[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

میوه پشت ویترین گرانی، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور

چند روزی بیشتر به فرارسیدن عید نوروز باقی نمانده ولی هنوز بازار فروش میوه در شیراز سوت و کور است. مردم هنوز رغبتی برای خرید میوه شب عید از خود نشان نداده‌اند که باید علت آن را در گران قیمتی اقلام مورد نیاز عید جست‌و‌جو کرد. البته ناگفته نماند که عده زیادی نیز ترجیح می‌دهند تا جایی که امکان دارد در روزهای پایانی سال میوه مورد نیاز خود را خریداری کنند. چنانچه یکی از میوه فروشان به «شیراز نوین» گفت: مردم قدرت خرید میوه‌های گران را ندارند و هنوز خرید میوه شب عید در شیراز شروع نشده است ولی شاید از روز شنبه مردم استقبال بیشتری داشته باشند. 
مرتضی زارع بیان کرد: الان میوه فروشان هر کیلو پرتقال خوب والنسیای دارابی را در حدود 6 تا 7 هزار تومان از میدان می‌خرند و برای اینکه بتوانند سود خود را حفظ کنند مجبور هستند آن را تا قیمت 8 هزار و 500 به مردم عرضه کنند. در مورد سیب هم همین شرایط وجود دارد. قیمت خرید ما حدود 5 هزار و 300 است که آن به قیمت 6 الی 6 هزار و 500 به مردم می‌فروشیم.
وی افزود: با توجه به اینکه پرتقال‌های شمالی کیفیت قابل قبولی ندارند مردم رغبتی به خرید آن‌ها ندارد و در شرایط کنونی پرتقال خوب بازار پرتقال دارابی است. قرار بود یکسری پرتقال‌های وارداتی نیز به بازار عرضه شود که هنوز شاهد چنین چیزی نبوده ایم.
طرح تنظیم بازار نوروزی جهاد کشاورزی فارس از دیروز آغاز به کار کرده که در شرایط کنونی انتظار می‌رود با وارد کردن میوه‌های شب عید با فراوانی، کیفیت و همچنین قیمت مناسب به بازار بتواند علاوه بر متعادل کردن قیمت‌ها رغبت مردم برای خرید را افزایش دهد و امکانی فراهم آورد که اقشار کم درآمد هم به بازار روی آورند. 
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی در گفت و گو با «شیرازنوین» اظهار داشت: بازار نوروزی محصولات کشاورزی به گونه‌ای خواهد بود که بتوانیم قیمت بازار را به ثبات عادلانه‌ای رسانده و آن را در دست خود بگیریم. 
هدایت اله رحیمی با اشاره به اینکه طرح تنظیم بازار نوروزی از 25 اسفند آغاز شده و تا 15 فروردین ادامه دارد، گفت: میوه‌های شامل طرح نوروزی سیب و پرتقال است که همه از کشاورزان داخلی استان و از شهرستان هایی مانند فسا، جهرم، داراب، کازرون و از این قبیل تهیه شده اند که همه دارای کیفیت‌های عالی هستند و با قیمت متعادل خود قیمت‌های گران بازار شکسته و کاهش می‌دهند. 
وی یادآور شد: قیمت گران فعلی بازار در بحث پرتقال به علت سیل و سرمازدگی و آسیب‌های واردآمده به محصولات بود که باعث شد در دوره‌ای قیمت این محصول افزایش یابد. 
به گفته رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس توزیع میوه‌ها طرح تنظیم بازار در روز چهارشنبه 25 اسفند در سطح شهر صورت گرفته است که از امروز مردم می‌توانند میوه‌های این طرح را خریداری کنند. 
رحیمی بیان کرد: سیب و پرتقال‌های طرح نوروزی در بسته‌های 6 الی 8 کیلویی در 100 میوه فروشی و در 20 غرفه در بازارچه‌های شهرداری عرضه می‌شوند. 
وی افزود: پرتقال به قیمت هر کیلو 3 هزار و 500 تومان و سیب نیز به قیمت 3 هزار تومان ارائه خواهد شد.
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس تأکید کرد: سیب و پرتقال به اندازه کافی ذخیره شده وجود دارد و به همین دلیل محدودیتی در مقدار میوه عرضه شده نیست و تا جایی که بازار تقاضا داشته باشد این میوه‌ها در دسترس مردم قرار خواهد گرفت؛ همچنین با توجه به اینکه ذخایر خوبی از نظر پرتقال و سیب در استان وجود دارد تا زمانی که این ذخایر به اتمام نرسند هیچگونه وارداتی به فارس نخواهیم داشت. 
رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در شرایط فعلی فقط مرغ گرم با قیمت 6 هزار و 800 الی 7هزار و 600 تومان به بازار عرضه می‌شود و تصمیمی برای ارائه مرغ منجمد وجود ندارد ولی اگر قیمت مرغ افزایش پیدا کند مرغ منجمد با قیمت 5 هزار و 700 تومن توزیع خواهد شد. 
وی ادامه داد: گوشت قرمز نیز با قیمت 29 هزار و 900 تومان و گوشت قرمز منجمد وارداتی نیز به قیمت 21 هزار و 900 تومان عرضه می‌شود. 
گفتنی است که مدیرکل جهاد کشاورزی فارس نیز در مصاحبه‌ای با بیان اینکه در سال جاری دو برابر سال گذشته سیب و پرتقال به بازار استان عرضه شده است، اظهار داشت: از آن جا که در سال جاری فارس تولید خوبی در زمینه میوه داشته تا الان میوه وارداتی را برای استان در نظر نگرفته ایم. قاسمی اضافه کرد: میوه فارس علاوه بر تأمین نیاز داخلی استان، به خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشان و تهران نیز ارائه می‌شود؛ همچنین علی رغم سرمازدگی و بروز مشکل برای پرتقال شمال و جنوب کشور، فارس وضعیت مناسبی دارد. وی همچنین یادآور شد: در صورت بروز تخلف گشت‌های بازرسی با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت، تعاون روستایی، جهاد کشاورزی و دستگاه‌های نظارتی هم در مجموعه‌ها و هم به شکل سیار آماده جلوگیری از تخلفات هستند. ضمن اینکه امسال خود بخش خصوصی هم بر این موضوع نظارت دارد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی