[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

شورای سیاست گذاری امور مساجد فارس تشکیل شد، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در فارس از تشکیل شورای سیاست گذاری امور مساجد فارس خبرداد.
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله لطف الله دژکام در اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری امور مساجد فارس گفت:  یکی از معضلات ما در باب امور مساجد این است که مساجد ما سامان و متولی دقیقی ندارد و علاوه بر آن به غلط گفته ‌می‌شود که مساجد، دولتی اداره می‌شود.
وی بیان کرد: امروز برای بهبود وضع مساجد در استان باید کاری کرد. اینکه برخی مساجد نظم، نسق و سازمان نداشته‌باشند صحیح نیست و این باعث شده در برخی مساجد ناهماهنگی‌هایی مشاهده شود.
امام جمعه شیراز افزود: اگر قرار است تصمیمی گرفته شود، به حضرات آقایانی که در این جلسه حضور دارند مرتبط است لذا قرار شد، شورایی از علمایی که به‌نوعی در اداره مساجد شهر نقش برجسته دارند تشکیل شود، یعنی در تصمیم‌گیری نسبت به مساجد آقایان نظر دهند.
آیت الله دژکام ادامه داد: در مورد چگونگی پراکندگی مساجد در سطح شهر نیز باید تصمیم جدی گرفت. به‌طور مثال در محله‌ای‌چند مسجد وجود دارد و در محله و بلکه برخی خیابان‌های ‌مهم دیگر اصلاً مسجد نیست که یکی از آسیب‌های‌فرهنگی و اجتماعی شهر شیراز نیز همین مسئله است.
وی عنوان کرد: ابتدا برای شهر شیراز و آنگاه برای شهرستان‌های استان باید تصمیم‌گیری جدی شود تا ازنظر تعداد مساجد و پراکندگی مطلوب آنها به حد متعارف برسیم.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس گفت: در این خصوص لازم است اساس‌نامه این شورا به اعضا داده شود تا تصویب شود، آنگاه این شورا نسبت به مسئول اجرایی امور مساجد تصمیم بگیرد.
آیت‌الله ملک حسینی عضو شورای سیاست گذاری امور مساجد فارس نیز  در این جلسه گفت: یکی از مشکلات اساسی مساجد ما این است که امامان جماعت، هیئت‌امنا و ارکان مساجد، قواعد و وظایف و حدود اختیارات خود را به درستی نمی‌دانند بنابراین آموزش ارکان مسجد برای متصدیان آنها بسیار مهم است.
وی گفت: اگر این شورا حق دارد بر قوانین حاشیه بزند، سنت گذشته و قانون جدید هیچ کدام احیاگر مساجد نیست، تبیین شاخص‌ها و مدیریت آن وظیفه این شوراست.
آیت‌الله‌ملک‌حسینی بیان کرد: در اوایل انقلاب کانونی به نام احیاء مساجد داشتیم که امروز چندان دیگر موفق نیست از این رو باید نظامی از این جمع داشته‌باشیم که اتفاقات گذشته در این مورد تکرار نشود. وی گفت: آموزش امامان جماعت و ارکان مسجد نیز به عنوان یک نیاز اساسی مورد تأکید است.
در ادامه جلسه حجت‌الاسلام‌ حدائق عضو شورای سیاست‌گذاری امور مساجد فارس نیز گفت: اگر این شورا تقویت شود و کارایی داشته‌باشد خوب است و واقعیت این است که مسجد می‌تواند پایگاه همه‌کارهای نیک باشد.
وی گفت: گاهی متولیان و هیئت‌امناها اعمال‌نظر می‌کنند و دست ائمه‌جماعت را می‌بندند و لازم است این شورا برای مساجد پدری کند.
حجت‌الاسلام‌ حدائق  مدیریت معنوی و محتوایی در مسجد باید دست امام جماعت باشد که بتواند مسجد را به ‌صورت خردمندانه اداره کند لذا نباید هرکسی امام جماعت باشد، قطعاً در گزینش امام جماعت باید اقدام شود.
وی گفت:  قطعاً امام جماعت باید محور معنوی و ظاهری مسجد باشدو به‌گونه‌ای عمل کند که مردمی باشد و محوریت مردمی داشته‌باشد. امام جماعت باید خودش را برای تربیت نفوس آماده کند، همچنین اُنس با جوانان و نوجوانان برای امام جماعت لازم است.
حجت الاسلام حدائق بیان کرد: نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که لازم است نقیصه نماز جماعت صبح مساجد اصلاح شود.همچنین باید درب مساجد به‌صورت تمام ‌وقت باز باشد.
وی گفت: باید از ظرفیت‌های مسجد استفاده تام شود و نباید هیئت‌امناها در برخی مساجد از استفاده از ظرفیت مسجد جلوگیری کنند و باید به هیئت‌امناها گفته شود که از این ظرفیت‌ها استفاده حداکثری کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی