[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

پاسخ به جرایم خشن با قاطعیت ، روزنامه شیراز نوین

دوازدهمین نشست شورای قضایی استان فارس، با حضور رئیس کل دادگستری استان، دادستان عمومی و انقلاب شیراز، معاونان رئیس کل و اعضای شورای قضایی استان فارس در اداره کل زندان‌ها ‌برگزار و مشکلات زندان‌های‌استان در حوزه قضایی بررسی و از زندان مرکزی شیراز بازدید به‌عمل آمد.
رئیس کل دادگستری فارس در نشست شورای قضایی استان با تأکید بر حضور همگانی مجموعه قضایی در گردهمایی بصیرت، مصادف با 9 دی‌ماه، روز تجدید بیعت با رهبری گفت: در روز 9 دی ماه همه ما باید در این گردهمایی حضور فعال داشته‌باشیم و توطئه دشمنان را خنثی نماییم.
حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها‌ تأکید کرد: قاطعیت اجرای احکام درخصوص جرایم خشن اعمال شود و فراتر از قانون عمل نشود.
نماینده عالی قوه‌قضائیه در استان فارس با اشاره به تأکیدات ریاست قوه‌قضائیه، درخصوص پایش زندان و رسیدگی به وضعیت زندانیان، تعیین تکلیف زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها گفت: تأمین امنیت جامعه خط قرمز قوه‌قضائیه و مجموعه قضایی است؛ بنابراین باید با زندانیان جرایم مهم با شدت و بدون اغماض برخورد و مُرّ قانون در خصوص آن‌ها ‌اعمال شود و همچنین زندانیان واجد شرایط اعطای تسهیلات نیز تعیین تکلیف شوند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به تأکیدات حضرت آیت‌الله‌رئیسی، ریاست قوه‌قضائیه مبنی بر بازدید هدفمند و مستمر قضات از زندان‌ها ‌تصریح کرد: نظارت و ارزشیابی قضات و حفاظت اطلاعات دادگستری بر کمیت و کیفیت بازدید قضات از زندان‌ها ‌نظارت کند. وی افزود: بازدید از زندان‌ها ‌باید به صورت هدفمند باشد و بازخورد آن به مدیریت قضایی استان منعکس گردد.
رئیس کل دادگستری فارس با تأکید براینکه زندان راهکار قانونی و زندانبانی بسیار سخت و دشوار است از سایر قضات استان خواست که به منظور جلوگیری از ورود بی‌رویه افراد به زندان‌ها، ابتدا به دنبال جمع‌آوری ادله جرم بوده و بعد دستور بازداشت فرد متهم صادر گردد.
وی همچنین خطاب به خانواده‌های‌زندانیان محکومیت‌های‌مالی گفت: زندانیانی که تاکنون دادخواست اعسار نداده‌اند به مراجع قضایی مراجعه و دادخواست خود را اعلام نمایند تا در صورتی که عدم  توانایی در پرداخت محکوم به آنان محرز شود شرایط به گونه‌ای ‌فراهم گردد که این افراد در زندان نباشند.
رئیس کل دادگستری فارس تأکید کرد: تعداد 112 زندانی مالی با بدهی کمتر از 20میلیون تومان در زندان‌های ‌استان‌می‌باشند که لازم است ستاد دیه با همت خیرین نیک‌اندیش استان، زمینه آزادی این افراد را هم‌زمان با میلاد حضرت زینب(س) فراهم نماید.
وی تصریح کرد: جشن گلریزان آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد مختص ماه مبارک رمضان نیست و باید ترتیبی اتخاذ شود تا زندانیان نیازمند کمک هر زمان که لازم باشد از امداد خیرین بهره‌مند شوند.
رئیس شورای قضایی استان با اشاره به بخشنامه اخیر دادستان کل کشور گفت: در راستای عفو مقام معظم رهبری تا کنون بیش از 5هزار نفر از زندانیان استان آزاد شده اند و امیدواریم با اجرای بخشنامه جدید ظرف 10 روز آینده نیز تعداد بیشتری از زندانیان آزاد شوند.
در ابتدای این نشست قضایی نیز اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندان‌های‌ فارس گزارشی از وضعیت آماری و اقدامات صورت گرفته در 9 ماهه اول سال جاری ارائه کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی