[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

سنگ کلیه به‌این دلیل درحال افزایش ، روزنامه شیراز نوین

مطالعات جدید محققان آمریکایی نشان می‌دهد که بحران آب و هوا در آینده باعث می‌شود افراد بیشتری از سنگ کلیه رنج برده و هزینه‌های بیشتری به سیستم بهداشت و درمان برای حل ‌این موضوع تحمیل خواهد شد.
به گزارش صدآنلاین محققان بیمارستان کودکان فیلادلفیا می گویند سنگ کلیه وضعیتی است که در آن رسوبات سختی از مواد معدنی در ادرار ‌ایجاد شده و هنگام عبور از دستگاه ادراری باعث‌ ایجاد درد شدید می‌شود. مطالعات جدید آن‌ها نشان می‌دهد که میزان بروز ‌این عارضه در ۲۰ سال گذشته افزایش یافته است و در بین زنان و کودکان شیوع بیشتری دارد.
دکتر گرگوری تاسیان (Gregory Tasian) پژوهشگر ارشد‌ این مطالعات و متخصص اورولوژی، در یک بیانیه رسانه‌ای می گوید: اگرچه نمی‌‌توان با قطعیت پیش‌ بینی کرد که سیاست‌های آینده چگونه انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییرات آب و هوایی انسانی را کاهش یا تسریع می‌‌کنند اما تحلیل‌ها نشان می‌‌دهد که یک سیاره در حال گرم شدن احتمالاً باعث افزایش بار کلیه‌ها و بیماری سنگ کلیه خواهد شد. 
مطالعات گذشته نشان داده است که دمای بالا خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد و به ویژه در ‌ایالات متحده، افراد بیشتری پس از روزهای گرم به ‌این بیماری مبتلا می‌شوند. با در نظر گرفتن ‌این موضوع، محققان در پژوهش‌های جدید خود می‌‌خواستند بفهمند که تغییرات آب و هوایی چگونه بر موارد آتی سنگ کلیه تأثیر می‌‌گذارد.
برای انجام ‌این کار، تیم تحقیقاتی مدلی برای تخمین تأثیر گرما بر موارد آتی سنگ کلیه در کارولینای جنوبی‌ایجاد کرد. محققان ‌ایالت جنوبی را به عنوان مدل انتخاب کردند زیرا در کمربند وفور سنگ کلیه ‌ایالات متحده قرار دارد و منطقه‌ای در جنوب شرقی با تعداد زیادی از موارد بیماری سنگ کلیه محسوب می‌شود.
این تیم پژوهشی ابتدا به رابطه بین میانگین دمای روزانه در سراسر‌ ایالت و تعداد تشخیص سنگ کلیه بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۷۶تا ۱۳۹۳ شمسی) پرداختند. سپس از دمای لامپ مرطوب (WBT) که هم دما و هم رطوبت را هم‌زمان افزایش می‌دهد به عنوان معیار دقیق برای پیش بینی وجود سنگ کلیه در اثر گرما استفاده کردند.
با استفاده از داده‌ها برای پیش ‌بینی تعداد سنگ‌های کلیه مرتبط با گرما، پژوهشگران توانستند وضعیت ‌این بیماری را در سال ۲۰۸۹ میلادی مصادف با ۱۴۶۸ شمسی بر اساس دو سناریوی تغییرات آب و هوایی پیش‌‌بینی کنند. محققان با استفاده از مدل خود دریافتند که تا سال ۲۰۸۹، سنگ کلیه ناشی از گرما در سراسر ‌این ‌ایالت ۲/۲ درصد در سناریوی اول نسبتاً گرم و ۹/۳ درصد در آینده بسیار گرم‌تر افزایش خواهد یافت.
بر اساس میانگین هزینه درمان که بیش از ۹ هزار دلار برآورد می‌شود، محققان پیش بینی کردند که از سال ۲۰۲۵ تا ۲۰۸۹، کل هزینه قابل انتساب به ‌این موارد اضافی سنگ کلیه۶/۵۶ میلیون دلار برای سناریوی اول و۴/۹۹ میلیون دلار برای سناریوی دوم خواهد بود.
جیسون کافمن (Jason Kaufman) یکی دیگر از پژوهشگران ‌این مطالعات در‌این باره توضیح می‌‌دهد: تحلیل ما مدلی برای درک چگونگی پیشرفت بار بیماری سنگ کلیه با تغییرات آب و هوایی است و همچنین چگونه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌‌تواند بخشی از ‌این بار را جبران کند. 
شرح کامل ‌این پژوهش و یافته‌های حاصل از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Scientific Reports منتشر شده و در دسترس علاقه‌مندان است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی