[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

گلوبوس یا همان غم باد چیست و چه چیزی موجب آن می‌شود؟، روزنامه شیراز نوین

گلوبوس یا غم‌باد نام بیماری نسبتاً شایع در جهان می‌باشد که در قسمت جلویی گردن رخ می‌دهد و با رعایت برخی نکات، امکان درمان سریع ‌این بیماری وجود دارد. احساس گلوبوس یا غم‌باد، حس طاقت فرسایی از یک توده یا یک جسم خارجی است که در گلوی فرد جای گرفته است؛ با ‌این حال، معاینه فیزیکی نشان خواهد داد که هیچ چیزی وجود ندارد؛ ‌این مقاله کشف خواهد کرد که چه احساسی در کنار علل و درمان احتمالی آن وجود دارد.
به گزارش نمناک، اصطلاح حس گلوبوس زمانی استفاده می‌شود که فرد احساس یک بغض در پشت گلویش را داشته باشد، اما وقتی که در واقع گلویش معاینه می‌شود چیزی وجود ندارد.
گلوبوس گاهی اوقات گلوبوس حنجره نامیده می‌شود (حنجره به گلو در شرایط پزشکی اشاره می‌کند). قبلاً «گلوبوس هیستریک» نامیده می‌شد، همان طور که قبلاً فکر کرده بودند که احساس گلوبوس ناشی از شرایط روانی است. علت دقیق احساس غم باد یا گلوبوس اساساً مشخص نیست. برخی متخصصان معتقدند که مشکلی با هماهنگی ماهیچه‌های درگیر در بلعیدن وجود دارد.بسیاری از ماهیچه‌ها در بلعیدن و قورت دادن در توالی درست برای بلعیدن به طور طبیعی منقبض و آرام نمی‌شوند.
علت گلوبوس
در فردی با احساس گلوبوس، هنگامی‌که سعی می‌کند بزاق را قورت دهد، برخی از ماهیچه‌های بلع ممکن است به طور کامل آسوده نشوند و احساس بغضی در گلو رخ می‌دهد.
اما چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است هنگامی‌که غذا بلعیده می‌شود، غذا ماهیچه را به روش متفاوتی تحریک می‌کند و استراحت ماهیچه معمولی رخ می‌دهد. تصور می‌شود که برگشت اسید از معده به مری نیز می‌تواند در برخی موارد موجب ‌این حس شود. نظریه ‌این است که اسید معده بر آرامش عضلات اطراف گلو تأثیر می‌گذارد.
در بسیاری از افراد، استرس باعث تحریک حس گلوبوس و غم‌باد می‌شود و یا نشانه‌ها را بدتر می‌کند. داشتن خلط زیاد از بینی به پشت گلو (که به عنوان آبریزش از پشت بینی شناخته می‌شود) نیز ممکن است علائم را بدتر کند.
نشانه‌های غم‌باد و گلوبوس چیست؟
علامت اصلی، احساس یک بغض در گلو که تمایل دارد که بیاید و برود است و چنانچه در بخش سلامت نمناک عنوان شده است معمولاً در قسمت جلو گردن احساس می‌شود و می‌تواند به اطراف حرکت کند، معمولاً بالا یا پایین هم حس خواهد شد.‌ این مشکل تأثیری بر خوردن و نوشیدن ندارد و در حقیقت، در برخی از مردم، علائم می‌تواند با خوردن یا نوشیدن، تسکین یابد.
معمولاً هیچ دردی در گلو وجود ندارد.بسیاری از افراد با احساس گلوبوس، علائم را بیشتر زمانی که بزاق خود را قورت می‌دهند، احساس می‌کنند.
گلوبوس یا غم‌باد چه قدر رایج است و چه کسی آن را دریافت می‌کند؟
گلوبوس بسیار رایج است اما به اندازه کافی قابل اعتماد هم است و مشکل خاصی وجود ندارد.حدود چهار نفر از هر صد نفر به گلوبوس گوش، بینی و گلو مبتلا هستند.
این مشکل زنان و مردان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار می‌دهد. ‌این بیماری در میان مردم در سن میانی رایج است اما احساس گلوبوس می‌تواند بر هر کسی از هر سنی تأثیر بگذارد.
آیا  احساس غم‌باد ممکن است نشانه‌ای از مشکل دیگری باشد؟
بسیاری از افراد درباره گلوبوس نگران هستند که می‌تواند نشانه مشکل دیگری باشد، به خصوص سرطان.گلوبوس باید از دشواری بلعیدن (دیسفاژی) متمایز شود. هنگامی‌که غذا می‌خوریم، غذا از دهان ما می‌گذرد و در معده و سپس در روده کوچک و سپس در روده بزرگ قرار می‌گیرد. برای افراد مبتلا به دیسفاژی، تأخیر در عبور سیالات و یا جامدات از دهان، پایین بردن مری و معده وجود دارد. یک نفر مبتلا به دیسفاژی متوجه خواهد شد که با خوردن غذاها، به خصوص غذاهای جامد، احساس می‌کند که غذا در گلویش گیرکرده است. تشخیص تفاوت بین احساس گلوبوس و دیسفاژی می‌تواند بسیار مشکل باشد. همان طور که در بالا ذکر شد، یک سرنخ می‌تواند ‌این باشد که برخلاف یک نفر با دیسفاژی، کسی که احساس گلوبوس دارد معمولاً هیچ مشکلی در خوردن یا نوشیدن ندارد. همچنین، می‌تواند ثابت باشد و در طول زمان به تدریج بدتر شود، در حالی که علائم احساسی گلوبوس تمایل دارند که بیایند و بروند.
چه کسی گلوبوس یا غم‌باد می‌گیرد؟
غم‌باد یا گلوبوس  یک مشکل رایج است. گزارش‌ها حاکی از آن است که گلوبوس به حدود 4 درصد از تمام مشکلات گوش، بینی و گلو (ENT) ارجاع دارد.
این مشکل به طور مساوی در مردان و زنان وجود دارد. با ‌این حال، ‌این احتمال وجود دارد که یک زن علائم بیشتری را نسبت به مردان گزارش کند.
همچنین، افراد میان‌سال بیشتر از افراد جوان‌تر گزارش می‌دهند.
نشانه‌های غم‌باد و گلوبوس التهاب یا احساس غده در گلو چیست؟
گلوبوس التهاب یا احساس بغض در گلو یک وضعیت خوب است و هیچ نشانه‌ای از آن وجود ندارد، مگر ‌اینکه به خاطر شرایط پزشکی زمینه‌ای جدی ‌ایجاد شود. در چنین شرایطی، شناخت علائم هشدار برای بازدید پزشک مهم است.
در زیر برخی از علائم هشدار وجود دارند که در صورت وجود بغض در گلو نیاز به درمان فوری دارند.
درد گردن - درد گلو- کاهش وزن ناخودآگاه - دیسفاژی- ضعف ماهیچه- کاهش اشتها - وخامت تدریجی علائم.
چندین دلیل بالقوه برای احساس گلوبوس یا همان غم‌باد وجود دارد:
در تمام موارد، عوامل به تعریف درمان لازم کمک خواهند کرد. برخی از شایع‌ترین دلایل عبارتند از:
شرایط التهابی حنجره - بیماری رفلکس دستگاه گوارش- عوامل روان شناختی، مانند استرس یا اضطراب- تابع لگاریتم غیر عادی-تومورهای نادر - بیماری‌های تیروئید- فریگالیال التهابی.
فریگالیال التهابی باعث تحریک و التهاب حلق می‌شود. برخی از ‌این شرایط عبارتند از:
ورم لوزه - فارنژیت- سینوزیت‌های مزمن با آبریزش از پشت بینی.
این شرایط ممکن است باعث افزایش حساسیت در گلو و احساس گلوبوس و غم‌باد شود.
بیماری رفلکس دستگاه گوارش
بیماری رفلکس دستگاه گوارش (GERD) گاهی اوقات می‌تواند موجب احساس گلوبوس و غم‌باد شود. تحقیقات نشان می‌دهند که تقریباً 23 تا 68 درصد از تمام افراد مبتلا به گلوبوس ممکن است آن را به برگشت اسید یا علائم GERD نسبت دهند.
اضطراب و استرس
پیوندی بین شرایط روان شناختی و احساس غم‌باد و گلوبوس وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که پریشانی روانی، مانند استرس، افسردگی و اضطراب سلامتی با میزان‌های بالاتر احساسی همراه است.
همچنین برخی از مطالعات نشان می‌دهند که رویدادهای زندگی استرس‌زا می‌تواند باعث‌ ایجاد حس گلوبوس و یا بدتر شدن علائم شود. مطالعات بیشتر برای تعیین ارتباط دقیق بین عوامل روان شناختی و احساس گلوبوس مورد نیاز است.
عملکرد غیر عادی اسفنکتر بالایی مری
عملکرد اسفنکتر بالایی مری (UES) وقتی رخ می‌دهد که دریچه کنترل جریان هوا را از طریق نای کنترل کند که به طور نرمال عمل نمی‌کند. UES ممکن است برخی از موارد احساس غم‌باد یا گلوبوس را در نظر داشته باشند. اگر UES علت اصلی باشد، ‌این مشکل را معمولاً می‌توان با تزریق طراحی شده برای کمک به عملکرد UES درمان کرد.
تومورهای نادر
به ندرت، ‌این احساس می‌تواند از طریق یک تومور در گلو ‌ایجاد شود. مثالی از سرطان متاستاز سلول‌های سرطانی است.
بیماری تیروئید
فرد ممکن است نشانه‌هایی از احساس گلوبوس یا غم‌باد را در صورت داشتن اختلالات تیروئید گزارش کند و چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است‌ این می‌تواند در افراد با یک ناهنجاری فعال و هم پس از تیروئیدکتومی ‌رخ دهد و ‌این زمانی است که تیروئید به طور کامل یا تا حدی از بین رفته است. ارتباط دقیق بین بیماری تیروئید و احساس گلوبوس نامشخص است، اما به نظر می‌رسد که یک تیروئیدکتومی ‌به تسکین نشانه‌ها در برخی موارد کمک می‌کند. 
سایر عوامل گلوبوس یا غم‌باد
برخی مطالعات دارای ارتباط با مشکلات مشترک یا عضلانی اضافی هستند. ‌این مطالعات اغلب مجزا هستند، بنابراین تحقیقات بیشتری برای تعیین رابطه دقیق بین شرایط و احساس غم‌باد و گلوبوس مورد نیاز است.
برخی دیگر از عوامل ممکن عبارتند از:
اختلالات مفصلی تمپوروماندیبولار (TMJ) - ناتوانی در تولید بزاق کافی- استئوفیت گردنی و یا اسپور استخوان - سندروم ‌ایگل- تنش حلق و حنجره
درمان غم‌باد و گلوبوس
هیچ درمان انفرادی تمام موارد گلوبوس را رفع نمی‌کند. اگر علت اساسی یک مشکل فیزیکی باشد، مانند GERD، احساس یک بغض در گلو کاهش می‌یابد یا زمانی که علت آن درمان می‌شود از بین برود.
با ‌این حال، همه روش‌ها برای تمام افراد کار نمی‌کنند و ممکن است حتی بعد از درمان نیز باقی بماند.
پرداختن به عوامل روان شناختی ممکن است به فرد با احساس گلوبوس یا غم‌باد کمک کند، تا ناراحتی خود را کاهش دهد. برداشتن گام‌هایی برای کاهش اضطراب یا استرس می‌تواند به طور قابل توجهی علائم فرد را بهبود بخشد.
اگر وضعیت فیزیکی یا انسداد گلو وجود نداشته باشد، پزشک می‌تواند درمان شناختی - رفتاری یا روش‌های دیگر را برای کاهش اضطراب توصیه کند.
چه زمانی می‌توان برای گلوبوس یا غم‌باد به پزشک مراجعه کرد؟
یک فرد با احساس گلوبوس ممکن است هرگز نیاز به دیدن یک پزشک نداشته باشد، زیرا ‌این وضعیت احتمالاً به خودی خود حل خواهد شد.
با‌ این حال، در موارد مزمن گلوبوس، فرد ممکن است بخواهد با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کند تا به شناسایی علت احساس کمک کند.
در‌ این موارد، فرد ممکن است قادر به درمان علت اصلی و جلوگیری از حوادث بیشتر احساس گلوبوس و غم‌باد باشد.
برای افرادی که اخیراً هدفی داشته‌اند برای جلب توجه پزشکی ضروری است اگر احساس کنند که خطوط هوایی محدود شده‌اند. در‌ این موارد، بخش کوچکی از شیئی ممکن است وجود داشته باشد و بتواند خطوط هوایی را مسدود کند.
تحقیقات بیشتری برای تعیین ارتباط بین یک غده در گلو و شرایطی که باعث آن می‌شود، مورد نیاز است.
برای افراد، درمان‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود. برای مثال:
فیزیوتراپی ماهیچه‌های دور گردن: برای ‌این نوع فیزیوتراپی ممکن است به یک متخصص گفتار و زبان مراجعه کنید.
برای مثال، درمان آبریزش بینی از پشت
درمان برای برگشت اسید، شامل داروهای ضد عفونی و داروهای کاهش دهنده اسید
درمان استرس
ترک سیگار
برای کاهش علائم غم‌باد چه کنیم؟
چنانچه به ‌این مشکل دچار هستید قطعاً دانستن راه حل‌های مؤثر و ساده برایتان مفید خواهد بود، راه حل‌هایی که شامل آنچه در ادامه می‌خوانید هستند.
رعایت بهداشت مناسب
علاوه بر چای، قهوه، نوشابه، باید آب بیشتری بنوشید، حدود حداقل 1.5 لیتر در روز. طعم دادن به آب به شما کمک می‌کند مصرف خود را افزایش دهید. نوشیدن مداوم بسیار مفید است، چون بلع به شل کردن گلو کمک می‌کند. از نوشیدن بیش از نیم فنجان قهوه، چای، نوشابه در روز خودداری کنید.‌ این نوشیدنی‌ها نه تنها اثر خشک کنندگی بر روی گلو دارند، بلکه می‌توانند باعث افت آب اضافی از بدن از طریق ادرار شوند.
هرگونه عادات بد مانند فریاد کشیدن، بالا بردن صدا و یا صاف کردن گلو را متوقف کنید. ‌این رفتارها تنش غیر ضروری را در گلو ‌ایجاد می‌کنند و می‌توانند منجر به احساس غم‌باد یا گلوبوس شوند.
درمان ضد ریفلاکس، اگر ریفلاکس معده تشخیص داده شود، درمان مناسب برای برگشت معده را انجام دهید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی