[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

گلایه بانوان تکواندو فارس : با ‌این بی‌توجهی‌ها استعدادهای بانوان هدر می‌رود، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
تکواندوکاران فارس در سال‌های گذشته در سطح کشوری و بین‌المللی می‌درخشیدند اما متأسفانه مدتی است که تکواندو فارس با روزهای اوجش فاصله گرفته است. مدتی است که هیئت تکواندو بدون رئیس اداره می‌شود و ‌این موضوع مشکلات زیادی را برای ‌این رشته ورزشی به وجود آورده است. با ‌این وجود بانوان ورزشکار فارس با جدیت به کار خود ادامه داده و تا حد امکان افتخارآفرینی می‌کنند.
زینب رکنی یکی از مربیان تکواندو و از پیشکسوتان ورزش فارس است. او از سال 1383 تکواندو را آغاز کرده و در حال حاضر مربی درجه یک است. او می‌گوید: بزرگ‌ترین افتخار دوران ورزشی من، معرفی کردن شاگردان زیادی است که به تیم ملی رفته‌اند. جدیدترین شاگردم که راهی تیم ملی شده، خانم آیدا خورشیدی است که اولین بانوی فارسی است که توانسته به مسابقات جهانی راه پیدا کند. قبل از آن، شاگردهای پومسه کاری داشتم که به اردوی تیم ملی راه پیدا کردند و قبل از آن هم با بچه‌های ناشنوا کار می‌کردم که آن‌ها نیز به المپیک ناشنوایان راه پیدا کردند.
رکنی افزود: افتخار ‌این را داشتم که از حدود 5 سال پیش مربی تیم ملی ناشنوایان شدم و بچه‌هایم بیشترین تلاش را کردند تا بهترین مقام‌ها را کسب کنند.
وی درباره ‌اینکه چه کارهایی باید برای پیشرفت رشته تکواندو در بخش بانوان انجام شود، گفت: استان فارس پتانسیل بسیار بالایی در ورزش‌های رزمی ‌دارد. حتی در  فصل مدارس هم بچه‌های محصل و دانشجو به باشگاه می‌آیند، کار می‌کنند و کمربند می‌گیرند. انتظار داریم از ‌این بچه‌ها حمایت بیشتری شود و به طور کلی به ورزش بانوان اهمیت بیشتری داده شود. ما در بخش بانوان پتانسیل بسیار بالایی داریم که می‌توانیم روی خیلی از ‌این بچه‌ها برای رسیدن به تیم ملی حساب باز کنیم و حتی بتوانند در میادین بین‌المللی مقام آور باشند. گواه ‌این صحبت من، حضور خانم آیدا خورشیدی در تیم ملی است که توانست خیلی خوب کار کند و در مسابقات ارتش‌های جهان به مقام دوم دست یابد.
این مربی تکواندو بانوان در پایان گفت : از آقای باوقار تشکر می‌کنم که برای بچه‌های ما خیلی زحمت می‌کشند و هرگاه باشگاه نیاز داریم، آن را در اختیارمان قرار می‌دهند.
ملی پوش 22 ساله تکواندو بانوان فارس نیز درباره شروع ورزش حرفه‌ای خود گفت: حدود 9 سال است که در‌ این رشته فعالیت دارم. از سال 92 به صورت حرفه‌ای وارد تکواندو شدم. قبل از آن، در رشته «کشتی کج» فعالیت داشتم. از زمانی که ‌این رشته منحل شد، با توصیه پدرم به یک رشته حرفه‌ای رفتم و تکواندو را انتخاب کردم. زیر نظر استاد رُکنی ‌این رشته را ادامه دادم و توانستم مدال‌های زیادی هم کسب کنم.
آیدا خورشیدی افزود: من از سال 95 در لیگ برتر تکواندو فعالیت می‌کنم و مسابقه می‌دهم. در تیم‌های هشتگرد، لوک شمشیر یاس، کَن و یزد حضور داشته‌ام و سال 96 نخستین مدال کشوری‌ام را کسب کردم. امسال هم توانستم اولین مدال جهانی خودم را به دست بیاورم. مسابقات ارتش‌های جهان نخستین حضور من در رقابت‌های بین‌المللی بود که توانستم با رتبه دوم روی سکو بروم. ‌این مسابقات در تهران برگزار شد و با رقبایی از کشورهای نپال، روسیه، قزاقستان، کامرون و چند کشور دیگر رو در رو شدیم که با تمام قوا و حتی با قهرمانان المپیک خود در مسابقات شرکت کرده بودند.
این تکواندو کار شیرازی گفت: تاکنون شرایط مطلوبی وجود نداشته که بتوانم در تیم‌های فارس به میدان بروم. در سه تیم تهرانی حضور داشته‌ام و یک تیم از استان یزد. سال گذشته و امسال را در تیم لوک شمشیر یاس تهران در کنار استاد رئیسی و استاد ابراهیمی ‌سپری کرده‌ام که سال گذشته سکوی چهارم کشور را به دست آوردیم و امسال با همت و پشتکار بیشتر سعی داریم رتبه بهتری کسب کنیم.
وی افزود: متأسفانه در استان فارس، بچه‌های ما خیلی کم حمایت می‌شوند و با وجود استعدادهای خوبی که داریم، نمی‌توانیم به خوبی از آن‌ها بهره ببریم. اگر حمایت بیشتری شود، می‌توانیم سطح فنی‌مان را خیلی بالا ببریم و خیلی از بازیکنان شیرازی می‌توانند در سطح بین‌المللی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی