[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

افزایش ۵برابری کشت قراردادی گندم، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از افزایش پنج برابری کشت قراردادی گندم نسبت به سال گذشته در این استان خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان پور در نشست شورای کشاورزی فارس که به ریاست استاندار برگزار شد، با اشاره به اینکه سال گذشته سطح زیر کشت گندم قراردادی در این استان 35هزار هکتار بود، گفت: در سال زراعی جاری تاکنون این سطح به بیش از 165هزار هکتار رسیده است. به گفته وی، کل سطح زیر کشت گندم قراردادی در کشور یک‌میلیون هکتار است و استان فارس با عقد 22هزار و 300 قرارداد، رتبه اول تعداد بهره‌برداری و تعداد قطعات را دارد. دهقان پور اضافه کرد: از نظر سطح زیرکشت قراردادی گندم نیز فارس پس از خوزستان در جایگاه دوم قراردارد.
طرح همبست آب، انرژی و غذا در فارس اجرا می‌شود
برنامه ریزی به منظور اجرای طرح همبست آب، انرژی و غذا در سطح ۵۵۷ هکتار از اراضی دشت خسروشیرین واقع در شهرستان آباده از دیگر موضوعات مطرح شده در شورای کشاورزی بود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در این خصوص گفت: یکی از طرح‌های جدید و نوآورانه در بخش کشاورزی است که می‌تواند در افزایش تولید، بهره‌وری منابع پایه و نهایتاً دستیابی به یک توسعه متوازن و پایدار اثرگذار باشد و یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم این طرح این است که بر پایه مشارکت اجتماعی و مبتنی بر اقتصاد مزرعه باشد. وی با اشاره به اینکه پاشنه آشیل بخش کشاورزی آب است، افزود: در این طرح به رابطه آب و مردم، آب و غذا، آب و طبیعت و آب و صنعت توجه شده است. به اعتقاد او، نگاه افراطی که صرفاً به توسعه کشاورزی باشد، نتیجه مؤثری نخواهد داشت. قطعاً از رهگذر توسعه صنعت، کشاورزی نیز می‌تواند منتفع شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ابراز کرد: خروجی‌هایی که از این طرح متصور هستیم، شامل سازگاری اقلیمی، کاهش هزینه‌های تولید و افزایش تولید است و پایش و نظارت پیوسته دشت نیز صورت می‌گیرد.
اجرای هوشمندسازی کشاورزی به‌صورت الگویی
هوشمندسازی کشاورزی از دیگر مباحث مطرح شده در شورای کشاورزی بود و دهقان پور در این زمینه گفت: با توجه به پتانسیل‌های کشاورزی استان فارس، هوشمندسازی کشاورزی به دستور وزیر جهاد کشاورزی در این استان و زنجان اجرا می‌شود. البته بحث مکان‌محورکردن واحدهای تولیدی و لینک آن با سامانه پهنه بندی مختص استان فارس است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تأکید کرد: حرکت به سمت کشاورزی سازگار با شرایط اقلیمی و مدیریت مطلوب متناسب با تغییرات پیش رو در قالب کشاورزی هوشمند امکان پذیر است. وی با اشاره به اینکه امروزه یکی از نقصان‌های اصلی که بخش کشاورزی ما را رنج می‌دهد، بحث آمار و اطلاعات است، اظهار کرد: در این طرح اطلاعات مکانی واحدهای تولیدی، به طور مشخص واحدهای زراعی و باغی احصا می‌شود و نهایتاً اطلاعات توصیفی روی اطلاعات مکانی قرار می‌گیرد. دهقان پور اضافه کرد: در قسمت دوم بحث رقومی سازی است. تأکید بر این است واحدهای تولیدی که داریم، مثل مرغداری، دامداری و گلخانه اعیانی که وجود دارد، مکان یابی و بر اساس آن کار انجام شود‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی