[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

اجازه دهید دانشجویان آزادانه حرفشان را بزنند ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت‌الله‌رحیمی در آیین بازگشایی دانشگاه‌های‌استان ضمن تبریک به دانشجویانی که وارد مرحله جدیدی از زندگی علمی و اجتماعی خود شده‌اند، انتخاب استان فارس و شهر و دانشگاه شیراز برای تحصیل را انتخابی احسن توصیف کرد و افزود:  شما استانی را برگزیده‌اید که مرکز این استان سومین حرم اهل‌بیت (ع) و هر گوشه از آن خواستگاه علما، فقها، فلاسفه، ادبا و اطبا حاذقی است که شناسنامه فرهنگی، هنری، علمی و ادبی کشور اسلامی ما محسوب ‌می‌شوند.
وی با اشاره به این فرمایش رهبر معظم انقلاب که دانشگاه شیراز را دارالعلمی در دارالعلم دانسته‌اند، این توصیف معظم له بیانگر جایگاه والای این دانشگاه است، عنوان کرد: همانگونه که تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان آن موجب افتخار است ما نیز به میزبانی فرزندان و آینده‌سازان کشور افتخار‌می‌کنیم.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اهمیت جایگاه و رسالت دانشگاه و دانشجو اظهار کرد: بی‌تردید دانشجویان عزیز خود را برای یک تغییر و حرکت رو به جلو و متفاوت آماده کرده و به این امر آگاه هستند که نام دانشجو به معنای فردی در جستجوی علم دانش است که این معنا تحقیق و پژوهش را نیز در پی دارد.
دکتر رحیمی علم آموزی، خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی را از وظایف دانشجویان برشمرد و تأکید کرد: دانشگاه‌ها ‌باید بستر مناسب را جهت تحقق این وظایف فراهم کنند.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت فعالیت تشکل‌های‌دانشجویی در حوزه‌های‌مختلف فرهنگی، اجتماعی، صنفی و... خاطرنشان کرد: حضور جوانان در این تشکل‌ها‌ و آموختن گفتگو، انتقاد، نقدپذیری، کسب تجربه و آزمون و خطا در راستای فعالیت‌های‌گروهی نیاز امروز جامعه است.
وی از مسئولان دانشگاه خواست اجازه دهند دانشجویان آزادانه حرفشان را بزنند و نظراتشان را بیان چرا که بی‌شک هزینه آزمون و خطا در جامعه کوچکی همچون دانشگاه بسیار کمتر از جامعه اصلی خواهد بود و دانشجویان با این تجاربی کهن کسب‌ می‌کنند‌ می‌توانند از تکرار خطاهای خود در آینده جلوگیری کنند.
دکتر رحیمی از متولیان دانشگاه‌ها‌ خواست دانشجویان را همچون فرزندان خود بدانند و با نصیحت، اندرز و راهنمایی دلسوزانه نقاط ضعف آنها را بازگو کرده و راه درست را نشان دهند.
وی همچنین تأکید کرد: فعالیت تشکل‌های‌دانشجویی باید در چارچوب قانون انجام شود.
نماینده عالی دولت در استان فارس به تشریح شرایط کنونی کشور پرداخت و افزود: با توجه به اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران اهداف والایی همچون استقلال و آزادی و مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم و استکبار از سوی بنیان گذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) تبیین شده است که برای تحقق این اهداف که برخواسته از آموزه‌های‌دینی ما است هزینه‌های ‌زیادی همچون جنگ هشت ساله را متحمل شده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه امروز جنگ دشمن از طریق تحریم‌ها ‌متفاوت از دوران دفاع مقدس است و در سطح همه جامعه  خانواده‌ها‌ گسترده شده است، گفت: دانشگاه و دانشجویان در برابر  این تحریم‌ها‌ رسالتی بر عهده دارد که این رسالت در بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری تبیین شده است.
استاندار فارس با بیان اینکه دانشگاه‌ها ‌باید به صنعت کمک کرده و مسئله محور و پژوهش محور باشند، تصریح کرد: دانشجویان با تکیه بر روش‌های‌ علمی باید به دنبال رفع مشکلات جامعه در حوزه‌های‌ مختلف از جمله آسیب‌های‌اجتماعی، کمبود منابع آب، توسعه صنعت و... باشند.
وی گفت: دستگاه‌های‌اجرایی نیز از نظرات عالمانه دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها‌ استقبال‌می‌کنند.  دکتر رحیمی ابراز امیداورای کرد با همراهی دانشگاهیان شاهد حرکت استان در مسیر پیشرفت و توسعه باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی