[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

وزیر امور خارجه: برگزاری ۳ دوره مذاکره فنی با عراق در رابطه با پرونده ترور شهید سلیمانی، روزنامه شیراز نوین

وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: دستگاه دیپلماسی تا سپردن عاملان ترور شهید سلیمانی به دست عدالت تلاش خواهد کرد. به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان طی سخنانی در مراسم گرامیداشت سالروز شهادت سردار سلیمانی که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در خصوص پرونده ترور سردار سلیمانی از ابعاد حقوقی و بین‌المللی گفت: در آغاز به کار دولت سیزدهم یکی از دیپلمات‌های مسلط در امور حقوقی و بین‌المللی مسئول پیگیری پرونده شد؛ همچنین کمیته ویژه‌ای در وزارت امور خارجه با همکاری قوه قضائیه، بخش حقوقی سپاه پاسداران، همچنین نیروی قدس و همچنین سایر دستگاه‌ها در داخل کشور تشکیل شد. وی تصریح کرد: آقای کدخدایی که از افراد مشهور و کاربلد حقوقی هستند، مسئول پیگیری پرونده حقوقی و بین‌المللی ترور سردار سلیمانی در وزارت خارجه شدند که توانستند اقدامات مؤثری را انجام دهند. همچنین به دنبال این موضوع توانستیم ابعاد حقوقی و بین‌المللی را در مسیر دیپلماسی توسط کارگروه ویژه سرعت بخشیم.
امیرعبداللهیان ادامه داد: علاوه بر اقداماتی که در گذشته انجام شده بود، اقدامات دیگری هم انجام شد و از طریق سفارت سوییس در تهران به عنوان دفتر حافظ منافع آمریکا برخی از اقدامات حقوقی انجام شده را به اطلاع طرف آمریکایی رساندیم. رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین خاطرنشان کرد: برای به دست عدالت سپردن همه عاملان این ترور آمریکایی دستگاه دیپلماسی لحظه‌ای از انجام وظایف خود کوتاهی نخواهد کرد و تا به دست عدالت سپردن این تروریست‌های آمریکایی مسئول در ترور سردار سلیمانی پیگیری‌ها را تداوم خواهیم داد. وی به همکاری طرف ایرانی با دولت عراق در این پرونده هم اشاره کرد و افزود: میان دستگاه قضایی دو کشور در این زمینه همکاری وجود دارد. تاکنون سه دوره مذاکره فنی و دقیق انجام شده و دور چهارم این مذاکرات هفته آینده به میزبانی ایران در تهران انجام می‌شود. 
امیرعبداللهیان تصریح کرد: همه مستندات لازم برای ارائه در مسیر پیگیری قضایی و بین‌المللی انجام شده و در این دوره نشست نهایی خواهد شد. ضمن اینکه آخرین مستنداتی که نیاز داشتیم، پذیرش و اعلام رسمی دولت عراق مبنی بر اینکه سردار سلیمانی مهمان رسمی آن کشور بوده‌اند. وزیر امور خارجه یادآور شد: با اینکه نخست وزیر وقت عراق آقای عادل عبدالمهدی در همان ساعات اولیه ترور سردار سلیمانی بر این موضوع صحه گذاشت، اما در مسیر تبادل اسناد رسمی برای استفاده از این مستند در مجامع حقوقی و بین‌المللی ما نیازمند مستندسازی دقیق مشترک با طرف عراقی در این 
موضوع بودیم.
امیرعبداللهیان در ادامه سخنان خود به ویژگی‌های شخصیتی سردار سلیمانی پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین ابعاد شخصیتی ایشان بعد نظامی است. سردار سلیمانی از منظر کار تخصصی ویژگی‌های زیادی داشت. در جریان گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در عراق که به درخواست طرف عراقی و برای کمک به وضعیت عراق در سال 86 انجام می‌شد، در آن زمان برای یک ساعت گفت‌وگوی سه جانبه ایران، عراق و آمریکا سردار سلیمانی به عنوان مسئول وقت این پرونده گاهی تا 40 ساعت زمان می‌گذاشت و همه جزئیات را بررسی می‌کرد تا هیچ سؤالی بدون پاسخ نماند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی