[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۰۲
  • دوره جدید

ارز کالای تجاری شد ، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: خرید و فروش ارز فعالیت اقتصادی است و اطلاعات افراد در این زمینه در پایگاه اقتصادی خانوار ثبت می‌شود و به عنوان شاخصی در دهک‌بندی درآمد خانوار 
لحاظ می‌شود.
به گزارش ایرنا، هم‌زمان با نوسان نرخ ارز در بازار، تقاضا برای دریافت ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به دلار ارز با کارت ملی و نرخ توافقی افزایش یافت؛ البته باید توجه داشت که بیشتر این افراد متقاضیان اصلی نیستند و برای بهره‌مندی از سود چندمیلیونی این معامله به بازار مراجعه می‌کنند.
برخی افراد سودجو با پرداخت پول به سایران، کارت ملی آنها را گرفته و با آن و به نام آنها ارز خریداری می‌کنند تا در بازار آزاد بفروشند و سود کسب کنند. این موضوع بر میزان تقاضای کاذب در بازار ارز می‌افزاید و در مقابل نامی از خریدار و فروشنده واقعی ارز باقی نمی‌ماند. این موضوع واکنش بانک مرکزی و دستگاه قضایی را 
به دنبال داشت.
بر این اساس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در پیامکی به افراد اعلام کرد که با توجه به مشاهده مواردی از سوءاستفاده دلالان از کارت ملی افراد برای خرید ارز با هدف سودجویی و تبعات این اقدام غیرقانونی برای دارنده کارت، دقت داشته باشید خرید ارز صرفاً برای مصارف شخصی صورت گیرد.
بدیهی است اطلاعات هویتی خریداران برای سازمان هدفمندی یارانه‌ها و سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد و تبعات عدم رعایت ضوابط مقرر در قانون مبارزه با پول‌شویی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر عهده دارنده کارت ملی خواهد بود.
«سیده طیبه حسینی» سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این خصوص به ایرنا گفت: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ دهک‌بندی و شناسایی خانوارهای پردرآمد برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با استفاده از بانک اطلاعاتی پایگاه رفاه ایرانیان و شاخص‌های تعیین شده، افراد با درآمد بالا را شناسایی کرد و از اردیبهشت ماه دهک‌های پردرآمد حذف شد.
سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: هم اکنون اطلاعات هویتی که معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مقرر کرده، به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارائه و این اطلاعات در پایگاه اقتصادی خانوار سازمان هدفمندی و پایگاه رفاه ایرانیان ثبت می‌شود.
حسینی تصریح کرد: همانطور که تراکنش مالی و ‌درآمد جزو فعالیت اقتصادی است، خرید ارز نیز نیز در این زمره قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه متولی دهک‌بندی خانوارها وزارت رفاه است، ادامه داد: دهک‌بندی از اردیبهشت ماه و بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ انجام شد و چنانچه به طور قانونی این سازمان ملزم باشد مجدداً این کار را انجام دهد، تکالیف برای این وزارتخانه مقرر و بر اساس آن انجام خواهد شد.
سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها بیان کرد: هم اکنون اطلاعات افرادی که ثبت نامی جدید هستند، به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال و آزمون وسع و دهک‌بندی خانوارها انجام می‌شود.
به گفته حسینی، علاوه بر ثبت نام جدید، افرادی که تغییر بُعد خانوار داشته باشند، جزو آزمون وسع قرار می‌گیرند و دهک بندی جدید برای آنها انجام می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی