[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

۸ بانک خارجی به سوئیفت روسی پیوستند، روزنامه شیراز نوین

رئیس سیستم پرداخت ملی بانک مرکزی روسیه گفت: ۸ بانک خارجی به سیستم پرداخت مالی روسیه، اس‌پی‌اف‌اس متصل شدند که ۳ مورد از این اتصال‌ها به طور کامل عملیاتی شده است. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از اسپوتنیک، آلا باکینا، رئیس سیستم پرداخت ملی بانک مرکزی روسیه، گفت: ۸ بانک خارجی به سیستم پرداخت مالی اس‌پی‌اف‌اس متصل شدند که ۳مورد از این اتصال‌ها به طور کامل عملیاتی شده است و پنج بانک دیگر هم در حال ایجاد آماده‌سازی‌های فنی لازم هستند.  به دنبال بحران اوکراین در سال ۲۰۱۴، که کشورهای غربی تلاش کردند دسترسی روسیه را به سیستم پرداخت سوئیفت قطع کنند، روسیه شبکه پرداخت مختص خود را ایجاد کرد که به آن سیستم انتقال پیام‌های مالی، یا اس‌پی‌اف‌اس می‌گویند.  
باکینا که در اجلاس بانکداری و خرده‌فروشی در مسکو سخنرانی می‌کرد، گفت: ما این فرصت را برای بانک‌ها و مؤسسات مالی قانونی خارجی ایجاد کرده‌ایم که به سیستم اس‌پی‌اف‌اس متصل شوند. امروزه این سیستم حدود ۴۰۰ کاربر دارد که این شامل ۸ بانک خارجی می‌باشد. 
او توضیح داد: ۳ بانک خارجی همین حالا هم جزو کاربران این سیستم بوده و کاملاً فعال هستند، در حالی که ۵ مورد دیگر در حال انجام مراحل فنی اتصال به این شبکه می‌باشند. این بانک‌ها از اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند. 
شبکه اس‌پی‌اف‌اس حالا ۱۵ درصد از ترافیک سوئیف درون روسیه را به خود اختصاص داده است، در حالی که در سال ۲۰۱۸، این میزان ۱۰ تا ۱۱ درصد بود.  ماه گذشته، یوری اوشاکوف، دستیار رئیس‌جمهور روسیه، گفت که ایران یکی از شرکای روسیه است و دو کشور در تلاش‌ هستند تا اس‌پی‌اف‌اس روس را به جایگزین ایرانی سوئیفت (سپام) متصل کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی