[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

چرا آموزش کارآفرینی در مدارس ضروری است؟، روزنامه شیراز نوین

 کارآفرینی یا Entrepreneurship واژه‌ای نسبتاً قدیمی به معنای متعهد شدن است (این واژه حدود سیصد سال قدمت دارد). اقتصاد دان‌هایی همچون کانتیلون و آدام اسمیت اولین کسانی بودند که از کلمه کارآفرین در قرن هفدهم و هجدهم میلادی استفاده کردند؛ اما از عمر کارآفرینی به معنای علمی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود حدود یک قرن گذشته است. شومپیتر در سال ۱۹۲۸ تعریف کارآفرینی را به صورت زیر مطرح کرد، عصاره کارآفرینی در درک و بهره‌برداری از فرصت‌هاست.کار آفرینی فرآیندی است که در آن فرد کار آفرین با ایده‌های نو و خلاق، فرصت‌ها را شناسایی کرده و با استفاده از منابع موجود به ایجاد کسب و کار جدیدی دست‌ می‌زند.
آموزش کارآفرینی از نظر تمام زمینه‌های ‌اجتماعی و اقتصادی به نفع دانش‌آموزان است، زیرا به کودکان یاد ‌می‌دهد آزادانه فکر کنند و مهارت‌ها ‌و استعدادهای غیرمتعارف خود را پرورش دهند. علاوه بر این فرصت نیز ایجاد کرده، عدالت اجتماعی را تضمین ‌می‌کند و اعتماد به نفس را القا می‌نماید.
از آنجایی که کارآفرینی‌ می‌تواند فرصت‌های ‌اقتصادی را افزایش دهد،‌ می‌توان از آن به عنوان عامل عدالت اجتماعی استفاده کرد.
علاوه بر این، کارآفرینی در طول تاریخ باعث شده اقلیت‌ها، زنان و مهاجران زندگی بهتری برای خود و خانواده‌شان ایجاد کنند. مهاجرانی که کسب و کاری را شروع ‌می‌کنند ‌می‌دانند که ممکن است شکست بخورند، ولی آن‌ها‌ چیزی برای از دست دادن ندارند، آن‌ها‌ ریسک‌پذیر و پایدار هستند و این صفات نیز برای کارآفرینی بسیار مهم ‌می‌باشند.
از آنجایی که کارآفرینی، این نوع ویژگی‌ها‌ را در افراد پرورش‌ می‌دهد، لذا نه تنها به نفع افراد کم درآمد بلکه به نفع تمام دانش‌آموزان است. 
باید کودکان را به ریسک‌پذیری و اشتباه کردن تشویق کرد، زیرا این دو کار برای ابتکار و خلاقیت ضروری هستند. شاید اگر دانش‌آموزان به مطالعه کارآفرینی بپردازند مجبور شوند آزادانه فکر کنند تا شکست خورده و باز به راه خود ادامه دهند. این تجربیات به آنها الهام ‌می‌بخشند تا افرادی خلاق، مبتکر و نوآور گردند.
یکی دیگر از دلایل آموزش کارآفرینی این است که رفاه اجتماعی و عاطفی را افزایش‌می‌دهد و بیشتر از کسب و کارهای دیگر با شادی و خوشحالی سر و کار دارد. کسانی که این دوره را طی ‌می‌کنند و کسب و کارهای خودشان را راه‌اندازی‌ می‌نمایند بسیار شادتر از سایر افراد هستند زیرا کنترل بیشتری بر سرنوشت خود دارند. به همین خاطر در مدارس معروف کسب و کار، تقاضای دانش‌آموزان برای این دوره‌ها‌ رو به افزایش است.
به لطف افراد آینده‌نگر و سازمان‌ها ‌آموزش کارآفرینی به مدارس راه یافته است. کار آفرینی نیروی محرکه اقتصاد است. به همین دلیل گسترش دانش مربوط به کسب و کار بسیار مهم است.
• راضیه زارع- هنرآموز حسابداری هنرستان حضرت مریم کوار

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی