[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

عوارض خرمالو؛ افرادی که خرمالو برایشان ضرر دارد ، روزنامه شیراز نوین

خرمالو میوه خوشمزه و پرخاصیتی است اما ‌این میوه دارای ترکیباتی می‌باشد که برای برخی افراد ضرر دارد و نباید بخورند.
به گزارش نمناک، هر خوردنی، علاوه بر فایده و خواص، طبیعتاً عوارضی هم دارد که بایستی از آن‌ها اطلاع داشت تا مبادا ناخواسته سلامت بدن خود را به خطر بیاندازیم. خواص خرمالو، بی‌شمار است و هر کسی دوست دارد از ‌این فواید بهره‌مند شود ولی در نقطه مقابل باید مراقب عوارض‌ این میوه هم بود؛ عوارضی که در ادامه ‌این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آن اشاره خواهیم کرد. چنانچه مستعد هر کدام از موارد عنوان شده زیر هستید پس جزو افرادی محسوب می‌شوید که باید خوردن خرمالو را محدود کنند.
مشکلات رایج پس از خوردن خرمالو
خوردن خرمالو به اندازه متعادل اشکالی ندارد؛ اما بعضی از افراد به ‌این میوه آلرژی دارند و بعد از خوردن آن ممکن است دل درد، حالت تهوع یا شوک آنافیلاکتیک را تجربه کنند.
تانیک و گالیک اسید موجود در خرمالو ممکن است فشار خون را هم تا حد زیادی پایین بیاورد و در نتیجه اگر مشکل فشار خون دارید، حتماً به پزشک‌تان اطلاع رسانی کنید و بعد خرمالو بخورید.
مصرف خرمالوهای رسیده به مقدار زیاد ممکن است عامل ‌ایجاد پادزهر هم شود؛ یعنی توده‌های سفتی در بدن شکل بگیرد که با اسید معده واکنش منفی نشان می‌دهد و در مسیر گوارشی مشکل ‌ایجاد می‌کند‌؛ البته همه ‌این‌ها در صورتی اتفاق می‌افتد که خرمالو را زیاد از حد استفاده کنید.
در واقع خرمالو مقدار زیادی از ماده‌ای به نام تانین حلال دارد که با اسید گوارشی واکنش نشان می‌دهد و یک ماده سفت و سخت را به وجود می‌آورد و دفع مدفوع را سخت می‌کند؛ حتی ممکن است علائم سخت‌تری را هم به وجود بیاورد. بنابراین بعد از خوردن خرمالو ممکن است که یبوست هم اتفاق بیفتد و بعضی از میوه‌ها هستند که می‌توانند به بهبود ‌این وضعیت کمک کنند؛ آب سیب، آلو و آب گلابی می‌تواند برای برطرف کردن یبوست ناشی از مصرف خرمالو مفید باشد.
نکات مهم درمورد مصرف خرمالو
افرادی که مشکلات گوارشی دارند، باید مقدار کمی ‌از ‌این میوه استفاده کنند.
دانه‌های خرمالو باعث حالت تهوع و سرگیجه می‌شود.
خرمالو را نباید با شکم خالی استفاده کنید، زیرا باعث اسهال خواهد شد.
افرادی که به خرمالو آلرژی دارند، هرگز نباید آن را استفاده کنند.
کودکان باید به مقدار کم از ‌این میوه استفاده کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی