[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

خوشه انجیر راه‌اندازی ‌می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس بر  اجرای پروژه توسعه  خوشه انجیر استهبان با مشارکت فعالان بخش خصوصی و ذی‌نفعان انجیر در شهرستان استهبان خبرداد.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک‌های‌صنعتی فارس، احد فتوحی در جلسه شورای کشاورزی شهرستان استهبان که با محوریت تشکیل خوشه انجیر استهبان برگزارشد گفت: با توجه به ظرفیت‌ها‌ و توانمندی‌های ‌موجود در شهرستان استهبان و مطرح بودن به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده انجیر دیم کشور، شرکت شهرک‌های‌صنعتی فارس از تمامی ظرفیت‌ها‌ برای ایجاد و شکل‌گیری این خوشه این خوشه استفاده و حمایت‌های‌ خود را انجام خواهد داد.
وی با تأکید بر نقش فعال و اثر گذار ذی‌نفعان بخش انجیر در شکل‌گیری خوشه، هدف از ایجاد خوشه انجیر استهبان را بسترسازی برای هم‌افزایی و کارگروهی برای ارتقای توان واحدهای تولیدی و صنعتی و حضور در بازارهای داخلی و خارجی، ارتقای کیفی و کمی تولیدات، ایجاد برند مشترک و ارزش‌افزوده بیشتر بیان کرد و گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی فارس حمایت‌هایی در قالب اختصاص یارانه از برنامه‌های توسعه صادرات، توسعه بازار، ارتقای فناوری و تورهای نمایشگی داخلی و خارجی به اعضای خوشه ارائه خواهد داد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس در ادامه با اشاره به پیگیری‌های‌انجام شده برای اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی استهبان، از برنامه‌ریزی برای تبدیل شهرک صنعتی استهبان به شهرک صنعتی تخصصی انجیر خبر دادو گفت: با اجرای این طرح و الحاق اراضی مجاور به شهرک صنعتی استهبان زون‌های‌تخصصی مرتبط با بسته‌بندی و فراوری انجیر در فاز توسعه این شهرک صنعتی طراحی‌ می‌شود.
وی با بیان اینکه راه‌اندازی صنایع فرآوری انجیر با هدف ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر ضروری است، گفت: این مهم با توسعه زیرساخت‌ها در طرح توسعه شهرک صنعتی استهبان امکان‌پذیر است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس در ادامه با بیان اینکه تاکنون ۳4 قرارداد سرمایه‌گذاری با متقاضیان بسته شده و 8قرارداد جدید نیز تا یک ماه آینده با سرمایه‌گذاران بسته خواهد شد، گفت: سرمایه‌گذاری در شهرک صنعتی استهبان از ابتدای امسال تاکنون درمقایسه با سال گذشته از رشد 6برابری برخوردار است و تاپایان امسال نیز این رشد تداوم خواهد داشت.
فتوحی افزود: هم‌اکنون بیش از ۷۰ درصد از واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی استهبان مرتبط با بسته‌بندی، فرآوری و سایر صنایع جانبی انجیر، به فعالیت می‌پردازند که این موضوع، بسترهای لازم را برای تبدیل این شهرک صنعتی به عنوان شهرک تخصصی انجیر فراهم کرده است.
وی در ادامه با اشاره به پیگیری‌های‌انجام شده برای ایجاد ناحیه جدید صنعتی در منطقه ایج استهبان گفت: با توجه به ارزیابی اولیه که سال گذشته از برخی اراضی پیشنهادی انجام شد اراضی مربوط به یکی از نهادها برای ایجاد این ناحیه صنعتی مناسب ارزیابی شد که در پیگیری‌های‌ بعدی مسئولان آن نهاد مخالفت خود برای فروش اراضی و یا مشارکت در ایجاد این ناحیه صنعتی را اعلام کردند.
فتوحی اضافه کرد: برای ایجاد این ناحیه نیازمند معرفی اراضی جدید واجد‌الشرایط هستیم که به محض معرفی اراضی از سوی فرمانداری، اقدامات بعدی انجام خواهدشد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس تأکیدکرد: با توجه به توانمندی‌های موجود در منطقه ایج در زمینه تولید محصولات زراعی و باغی به‌ویژه انار و درخواست سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، ایجاد ناحیه صنعتی در این منطقه توجیه اقتصادی دارد و ما حمایت خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: در صورت وجود زمین مناسب و نیز تأمین آب، ایجاد این ناحیه صنعتی نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.
در این جلسه فرماندار شهرستان استهبان نیز راه‌اندازی خوشه انجیر را به عنوان یکی از مصوبات سند پیشران توسعه استان و شهرستان، خواستارشد و گفت: با توجه به تولید سالانه افزون بر 16هزارتن انجیر در این شهرستان و عنوان نخست استهبان در تولید این محصول و نیز وجود بزرگترین انجیرستان دیم جهان در استهبان ایجاد و راه‌اندازی این خوشه ضروری است.
وی گفت: محصول انجیر استهبان در سبد صادرات غیر نفتی استان و کشور جایگاه بالایی دارد و تقویت و توانمندسازی بخش صادرات از مهم‌ترین اولویت‌ها‌ است.
احمدرضا کمالی‌سروستانی با اشاره به تلاش‌ها در ماه‌های اخیردر سطوح ملی و استانی  برای رفع مشکلات صادرکنندگان و تسهیل در صادرات انجیر گفت: از راه‌اندازی خوشه انجیر حمایت می‌کنیم و در این زمینه همکاری‌های لازم در سطح شهرستان انجام خواهد شد.
فرماندار استهبان بر همکاری دستگاه‌های‌ اجرایی شهرستان به منظور اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی استهبان و نیز ایجاد ناحیه صنعتی ایج تأکید کرد و گفت: ایجاد زیرساخت‌های صنعتی برای جذب سرمایه‌گذار ضرورتی مهم و گامی اساسی در مسیر توسعه صنعتی و رونق تولید به شمار می‌رود و در این ‌باره اهتمام ویژه‌ای در شهرستان وجود دارد.
بر اساس این گزارش، مدیر عامل شرکت شهرک‌های‌صنعتی فارس همچنین در بازدید از شهرک صنعتی استهبان از 4واحد صنعتی مستقر در این شهرک صنعتی بازدید و به بررسی مشکلات این واحدهای تولیدی پرداخت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی