[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

مسکن مهر در باتلاق اعتبار، روزنامه شیراز نوین

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه مجموعه دولت پیشنهادهای نمایندگان مجلس را برای تأمین منابع مالی اجرای طرح‌های مسکن بررسی می‌کند، گفت: برای تکمیل حدود ۵۰ هزار مسکن مهر باقی مانده از محل فروش زمین‌ها اقدام شده است.
به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «مهرداد بذرپاش» دیروز ۱۲ دی با حضور در مجلس شورای اسلامی و دیدار با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی اجرای قانون جهش مسکن از برنامه تحول و اصلاح قانون شهرهای جدید خبر داد.
عضو کابینه دولت سیزدهم با تأکید بر اینکه صحبت‌های برخی نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه شهرهای جدید از زمان تأسیس تاکنون از بیماری مزمن رنج می‌برند حرف نادرستی نیست، افزود: شهرهای جدید طبق قانون مصوب در سال‌های متمادی و در دولت‌های مختلف اجرا شده و هم‌اکنون به وضعیت موجود رسیدیم که البته مشکلاتی را نیز در شهرهای جدید داریم.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: امروز یکی از کانون‌های هدف وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن، شهرهای جدید است. به نظر می‌رسد که قانون شهرهای جدید نیاز به اصلاح دارد که در صدد هستیم در همراهی با مجلس آن را اصلاح کنیم.
بذرپاش با اشاره به اینکه عملکرد شهرهای جدید در برخی وجوه مثبت و در برخی وجوه ایراداتی دارد که باید رفع شود، گفت: در دوره جدید اولویت وزارت راه و شهرسازی اصلاح قانون شهرهای جدید است.
وی یکی از اصلی‌ترین مشکلات شهرهای جدید را نبود روح متعالی نظام شهرسازی و زیست مؤمنانه ایرانی - اسلامی عنوان کرد و در بیان دلایل این وضعیت توضیح داد: بخشی از مشکلات موجود در شهرهای جدید به دلیل نبود منابع و تأمین خدمات روبنایی، بخشی به دلیل نبود طراحی از قبل و بخشی نیز به دلیل ایرادات قانونی بوده است؛ بنابراین وقتی در ادوار مختلف رویکرد درآمد هزینه‌ای به شهرهای جدید داشتیم ناچار شدیم تا اراضی را در این شهرها بفروشیم و این وضعیت ماحصل سال‌های طولانی است.
بذرپاش گفت: ناچار شدیم اراضی را در شهرها به فروش برسانیم تا خدمات زیربنایی و روبنایی را در شهرهای جدید تأمین کنیم و اساساً مسکن بسازیم.
وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اعضای کمیسیون عمران مجلس بر ارائه پیشنهاد نمایندگان مجلس برای تأمین منابع مالی و تکمیل طرح‌های باقی مانده مسکن و اجرای کلان پروژه نهضت ملی تأکید کرد.
عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: در اجرای طرح‌های فوریتی همچون اجرای طرح مسکن مهر، اقدام ملی، نهضت ملی مسکن منابعی به غیر از منابع بانکی دیده نشد و بخشی از مشکلات نیز به همین دلیل است که منابعی که در اختیار دولت‌ها بوده برای اجرای پروژه‌های مهم از جمله تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر، مسکن ملی و نهضت ملی مسکن کافی نبوده است. هم‌اکنون نیز یکی از استمدادهای ما از کمیسیون عمران مجلس همین تأمین منابع مالی کلان پروژه کشور است که در جلسه رأی اعتماد نیز بر آن تأکید داشتم.
بذرپاش تأکید کرد: وقتی منابع اجرای طرح‌های کلان مسکن دولت فقط متکی بر منابع بانکی است یکی از سهل الوصول‌ترین روش‌ها فروش زمین است. اینکه زمین را بفروشند و هزینه آماده‌سازی بدهند و هرجایی که کمبود منابع بود حتی به عملیات احداث برسند که نمونه آن‌ها را در باقی مانده‌های مسکن مهر شاهد هستیم.
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای تکمیل حدود ۵۰ هزار مسکن مهر باقی مانده از محل فروش زمین‌ها اقدام شده است. دولت در تکمیل این تعداد واحد باقی مانده مسکن مهر متعهد شده است تا واحدها را تکمیل کند، زیرا با افزایش قیمت‌ها مردم متضرر شده‌اند و برخی از آن‌ها نیز عملیات اجرایی نداشته و فقط زمین است و هیچ کاری روی اراضی انجام نشده است؛ بنابراین برای تکمیل واحدها چون منابع متکی به منابع بانکی است باید از محل فروش اراضی تأمین منابع انجام، واحدها تکمیل و تحویل متقاضیان شود.
وی تصریح کرد: چنانچه مجلس راه دیگری را به دولت پیشنهاد می‌دهد تا از مسیرهای دیگر برود همچون تملک دارایی یا روش‌های دیگر تأمین منابع مالی بر روی آن توافق و تصمیم‌گیری می‌کنیم تا تعهداتی که برعهده حاکمیت در خصوص تأمین مسکن است انجام شود.
بذرپاش با تأکید بر اینکه در شهرهای جدید کارهای خوبی نیز انجام شده است، گفت: چنانچه اعضای کمیسیون عمران موافق باشند، برنامه تحول و اصلاح شهرهای جدید ظرف یک سال آینده تهیه شود تا هرجا لازم است اصلاح لازم انجام شود.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی علاوه بر برنامه تحول و اصلاح قانون شهرهای جدید در همراهی با مجلس، برنامه‌های آتی را برای اجرایی شدن روح حاکم بر شهرهای جدید بر مبنای ایرانی- اسلامی تعیین و ارائه خواهد کرد.
بذرپاش تأکید کرد: چنانچه پیمانکار خاصی در شهرهای جدید تخلفات عدیده داشته معرفی شود تا پیگیری‌های لازم را انجام و بلافاصله قطع همکاری را با پیمانکار خاطی انجام بدهیم.
وی تصریح کرد: وزارت راه در همراهی با مجلس بخشی از مشکلات و موانع موجود بر سر راه اجرای مسکن را برمی‌دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی