[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

تکیه بر پژوهش موجب افزایش بهره‌وری است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، عبدالرضا قاسم‌پور در جلسه هم‌اندیشی هفته پژوهش و فناوری با اعلام خبر برگزاری این هفته از ۱۶ تا ۲۲ آبان ماه عنوان کرد: هفته پژوهش و فناوری امسال با شعار «پژوهش اثر بخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید» برگزار خواهد شد.
وی پژوهش و فناوری را مبنا و موتور محرک توسعه و پیشرفت کشور و استان دانست و افزود: توسعه علمی فرهنگی اقتصادی و صنعتی و.. ارتباط مستقیمی با پژوهش و فناوری و تحقیقات علمی  دارد. 
معاون استاندار فارس با تأکید بر اینکه بسیاری پژوهش را حلقه مفقوده و سنگ زیربنای توسعه ‌می‌دانند، خاطرنشان کرد: تکیه بر پژوهش موجب افزایش بهره‌وری در بخش‌های‌ مختلف اقتصادی شده و در راستای امنیت و فرهنگ نیز اثرگذار خواهد بود.
قاسم‌پور با بیان اینکه پژوهش نگاهی نقادانه به مسائل و مشکلات کشور دارد، تصریح کرد: این نوع نگاه به صورت موشکافانه راه حل‌های‌عبور از مشکلات را در اختیار مدیران و تصمیم‌گیرندگان  قرار‌ می‌دهد.
وی نبود پژوهش را سبب رکود و سکون جوامع دانست و با اشاره به اینکه بهره‌گیری از مطالعات علمی اقتدار‌آفرین است، اظهار کرد: همه ما باید در راستای نهادینه کردن فرهنگ پژوهش و فناوری تلاش کرده و تنها به یک هفته به این نام اکتفا نکنیم.
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس با تأکید بر اهمیت ارتقا جایگاه پژوهش، پژوهشگران، مراکزی علمی و دانشگاهی در جامعه خواستار افزایش توجه و حساسیت مدیران استان به امر پژوهش و فناوری و اثر‌گذاری آن در حل مشکلات جامعه شد.
 وی با اعتقاد به اینکه پژوهش صرف راهکاری مناسب  برای خلق نوآوری، تحول، درآمدزایی که ثروت‌آفرینی نخواهد بود، عنوان کرد:  پژوهش کاربردی و عملیاتی در  حوزه‌های ‌مختلف باعث تحول و توسعه استان می‌شود و اگر غیرکاربردی و غیرعملیاتی باشد چیزی جز اتلاف وقت و هزینه در پی نخواهد داشت.
قاسم‌پور همچنین بر لزوم‌ تقویت ارتباط بین مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاهی با صنعت و بخش خصوصی تأکید کرد و این ارتباط را لازمه توسعه و پیشرفت دانست. وی بیان کرد: اثرگذاری دانش و پژوهش در ابعاد مختلف باید به گونه‌ای ‌باشد که مردم نیز این تأثیر را احساس کنند. معاون استاندار فارس از مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاه‌ها ‌خواست چالش‌ها و مشکلات استان را به عنوان موضع تحقیقات، پژوهش‌ها‌ و پایان نامه‌های‌دانشگاهی قرار داده و با توجه به مطالبات مردم به دنبال راهکارهای علمی برای حل مشکلات باشند.   وی از دستگاه‌های اجرایی، ادارات، بخش‌خصوصی، شرکت‌های فناور و دانش بنیان خواست با همدلی و  همراهی به  تحقق توسعه و پیشرفت در استان کمک کنند.
استفاده بیشتر از بخش خصوصی، توجه به ظرفیت‌ها ‌و توانایی‌ها‌ در نمایشگاه‌های سالیانه، اختصاص بودجه سالانه بیشتر به بخش پژوهش از دیگر مواردی بود که قاسم‌پور در راستای تقویت پژوهش و فناوری به آنها اشاره کرد. معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بودجه پژوهشی در اختیار دستگاه‌های‌اجرایی قرار گرفته است ،گفت: انتظار داریم این دستگاه‌ها‌با دقت و جدیت به  انجام کارهای پژوهشی به گونه‌ای‌که خروجی و اثرگذاری آن نیز برای مردم ملموس باشد بپردازند. وی تأکید کرد: دستگاه‌های اجرایی باید  اعلام کنند که بودجه‌های‌پژوهشی هر دستگاه تا کنون چه میزان بر حل مشکلات یا کاهش مشکلات در سطح استان اثر گذار بوده است.
معاون استاندار فارس با تأکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت جوانان و نوجوانان در توسعه پژوهش و فناوری، افزود: در هفته پژوهش و فناوری  به جز  برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری استان، دانش‌آموزان و دانشجویان پژوهشگر نیز مورد توجه قرار گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی