[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

زلزله مشهد با بیش از ۱۰۰ پس‌لرزه، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: روز گذشته زلزله ای به قدرت 6 ریشتر ساعت 10 و 40دقیقه شهر سفیدسنگ از توابع شهرستان فریمان را که در 89 کیلومتری مشهد قرار دارد لرزاند که تعداد پس لرزه‌های آن تا شب گذشته بیش از 100 پس لرزه بود. آمار خسارات اگرچه تا پایان وقت دیروز به صورت جامع ارائه نشد؛ اما اخبار رسیده حکایت از دو نفر فوتی و نزدیک به 35 مصدوم بود که با توجه به اهمیت موضوع اکیپ‌های ارزیاب هلال احمر در همان دقایق ابتدایی در محل‌های مرتبط حضور پیدا کردند. در همین رابطه مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت‌: با برررسی‌های همه‌جانبه مشخص شده که زلزله روز چهارشنبه در این استان به حدود 60 روستا خسارت زده است. حجتعلی شایانفر چهارشنبه شب افزود‌: بر اساس گزارش‌های دریافتی از این تعداد حدود 50 روستا بین 20 تا 80درصد تخریب شده‌اند که 27 روستا در تربت جام، 10 روستا در فریمان، 12 روستای دیگر در شهرستان مشهد و یک روستا در سرخس قرار دارد. وی با بیان اینکه 10 روستای دیگر هم کمتر از 20 درصد خسارت دیده اند،‌ اظهار کرد:‌ هنوز بررسی ها ادامه دارد اما عمده تخریب مربوط به ساختمان‌های خشتی و گلی و فرسوده بوده است و بارندگی‌های روزهای اخیر نیز موجب تشدید خسارت شده است . وی با بیان اینکه سطح خسارت‌ها خیلی گسترده نبوده است، گفت: تمامی مسئولان و دستگاه‌های عملیاتی و امدادی‌، نظامی‌، انتظامی آماده‌باش هستند و در منطقه هم عملیات امداد‌رسانی و نجات را به خوبی انجام داده‌اند. 
وی خاطرنشان کرد‌: هیچ مشکلی در بحث خدمات زیربنایی وجود ندارد و تمامی راه‌های ارتباطی در این مناطق باز است و مشکل قطعی برق چندین روستای منطقه هم مرتفع شده و همه آنها برقدار هستند و در حوزه گاز و آب هم مشکلی نداشته‌ایم‌. 
وی گفت‌: هم اکنون شش تیم ارزیاب بنیاد مسکن هم برای بررسی میزان و سطح خسارت اولیه در منطقه حضور دارند که مشخص کردن میزان دقیق خسارت‌ها اندکی زمان بر است و در چند روز آینده مشخص خواهد شد. شایانفر ادامه داد‌: این زلزله تا کنون نیز 101پس لرزه داشته که حدود 50 مورد آن بیش از سه ریشتر بوده است، در شهرستان‌های فریمان ، مشهد، تربت جام و سرخس خسارت در برداشته است. وی خاطرنشان کرد‌: مسئله کنونی اسکان مردم مناطق زلزله زده است که در این راستا فرمانداران به همراه مسئولان عملیاتی و جمعیت هلال احمر در منطقه حضور دارند و امکانات لازم برای اسکان اضطراری به منطقه ارسال شده است. شایانفر ادامه داد: اکیپ‌های هلال احمر در تمامی شهرستان‌های متأثر و خسارت‌دیده از زلزله بسیج شده‌اند و اسکان اضطراری جمعیت و توزیع چادر بین مردم این مناطق در حال انجام است که امید است امشب به انجام رسد. وی افزود‌: مشکل جدی در این حوزه در استان وجود ندارد و با امکانات استانی این موضوع انجام خواهد شد و نیازی به کمک از سایر استان‌ها نیست. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی