[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

مردمی بودن از صفات بارز شهید دستغیب بود، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- استاندار فارس به مناسبت سی و هشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله‌سید عبدالحسین دستغیب در پیامی اعلام کرد: ‌ساده‌زیستی، در میان مردم بودن و مهربانی با مردم از ویژگی بارزِ شهید محراب آیت‌الله دستغیب بود.
در پیام دکتر عنایت الله رحیمی آمده است:‌  شهید ‌سید‌عبدالحسین‌دستغیب، معلم اخلاق، مهذب نفوس و مرشد مردم بود. دعای کمیل همراه با نجواهای عارفانه‌اش در گوش ما طنین‌انداز و در فضای دل و جان‌مان، زنده و خاطره‌انگیز است. 
وی نوشته است:‌ جاذبه‌های‌اخلاقی، صفای باطن و بیان شیوای ایشان، مردم را شیفته خود کرده بود به تعبیر مقام معظم رهبری «روح بی‌کینه و صفای باطن و لحن روحانی او گرمی‌بخش دل مردم بود و مردمی که او را صمیمانه دوست داشتند، به شخصیت والای این روحانی و مبارز و متقی احترام می‌گذاشتند». 
استاندار فارس افزود:‌ ولایت‌پذیری و انقلابی بودن شهید دستغیب از شاخصه‌های ‌بارز آن شهید بزرگوار بود؛ مدافع انقلاب و رهبری بود. شهادت روحانی مبارز و همراهان صدیق و با وفایش را به مردم شهیدپرور فارس، بیت شریف ایشان، شاگردان و منسوبین گرامی آن شهید والامقام تسلیت عرض نموده، پیروی از راه حق و توفیق خدمتگزاران صدیق نظام در تأسی از آرمان‌های ‌شهدای والامقام را از خداوند منان خواستارم. 
همچنین به مناسبت سی و هشتمین سالگرد شهادت شهید محراب آیت‌الله دستغیب، مراسمی در جوار مزار این شهید برگزار شد. 
در این مراسم نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و استاندار فارس با حضور در جوار مزار این شهید بزرگوار، به مقام شامخ و والای امام جمعه شهید ادای احترام کردند.
در این مراسم همچنین مدیران دستگاه‌های‌اجرایی، فرماندهان نظامی و انتظامی، جمعی از روحانیون و مردم و خانواده شهید آیت الله دستغیب حضور داشتند.
شرکت کنندگان در این مراسم با اهدای تاج گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ شهید آیت الله دستعیب ادای احترام کردند و یاد و خاطره این شهید بزرگوار را گرامی داشتند.
آیت الله سید عبدالحسین دستغیب در سال ۱۲۸۸ شمسی در شیراز در یک خانواده روحانی اهل علم و فضیلت در شیراز متولد شد، پدرش سید محمدتقی هنگام تولد فرزندش در کربلا به سر ‌می‌برد و چون ولادت او مقارن با عاشورا بود، نام او را عبدالحسین نهاد.
سید عبدالحسین در ۱۲ سالگی پدر خود را از دست داد و در سال ۱۳۱۰، برای ادامه تحصیل علوم دینی راهی نجف اشرف شد و از محضر بزرگان کسب فیض کرده و به درجه اجتهاد نایل آمد.
آیت الله شهید دستغیب رئیس حوزه علمیه فارس و نماینده امام (ره) در این استان و امام جمعه شیراز بود.
پس از پیروزی انقلاب به نمایندگی اول فارس در مجلس خبرگان انتخاب شد و هم‌زمان به درخواست اهالی شیراز و فرمان امام امامت جمعه را عهده‌دار شد و مشغول خدمت به مردم مستضعف بود که در تاریخ بیستم آذرماه ۱۳۶۰ مطابق با ۱۴ صفر ۱۴۰۲ هنگامی که عازم نماز جمعه بود به دست منافقین به درجه رفیع شهادت نایل آمد و به اجداد طاهرینش پیوست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی