[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

ارتباط جالب و عجیب گروه خونی با سکته ، روزنامه شیراز نوین

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، افرادی که یکی از گروه‌های خونی A را دارند، در مقایسه با سایر گروه‌های خونی، بیشتر در معرض سکته قبل از ۶۰ سالگی قرار دارند.
به گزارش بهداشت نیوز، بر اساس مطالعات جدید محققان مشخص شد، گروه‌‌های خونی، تنوع غنی از مواد شیمیایی را که روی سطح گلبول‌های قرمز خون ما نمایش داده می‌شوند، توصیف می‌کنند. در ‌این میان تحقیقات ژنومی ‌جدید یک رابطه واضح بین ژن زیر گروه A1 و سکته زودرس را کشف کرده است.
طی ‌این مطالعه، محققان داده‌های ۴۸ مطالعه ژنتیکی را جمع ‌آوری کردند که شامل تقریباً ۱۷ هزار فرد مبتلا به سکته مغزی و نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر در  گروه کنترل بود که سابقه سکته نداشتند. همه شرکت کنندگان بین ۱۸ تا ۵۹ سال سن داشتند.
بررسی‌های انجام شده در کل ژنوم ‌این افراد، دو فاکتور را نشان داد که به شدت با خطر اولیه سکته مرتبط است. یکی از ‌این فاکتورها متعلق به ژنی بود که با گروه خونی در ارتباط است.
تجزیه و تحلیل‌های بعدی، انواع خاصی از ژن‌های گروه خونی را نشان داد که در شاخه‌های مختلف گروه A کد‌گذاری شده بود. نکته جالب توجه ‌این است که ‌این افراد در مقایسه با جمعیتی از گروه‌های خونی دیگر، ۱۶  درصد بیشتر احتمال تجربه سکته را قبل از سن ۶۰ سالگی داشتند.
برای افرادی که دارای ژن گروه O1 بودند، ‌این خطر ۱۲ درصد کمتر بود. با‌ این حال، محققان خاطرنشان کردند ‌این خطر سکته در ارتباط با گروه خونی A بیشتر است، بنابراین نیازی به انجام غربالگری اضافی در این گروه نیست.
استیون کیتنر، نویسنده ارشد ‌این مطالعه و متخصص مغز و اعصاب عروقی از دانشگاه مریلند در ‌این رابطه گفت: ما هنوز نمی‌دانیم که چرا گروه خونی A خطر بیشتری‌ ایجاد می‌کند.  احتمالاً ‌این موضوع با عوامل انعقاد خون مانند پلاکت‌‌ها و سلول‌‌هایی که رگ‌‌های خونی را می‌پوشانند و همچنین سایر پروتئین‌‌های در حال گردش که همگی در‌ ایجاد لخته‌های خون نقش دارند، ارتباط دارد.
به گفته نویسندگان، سکته مغزی در افراد جوان به ندرت به دلیل تجمع رسوبات چربی در شریان‌ها (فرایندی به نام تصلب شرایین)  رخ داده و بیشتر به دلیل عوامل مرتبط با تشکیل لخته‌ ایجاد می‌شود.
این مطالعه همچنین نشان داد: افراد دارای گروه خونی B بدون در نظر گرفتن سن، حدود ۱۱ درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی در مقایسه با افراد دیگر هستند.
توالی ژنتیکی انجام شده برای گروه‌های خونی A و B نیز با خطر کمی ‌بالاتر لخته شدن خون در سیاهرگ‌ها به نام ترومبوز وریدی همراه است. شرح کامل ‌این مطالعات در آخرین شماره مجله تخصصی Neurology منتشر شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی