[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۸
  • دوره جدید

وزیر خارجه: اروپا در لغو تحریم‌ها جدی نیست ، روزنامه شیراز نوین

وزیر خارجه کشورمان با تأکید بر خنثی شدن همه اقدامات گمراه کننده ‌آمریکا علیه ایران تأکید کرد: بسیاری از مسائل برای دیگر کشورها روشن شده است. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با المیادین تأکید کرد: فعالیت‌های دیپلماتیک ایران بسیاری از مسائل مربوط به این کشور را برای بسیاری از کشورهای جهان روشن کرد. وی گفت: پیش از رسیدن حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و پس از ورود وی توانستیم جلوی اقدامات گمراه کننده آمریکا را درباره حوادث منطقه برای فراموش کردن جنایاتی که در یمن اتفاق‌می‌افتد بگیریم. آنها با صرف‌نظر از این که عربستان سعودی بر ادامه تجاوز به ملت یمن اصرار‌می‌کند‌می‌خواستند مسئولیت را به گردن ایران بیندازند. این مسئله را در نطق رئیس‌جمهور ایران و گفت‌وگوهای رسانه‌ای توضیح دادیم. بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ظریف تأکید کرد: اروپایی‌ها هنوز برای لغو تحریم‌های ایران جدی نیستند حال آن که فورا حملات به شرکت آرامکو را محکوم کردند. وی افزود: مشکل ما این است که آنها نمی توانند از مقاومت گروهی که از هیچ‌گونه حمایت بین المللی برخوردار نیست در مقابل ائتلافی که قوی ترین سلاح‌ها‌را در اختیار دارد ولی از پیروزی بر آن گروه ناتوان است تفسیری ارائه دهند. برای آنها سخت است که این حمله (حمله به شرکت آرامکو) را به یمنی‌ها‌ نسبت دهند اما هیچ دلایل و مدارکی درباره دست داشتن ایران در اختیار ندارند. آنها از یکسو ‌می‌خواهند اتهام بزنند و از سوی دیگر بر شکست خود سرپوش بگذارند.
وزیر خارجه کشورمان همچنین از وخامت اوضاع منطقه پس از پیوستن امارات و عربستان سعودی به ائتلاف آمریکا برای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز سخن گفت.
ظریف گفت: گمان نمی‌کنم نظامی‌گری بتواند امنیت را به منطقه خلیج فارس بیاورد بلکه باعث تشدید تنش‌ها‌ در این منطقه‌می‌شود. عربستان سعودی باید درک کند که نمی‌تواند امنیت خود را از آمریکا خریداری کند. پس از چهل سال تجربه‌ای که با صدام، طالبان و داعش داشتند و تلاش کردند امنیت خود را تأمین کنند، این تجارب باید بی‌فایدگی خود را نشان داده باشد.
وزیر خارجه ایران همچنین با تأکید بر این که کشورش دیدار نمایشی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را رد کرد افزود: برگزاری هرگونه نشستی به لغو همه تحریم‌های‌ایران بستگی دارد. ظریف گفت: شرط ما این بود که هیچ دیدار دوجانبه‌ای‌بین روحانی و ترامپ انجام نشود بلکه این کار در چارچوب نشست سران کشورهای گروه 1+5 انجام شود و این نشست نیز منوط به لغو تحریم هاست اما ترامپ حتی نگفت که تحریم‌ها پس از دیدار لغو خواهد شد؛ بلکه گفت ابتدا دیدار انجام شود پس از آن امکان لغو تحریم‌ها‌ وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی