبی نیست.
وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه ما باید در ضمن اینکه کار مردم را رواج می‌دهیم مسائل مربوط به سازماندهی نهادها و سازمان‌های کشور را نیز انجام دهیم این دو کار به موازات هم پیش می‌رود و یکی از دلایلی که به نظر می‌رسد مسائل بغرنج است، همین است.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس تأکید کرد: شما بر فرض، مثال اروپا و آمریکا را نگاه کنید، آنها براساس تجارب انباشته شده خود مسیر آینده را تنظیم می کنند اما ما تجربه چندانی نداریم چون عمر نظام ما 40سال است و آنها بالای 100 سال است که جنگ‌ها‌ و اختلافات داخلی را کنار گذاشته‌اند و سامان پیدا کردند.
وی ادامه داد: مسیر ما و آنها در دو شکل متفاوت است و در آینده تمدن ما چیز دیگری شکل خواهد گرفت اما اینکه می‌خواهیم تمدن بسازیم همان است یعنی ما مانند آنها در یک تجربه تاریخی می‌خواهیم تمدن خود را بسازیم و قرار  نیست که در کشور ما معجزه رخ دهد، امام‌خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب نیز معتقد به معجزه نبودند و عقیده داشتند باید این فرآیند طی شود اگر می‌خواهیم این فرآیند طی شود طبیعتاً باید بپذیریم که در این مسیر بارهای سنگینی بر روی دوش ما قرار دارد.
امام جمعه شیراز یادآور شد: مردم یکسری توقع دارند و کاری ندارند در چه وضعیتی قرار داریم مردم کاری ندارند که ما در کجای کار هستیم بلکه فقط می‌خواهند توقعاتشان برآورده شود و این کار را برای ما سنگین می‌کند طبیعتاً شورا هم در این راه کار‌های ‌زیادی را بر عهده دارد و توقعاتی که مردم دارند و شورا باید آنها را دنبال کند.
وی خطاب به رئیس جدید شورای شهر شیراز، گفت: جناب آقای موسوی که سختی دوران اسارت را کشیده‌اند می‌دانند این دوره از شورا هم می‌گذرد اما واقعیت امر این است مثل همان دوران که تحمل کردید،  فشار کار امروز زیاد است و به راحتی نمی‌توانیم مسیر را طی کنیم چون خیلی از مسائل سامان نداشته‌اند و مدلی برای پیشبرد کار نداشته‌ایم و حالا باید سامان بگیرد بنده بسیار خرسندم از اینکه بیان کردید به دنبال سامان دادن به مرکز پژوهش‌ها‌در شورای شهر هستید.
وی افزود: یکسری از پژوهش‌ها ‌باید جنبه راهبردی داشته‌باشد و یکسری از پژوهش‌ها ‌با نگاه‌های ‌اجرایی و عملیاتی است این 2 فاز باید از هم جدا شود و قاعدتاً ما در بحث‌های ‌راهبردی نیاز جدی داریم که بگذاریم افرادی ولو با تفکر کاملاً مقابل نگاه امروز شورا، به این مرکز پژوهش‌ها ‌دعوت شوند و نظر خود را ارائه کنند. این حرف‌ها ‌باید زده شود و بعد چکش کاری شود.
آیت الله دژکام یادآور شد: امروز هیچ کدام از 2 جریان و جناح موجود در نظام به اندازه کافی حرف برای مسائل راهبردی در مسائل شهر و شهرسازی ندارند باید در یک فضای علمی با یکدیگر چالش کرد تا حرف اصیل عمیق رشد کند و خروجی آن شود.
وی با بیان اینکه فضایی ایجاد کنید که همه افرادی که ممکن است نظری داشته‌باشند آزادانه نظر خود را بیان کنند، گفت:  لازم نیست روی این مسئله مانور رسانه‌ای داده شود و فقط نخبگان و فرهیختگان باید در جریان قضایا قرار گیرند وقتی حرف‌ها‌ در میدان آمد و سبک سنگین کردیم قاعدتاً عقل جمعی ما به انتخاب بهترین‌ها‌خواهد انجامید و هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند بهترین نظر را دارد، بهترین نظر و تصمیم در بین چالش‌ها‌ و صحبت‌های ‌نظریه‌پردازان شکل می‌گیرد.
امام جمعه شیراز تأکید کرد: امروزه همه ما می‌دانیم که وضع شهر خیلی وضع مناسبی نیست، ما اگر بخواهیم شیراز را یک شهر اسلامی معرفی کنیم این شهر اصلاً متناسب با آن ایده‌هایی که برای آن پرداخته شده است نیست و باید برای اینکه شهر به جایی برسد که به رشد و توسعه حقیقی برسد، ما اول باید دیدگاه‌ها، نظریات و افکار مختلف اندیشمندان را بررسی کنیم.
وی ادامه داد: ما باید دنبال این باشیم که مسئله مردم حل شود بدون اینکه جار و جنجال به راه بیندازیم، متأسفانه این فضا در رسانه‌های‌همه جریان‌های‌مختلف ایجاد شده که فقط سروصدا کنند و همه به جان هم افتاده‌اند و مسئله مردم در این میان گم شده است.
نماینده ولی‌فقیه در فارس یادآور شد: هر گروهی بر مسند کار باشد مسئله مردم و مشکلات آنها در سر جای خود همچنان هست و ما باید به پاسخ یکسری پرسش‌های ‌مهم بپردازیم که واقعاً برخی از این پرسش‌ها ‌تفاوت نمی‌کند که اعضای شورای شهر از لیست امید باشند یا لیست جناح مقابل و این پرسش و پاسخ در بین هر دو جناح مشترک است و همه باید به فکر حل آنها باشند و راه حل دو گروه در جاهایی مشترک است چون در کلیاتی با هم مشترک هستیم و در چارچوب اسلام و ایران قرار داریم.
آیت الله دژکام تأکید کرد: این اساس کار است ولی متأسفانه مسئله به صورت درست تبیین نشده است و کار به جایی رسیده که جریان‌های‌ سیاسی نقطه مشترک ندارند در حالی‌که اگر اشتراک نداشتند در یک نظام جمع نمی‌شدند.  در یک شهر اگر قرار به کار کردن باشد از عرصه عمرانی و شهرسازی تا مسائل فرهنگی چه کارهایی است که همه مشترکا باید اقدام کنیم، خوشحالم که جهت کار پژوهشی را برای مسائل شهر مدنظر قرار دادید.
وی ادامه داد: بنده خیلی رنج بردم از اینکه پرونده تعدادی از شوراهای شهر در سطح استان در دادگاه است، انسان هم از نوع عمل شوراها دلخور می‌شود هم از نوع عملی که دوستان در مقابل آنها انجام می‌دهند مسئله ناراحت‌کننده است که طرف در شورا تصمیماتی گرفته که در حیطه اختیاراتش نبوده است و کارش بر روی حساب و کتاب نبوده و دنبال اغراض دیگری است همه این مسائل را باید یاد بگیریم تا در آینده باز دچار این مسائل نشویم.
وی یادآور شد: در بحث‌های ‌اجرایی و عملیاتی که شما به صورت مداوم درگیر هستید مشکلاتی در شهرداری وجود دارد که تا با مسئله و مشکل روراست نشویم نمی‌توانیم از آن رد شویم امروزه در بسیاری از مناطق شهر به صورت غیرقانونی و بدون پروانه ساختمان‌سازی انجام می‌شود عده‌ای قضیه را نادیده می‌گیرند تا قسمتی از کار پیش رود و در ادامه پرونده به کمسیون ماده 100 می‌رود و نوعی کسب درآمد برای شهرداری می‌شود.
امام جمعه شیراز تصریح کرد: آیا شورا و شهرداری می‌خواهد از این نوع درآمدها داشته‌باشد؟ درآمد شما از کمسیون ماده 100 چقدر است؟بر روی آن به عنوان درآمد حساب می‌کنید یا خیر؟ شورای شهر با این مسائل چگونه می‌خواهد کار کند؟ صریح و شفاف با مردم در میان می‌گذارید یا جزء تصمیمات درون سازمانی است، اگر زور شهرداری به ساخت و ساز غیر قانونی یک ساختمان نمی‌رسد پس چرا شهرداری داریم؟ اگر زور شهرداری می‌رسد چرا جلوی کار را نمی‌گیرد؟ اگر منفعت دارد این منفعت حرام است، ما حرام و حلال را چگونه معنا می‌کنیم که این مسائل حرام نیست؟مگر  قرار بر این نیست که قانون‌مدار باشیم و در چارچوب حرکت کنیم. وی تأکید کرد: حل این مسائل نیازمند شفافیت و صداقت است یعنی واقعاً بگوییم بنای چنین کاری دیگر نیست و خود شورا و شهرداری در بودجه خود نباید بر روی درآمدی که از این بخش تحصیل می‌کند حساب کنند.
امام جمعه شیراز ادامه داد: مسئله بغرنج دیگری که وجود دارد بحث باغات شهر است و همه عقیده داریم باید فضای سبز و باغات شهر حفظ شود اما هر روز دارد کوچک‌تر می‌شود برای حل مسئله این باغ‌ها‌ باید دنبال راهکار مناسب باشیم اگر می‌خواهیم این باغات باشد به چه شکلی باید آنها را حفظ کنیم که برای مالک آن، درآمد مشروع اقتصادی هم داشته‌باشد، این مسائل بزرگی است که در شهر ما وجود دارد اگر به دنبال این هستیم که به نفع شهر باشد باید شورا در یک نگاه کاملاً منصفانه علمی مسئله را بررسی کرده باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی