[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

وزیراطلاعات: مردم باید مسائل را بدانند، روزنامه شیراز نوین

آفتاب‌‌نیوز‌: وزیر اطلاعات گفت: امسال در شرایطی به سر می‌بردیم که شاخص امنیت در بیشتر کشورهای منطقه سیر نزولی داشت و امنیت در خیلی از کشورها حتی دور‌دست کاهش یافت؛ در حالی که در ایران امنیت بی‌بدیلی حکم‌فرما بود.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سه شنبه‌شب شبکه دو سیما، گفت: در سال‌های اخیر شاهد انفجارهایی در کشورهای مختلف و اقدامات تروریستی در کشورهای اروپایی بودیم.
 وی ادامه داد: این امنیت از یک سو حاصل همدلی و تعاون دستگاه‌های مؤثر بر امنیت از جمله سپاه و بسیج‌، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و مدیریت سیاسی کشور‌، وزارت کشور‌، استانداری‌ها‌، فرمانداری‌ها و همچنین ستادهای بالا‌دست مانند شورای عالی امنیت ملی و امنیت کشور، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع بود.
وی افزود: این‌ها عناصری هستند که به نوبه خودشان در برقراری امنیت اثر گذارند و طبیعی است که نقش وزارت اطلاعات در مقابله با اقدامات تروریست‌ها‌، اشراف اطلاعاتی و ضربه به موقع بر آن‌ها بسیار بی بدیل است و قانون هم این وزارت را به عنوان مادر جامع اطلاعاتی شناسایی کرده است. در سال 1395 هماهنگی میان این دستگاه‌ها در سطح بالایی بوده است به گونه‌ای که رضایت مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و مسئولان کشور را به همراه داشته و مردم هم در این سال بوی باروت را استشمام نکردند‌. 
وزیر اطلاعات که در سه‌شنبه شب آخر سال این گفت‌وگو را انجام می‌داد، ‌افزود: وقتی مردم احساس کرامت می‌کنند عملاً کارهایی را که با شخصیت آن‌ها منافات دارد مرتکب نمی‌شوند. در سال‌های قبل مردم احساس می‌کردند منعیات از ترقه و آتش‌بازی به آن‌ها تحمیل می‌شود اما در سال‌های اخیر چون به مردم شخصیت داده شده و از آن‌ها خواسته شده است که رعایت کنند به این علت است که سال به سال آمار و میزان حوادث آتش‌بازی رو به کاهش بوده است‌. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «مدیران دوتابعیتی در بین مدیران دولتی نمی‌شناسیم»، افزود‌: حتی پیش‌تر هم خواسته بودیم که اگر کسی مدیر دوتابعیتی می‌شناسد به ما معرفی کند، حتی یک مورد هم به ما معرفی نشد، تنها یک فرد را می‌شناختیم که بسیار مؤمن و متدین و فرهیخته و داماد یکی از شخصیت‌های ارزشمند کشور بود ولی چون دوتابعیتی بود ناگزیر از مسئولیتش استعفا داد؛ اما به غیر ایشان مورد دیگری نمی‌شناختیم و نمی‌دانم چرا دوباره این موضوع مطرح می‌شود.
وی ادامه داد‌: برادر عزیزم آقای حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان محترم کل کشور نامه‌ای را برای ما فرستادند و اسم 16 نفر از افراد را ذکر کردند که از مدیران دوتابعیتی هستند‌، ما آن را برای بررسی به بخش کارشناسی کشور فرستادیم‌، بعد از بررسی‌ها معلوم شد از این تعداد 2 نفرشان گرین کارت دارند. همان‌طور که می‌دانید گرین کارت، تابعیت نیست و فقط یک اقامت 10ساله است که با گذرنامه ایرانی تردد می‌کنند البته آقای منتظری هم در نامه‌شان قید کرده بودند که این افراد منعی برای تصدی مسئولیتشان 
ندارند‌. 
وی گفت: یکی ازین 16 نفر که ذکر شده اصلاً تابعیت مضاعف ندارد‌، 5 نفر از این‌ها تابعیت مضاعف دارند اما در هیچ یک از سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی مسئولیتی ندارند و در بخش خصوصی فعال‌اند که این هم منعی ندارد. حتی خارجی‌ها هم می‌توانند در بخش خصوصی تا 49 درصد سرمایه‌گذاری کنند. 4 نفر از این افراد هم با آگاهی وزارت اطلاعات‌، تابعیت مضاعف دارند ولی هیچ‌گونه مسئولیتی در مدیریت دولتی ندارند و به دستگاه‌های دولتی مشاوره می‌دادند. بر اساس تحقیقاتی که کارشناسان ما به عمل آورده‌اند، در کشورمان هیچ مدیر دولتی دوتابعیتی را نداریم و نمی‌شناسیم. 
وی با بیان این‌که «نباید نسبت به همه 2تابعیتی‌ها نگاه بدبینانه داشته باشیم»، گفت: برخی از این دو‌تابعیتی‌ها دل به ایران بسته‌اند و مهر کشور را در دل می‌پرورانند و از سرمایه‌های کشورمان محسوب می‌شوند مانند پروفسور سمیعی که یکی از سرمایه‌های بی‌بدیل کشور است. در جایی نوشته بودند که به این افراد باید گفت‌؛ مدیران بی‌وطن‌!! این افراد چون دوتابعیتی هستند باید بگوییم بی‌وطن‌؟ 
وزیر اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که «مقام معظم رهبری بر روی اقتصاد درون‌زا و برون نگر تأکید دارند»، گفت: دولت در عرصه اقتصاد مقاومتی گام‌هایی را برداشته که در بسیاری از زمینه‌ها نیاز ما را به خارج از کشور کاهش داده است. تا سال 92، هفت میلیارد دلار کالاهای استراتژیک کشاورزی مانند گندم، جو، ذرت و امثال آن را وارد می‌کردیم اما در این مدت توانستیم از این مقدار به میزان 4 میلیارد دلار در داخل کشور تولید کنیم و اکنون در حدود 3 میلیارد و 500 هزار دلار واردات داریم. وزارت اطلاعات مسئول مبارزه با قاچاق کالا نیست اما با این حال با این موضوع مبارزه می‌کند. کار اصلی ما این است که در زمینه کار دولت روی اقتصاد مقاومتی اشراف داشته باشیم و به مقام معظم رهبری و مقام‌های دولتی اطلاع‌رسانی کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا حجم زیاد قاچاق با اشراف اطلاعاتی مورد ادعای وزارت اطلاعات در تضاد نیست؟ گفت: برخی ادعاها درباره قاچاق هنوز اثبات نشده و تا زمانی که اثبات نشود نمی‌توان به صرف شایعات آن را به نهادها و دستگاه‌ها نسبت داد به ویژه اینکه بنیه دفاعی کشور در این موارد هدف قرار می‌گیرد. وزارت اطلاعات متولی بیان آمار و ارقام قاچاق و ارائه اطلاعات در این زمینه نیست بلکه مسائل مربوط به قاچاق، دستگاه و متولی مربوط به خود را دارد.
علوی در بخش دیگری از سخنان خود درباره دستاوردهای برجام با اشاره به این‌که «اورانیوم طبیعی یا همان کیک زرد به عنوان مواد اولیه تأسیسات غنی‌سازی هسته‌ای است»، گفت: پیش از انقلاب 550 تن کیک زرد وارد کشور شد و تا زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد 50 تن از این 550 تن باقی مانده بود که خوراک فقط سه ماه UF6 اصفهان بود. دور زدن تحریم برای تهیه کیک زرد در دولت‌های نهم و دهم به جایی نرسید و چندین مورد هم که قرار بود بارگیری کنند، در هنگام بارگیری لو رفت و نتوانستیم.
در این گفت‌وگو هنگامی که وزیر اطلاعات در بخش‌های پایانی با اشاره به دستاوردهای برجام، درباره ذخایر کیک زرد موجود در کشور سخن می‌گفت، مجری برنامه با این استدلال که درباره انرژی هسته‌ای و کیک زرد از آقایان صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ظریف وزیر امور خارجه دعوت خواهیم کرد از وزیر اطلاعات خواست با توجه به نزدیک بودن به فضای انتخابات و انتظارات مردم به بحث فضای مجازی بپردازد. 
وزیر اطلاعات در پاسخ به این درخواست مجری اظهار داشت: درباره فضای مجازی هم می‌توانید از آقای واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دعوت کنید. اگر شما مایل نیستید مردم ما برخی چیزها را بدانند ما در خدمت شما هستیم اگر نه، شما اجازه دهید مردم برخی مسائل را بدانند.
وزیر اطلاعات در پایان سخنان خود در پاسخ به این سخن مجری که سؤالات ما در زمینه بحث‌های امنیتی، فضای سایبری و انتخابات پیش ‌رو همچنان باقی مانده است اما به علت پایان وقت نمی‌توانیم آن را مطرح کنیم، گفت: در همه این زمینه‌ها در خدمت شما هستم و در برنامه‌های آینده شما پاسخگو هستم. وزارت اطلاعات بر همه این عرصه‌ها، اشراف، راه‌حل و نظر دارد و اگر شما فرصتی را فراهم کنید آمادگی داریم درباره همه این موضوعات به مردم توضیح دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی