[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

ابتلا به شپش ارتباطی با سطح زندگی فرد ندارد، روزنامه شیراز نوین

هرسال با شروع فصل مدرسه، شاهد ابتلای برخی از دانش‌آموزان به پدیکولوزیس یا آلودگی به شپش هستیم، موضوعی که ارتباطی با سطح زندگی افراد و تقسیمات منطقه‌ای مدارس ندارد.
به گزارش ایسنا، افزایش ابتلا به پدیکلوزیس، منجر به شیوع سودجویی‌هایی نیز می‌شود که با عنوان توزیع شامپو و کرم و محلول‌های پیشگیری به خانواده‌ها توصیه شده و بارها منجر به عوارض پوستی گاه درازمدت در مصرف‌کنندگان نیز شده است.
اما شپش و ابتلا آن یک موضوع جهانی است که در هر دو جنس مرد و زن دیده می‌شود اگرچه در دختر بچه‌ها به دلیل بلند بودن موی سر، بیشتر شیوع دارد.
یک کارشناس ارشد حشره‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص به ایسنا گفت: شپش از زمره بیماری‌های انگلی پوستی انسان محسوب می‌شود و در سراسر جهان آن را یک مشکل مرتبط با بهداشت عمومی می‌دانند.
مرضیه شهریاری با بیان اینکه شپش امکان دارد در سر یا بدن آلودگی ایجاد کرده یا فرد به شپشک عانه مبتلا شود، اضافه کرد: این بیماری در هر دو جنس (زن و مرد) دیده‌می‌شود اما در دختر بچه‌ها شایع‌تر است؛ شیوع سنی خاصی ندارد، اما شپش سر بیشتر در بچه‌ها ‌دیده ‌می‌شود.
او خاطرنشان کرد: پدیکولوزیس شایع‌ترین آلودگی‌های‌انگلی‌در‌سراسر دنیاست که می‌تواند موجب طرد اجتماعی افراد و خانواده‌های‌مبتلا شود. همچنین‌می‌تواند اُفت تحصیلی دانش‌آموزان به علت بی‌خوابی ناشی از خارش شبانه را به همراه داشته‌باشد.
شهریاری گفت: نقش شپش به عنوان ناقل تعدادی از بیماری‌ها ‌از قبیل تیفوس، تب راجعه اپیدمیک و تب خندق، از اوایل قرن اخیر شناخته شده است که از نظر اهمیت به عنوان شاخص بیماری‌های‌آمیزشی‌می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
این کارشناس ارشد حشره‌شناسی ادامه داد: در مناطق متعددی بهبود وضعیت بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی تأثیر به‌سزایی در کاهش آلودگی به شپش داشته اما در زمان جنگ و در محل‌های‌پر جمعیت به علت توجه نکردن به بهداشت فردی و محیط، امکان ایجاد اپیدمی‌های ‌بزرگ وجود دارد.
او تأکید کرد که شپش به جامعه یا طبقه اجتماعی خاصی مربوط نیست و به ویژه هنگام وقوع اپیدمی‌ها می‌تواند اقشار مختلف جامعه را مبتلا سازد.
شهریاری گفت: در روش انتقال مستقیم، تماس‌ فرد آلوده‌ با فرد سالم‌ باعث‌ انتقال‌ انگل ‌‌می‌شود. در مکان‌هایی‌ که‌ افراد به طور گروهی‌ با یکدیگر زندگی ‌‌می‌‌کنند، انتقال‌ این ‌انگل‌ بسیار ساده‌ است، از جمله ‌پادگان‌ها، آسایشگاه‌ها، مهدکودک‌‌ها، مدارس‌ و به ویژه مدارس‌ ابتدایی‌ که ‌کودکان‌ در هنگام‌ بازی‌ یا کار سر خود را به‌ یکدیگر می‌چسبانند.
این کارشناس ارشد حشره‌شناسی گفت: در روش انتقال غیرمستقیم‌ که شامل‌ استفاده‌ از لوازم‌ شخصی‌ فرد آلوده‌ از جمله‌ استفاده‌ ازپ وشاک‌، رختخواب‌، شانه‌ و برس ‌است انتقال صورت‌ می‌گیرد.
شهریاری خاطرنشان کرد: شپش هنگامی‌ که‌ دمای‌ بدن‌ میزبان‌ پایین‌‌تر و بالاتر از حد عادی باشد، بدن‌ میزبان‌ را ترک ‌می‌‌کند و مناسب‌ترین‌ دما برای‌ تحمل‌ شپش‌ در بدن‌ میزبان‌ بین ۳۵ تا ۳۹ درجه‌ سانتی‌گراد است.
او گفت: شپش سر انگل اجباری محسوب می‌شود، یعنی نمی‌توانند بدون وجود میزبان زندگی کند؛ این گونه از شپش تنها قادر به زندگی در بدن میزبان انسانی است.
کارشناس ارشد حشره‌شناسی علوم‌پزشکی شیراز گفت: افزایش شیوع آلودگی به شپش سر در دانش‌آموزان و روند رو به تزاید مصرف ترکیبات پدیکولوساید همراه با شواهدی در مورد شکست درمانی آنها، احتمال ایجاد مقاومت در شپش‌ها ‌را مطرح ‌می‌کند.
به گزارش ایسنا، بهترین راه برای مقابله با شپش خصوصاً در فصل مدرسه، رعایت بهداشت فردی و عمومی است؛ مراقبان و مربیان بهداشت خصوصاً در مدارس ابتدایی به ویژه بین دانش آموزان دختر، ضمن آموزش اصول بهداشتی، مراقبت‌های لازم را انجام دهند تا مانع از شیوع و همه‌گیری پدیکلوزیس شوند.
والدین نیز در این زمینه با کنترل روزانه فرزندان خود و توجه به رفتارهایی نظیر خاراندن بیش از اندازه بدن و سر، بروز نقاط قرمز رنگ روی پوست، بی‌قراری و وجود دانه‌های سفید رنگ چسبیده به بن موها، بلافاصله به پزشک مراجعه و نسبت به درمان کامل اقدام کنند.
یکی از مهم‌ترین راهکارها برای درمان کامل بیماری و جلوگیری از ابتلای سایرین، شستشوی کامل لباس‌های فرد مبتلا در آب گرم و خشک کردن آنها در برابر آفتاب و اتوکشیدن کامل لباس خصوصاً درزهای لباس‌ها است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی