[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

فارس مأمن سالک است ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری-گروه خبر
 دبیر علمی چهارمین کنگره بین‌المللی حشره‌شناسی ایران، استان فارس را به عنوان یکی از استان‌های‌مأمن بیماری سالک اعلام کرد وگفت: این استان به دلایل پهناور بودن  آن و همچنین وجود زمین‌های‌کشاورزی بیشترین  آمار بروز سالک در کشور را دارد. به گفته وی علاوه بر شیراز، زرقان ، استهبان  و نی‌ریز نیز شاهد هستیم که به عنوان کانون‌های‌ سالک در فارس شناخته می‌شوند.
به گزارش خبرنگار شیراز نوین روز گذشته  دکتر کوروش عزیزی به منظور اعلام برگزاری دومین کنگره بین‌المللی بیماری‌های منتقله به‌وسیله ناقلین و تغییرات آب و هوایی و چهارمین کنگره ملی حشره‌شناسی ایران در جمع خبرنگاران حضور یافت واظهار داشت: با توجه به اینکه  شیراز و استان فارس از دیرباز با بیماری سالک درگیر بوده و چون این یک بیماری مشترک انسان و دام محسوب می‌شود و مسائل اقلیمی و جغرافیایی در آن دخیل است به همین دلیل بیشترین آمار بروز سالک کشوری در این استان گزارش شده است.
وی با بیان اینکه بروز سالک شهری در شیراز کاهش قابل توجهی داشته‌است، گفت: امروزه اقدامات پیشگیرانه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بسیار قابل توجه است واین در حالی است که این دانشگاه توانسته در امر مقابله وپیشگیری با این بیماری اقدامات بسیار ارزنده‌ای داشته‌باشد.
این مقام علمی با اشاره به اینکه دو نوع سالک وجود دارد، اضافه کرد: بر اساس نوع زخم حاصل از گزش پشه دو نوع سالک خشک که نوع شهری نیز خوانده‌ می‌شود و مرطوب  که نوع روستایی این بیماری است  نام‌گذاری صورت گرفته است.
عزیزی افزود: در نوع مرطوب موش و در نوع خاکی انسان ناقل این بیماری است که در شهر شیراز نیز مناطق بین‌الحرمین، شهرک سعدی و مناطقی نظیر سلطان‌آباد کانون‌های‌ سالک در شیراز هستند.
وی در خصوص سایر کانون‌های‌سالک گفت: علاوه بر شیراز، زرقان، استهبان  و نی‌ریز نیز شاهد هستیم که به عنوان کانون‌های‌سالک در فارس شناخته‌ می‌شوند.
عزیزی با ابراز نگرانی از ورود برخی از بیماری‌ها ‌به کشور اظهار کرد: برخی از بیماری‌ها‌ علاقه بسیار زیادی به جمعیت بالا و تراکم‌های‌جمعیتی دارند و نگرانی برای ورود این بیماری به کشور نیز وجود دارد.
به عقیده وی، برخی از حشرات نیز عاملی برای مرگ و میر هستند که گزش نیش برخی عنکبوت‌ها، عقرب‌ها ‌وسایر حشرات منجر به مرگ‌ می‌شود.
عزیری ادامه داد: ٩ مهمان خارجی نیز در این کنگره حضور داشته‌اند و بیش از ٣۵٠ مقابله به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که از این بین ٢۶٠ مقاله به صورت پوستر و ۴۵ مقاله نیز به صورت سخنرانی توسط افراد ارائه می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی