[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

حمایت هم‎پیمانان از یاغی‌گری ترامپ، روزنامه شیراز نوین

مهر: ارتش ایالات متحده آمریکا به بهانه حمله خان شیخون با ۵۹موشک «تام هاوک» به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه حمله کرد.
طبق گزارشی به نقل از منابع محلی، بامداد دیروز ارتش ایالات متحده آمریکا با ۵۹موشک «تام هاوک» پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را مورد حمله قرار داد.
منابع خبری مختلف، تعداد موشک‌های شلیک‌شده به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص را بین ۵۰ تا ۷۰عدد ذکر کرده‌اند.
بنابر این گزارش، حمله موشکی به سوریه با فرمان دونالد ترامپ و از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه در واکنش به حمله شیمیایی ادعایی اخیر صورت گرفته است.
این حمله از روی همان دو ناو جنگی «یواس‌اس راس» و «یواس‌اس پورتر» انجام شده که خبر آماده‌باش آنها در شرق مدیترانه منتشر شده بود.
آمریکایی‌ها مدعی‌ شده اند که جنگنده‌های ارتش سوریه با به پرواز در آمدن از پایگاه هوایی الشعیرات به «خان شیخون» حمله کرده‌اند و این حمله موشکی در تلافی این حمله شیمیایی انجام شده است.
ارتش آمریکا اعلام کرد که هدف از این حملات، باند و مخازن سوخت فرودگاه و همچنین جنگنده‌های موجود در آشیانه‌های فرودگاه نظامی الشعیرات بوده است.
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در خبری فوری اعلام کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره حمله به سوریه صحبت خواهد کرد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در اولین سخنان خود پس از حمله به پایگاه ارتش سوریه گفت: حمله به سوریه در راستای منافع حیاتی امنیت ملی ما بود.
وی افزود: از همه ملل متمدن می‌خواهم که برای پایان دادن به کشتار و خونریزی در سوریه به آمریکا بپیوندند.
شبکه «ان.بی.سی» به نقل از یک مقام آگاه ادعا کرد که روسیه پیش از دستور حمله در جریان آن قرار گرفته بوده است.
فاکس نیوز نیز در خبری فوری به نقل از پنتاگون اعلام کرد: قبل از حملات موشکی، به روس‌ها اطلاع داده شده بود که پایگاه الشعیرات را ترک کنند و به نیروها و تجهیزات ارتش روسیه آسیبی وارد نشده است.
سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: در جریان شلیک ۵۹موشک تاما هاوک به سوریه، هواپیماها،‌ آشیانه بتونی هواپیما،‌ مراکز سوخت و بنزین و مناطق ذخیره لجستیک،‌ زرادخانه‌های مهمات، سامانه‌های دفاع هوایی و رادارها هدف گرفته شد.
حمله موشکی آمریکا به سوریه در حالی اتفاق افتاد که جلسه روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حادثه شیمیایی خان شیخون بدون رأی گیری درباره پیش نویس قطعنامه‌های پیشنهادی پایان یافته بود. 
تلویزیون دولتی سوریه حمله آمریکا به سوریه را «تجاوز» توصیف کرد.
همچنین «طلال برازی» استاندار حمص در واکنش به این تجاوز آشکار گفت: سیاست ما با حمله آمریکا تغییر نمی‌کند.
وی افزود: حمله آمریکا در راستای خدمت به گروه‌های تروریستی و داعش است.
ایران حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه را محکوم کرد
سخنگوی وزارت خارجه ضمن محکوم کردن حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه، گفت: معتقدیم که اینگونه اقدامات به تقویت تروریست‌های رو به زوال و پیچیدگی اوضاع در سوریه و منطقه خواهد افزود.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به حملات موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی در تاریخ معاصر، هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی را فارغ از عاملان و قربانیان آن محکوم می‌نماید و همزمان استفاده از این بهانه برای اقدامات یک جانبه را خطرناک، مخرب و نقض اصول آمره حقوق بین الملل 
می‌داند. 
وی افزود: ما ضمن محکومیت شدید هرگونه اقدام نظامی یک‌جانبه و حملات موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه توسط ناوهای آمریکایی، معتقدیم که اینگونه اقدامات به بهانه حمله شیمیایی مشکوک در «خان شیخون» در ادلب که زمان بندی، عاملان و منتفعانِ آن کاملاً در پرده‌ای از ابهام قرار دارد، به تقویت تروریست‌های رو به زوال و پیچیدگی اوضاع در سوریه و منطقه خواهد افزود.
حمایت فرانسه، انگلیس و استرالیا از حمله آمریکا به سوریه
کشورهایی نظیر استرالیا، انگلیس و فرانسه از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه استقبال کردند.
بر اساس این گزارش، دولت انگلیس با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت کامل خود از اقدام نظامی آمریکا در سوریه، مدعی شد: این اقدام پاسخ مناسبی به حمله شیمیایی اسد به «خان شیخون» ادلب بود! ادعای دولت انگلیس مبنی بر دست داشتن بشار اسد در حمله شیمیایی به خان شیخون درحالی است که هیچ سند و مدرکی در این زمینه ارائه نشده است.
از سوی دیگر یک منبع فرانسوی نیز ضمن اعلام حمایت کامل پاریس از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه تأکید کرد: واشنگتن پیش از انجام این اقدام نظامی، پاریس را مطلع کرده بود.
در همین حال نخست وزیر استرالیا نیز اعلام کرد که این کشور به طور کامل از عملیات نظامی آمریکا در سوریه حمایت می‌کند. این مقام استرالیایی گفته است: اقدام نظامی آمریکا در سوریه، پاسخ مناسبی به اقدامات دولت سوریه بود.
حمایت عربستان سعودی از تجاوز به سوریه
رژیم سعودی از تجاوز نظامی ایالات متحده آمریکا به سوریه استقبال کرد. در همین ارتباط یک منبع سعودی گفته است: دولت عربستان به طور کامل حملات نظامی آمریکا به سوریه را تأیید می‌کند.
مسئول روسی: حمله آمریکا به سوریه اقدامی «متجاوزانه» است
«ویکتور اوزیروف» رئیس کمیته امور دفاع و امنیت مجلس روسیه تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را محکوم کرد.
وی در این خصوص گفته است: آنچه واشنگتن انجام داده، اقدامی متجاوزانه علیه یک کشور عضو سازمان ملل است. بدون شک روسیه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی این مسئله خواهد شد.
این مقام روسی تصریح کرد: این اقدام واشنگتن ممکن است تمامی تلاش‌ها در زمینه مبارزه با تروریسم را نابود کند.
اوزیروف همچنین اظهار داشت: ممکن است به دنبال این اقدام واشنگتن، تمامی همکاری‌های نظامی میان آمریکا و روسیه در سوریه متوقف شود.
پوتین: حمله آمریکا به سوریه نقض قوانین بین‌المللی است
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به تجاوز آمریکا به سوریه واکنش نشان داد و تأکید کرد: حمله آمریکا تجاوز به حاکمیت سوریه و نقض قوانین بین المللی است. حملات آمریکا به سوریه تلاش است برای گمراه کردن توجهات از کشتار مردم در عراق.
وی در ادامه سخنان خود خطاب به مقامات کاخ سفید تصریح کرد: حمله آمریکا به سوریه به روابط مسکو-واشنگتن آسیب می‌رساند. چشم پوشی کامل از حقیقت به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه از سوی تروریست‌ها، اوضاع را بسیار پیچیده می‌کند. سوریه سلاح شیمیایی ندارد.
وزارت دفاع یونان: با هر نوع مداخله نظامی خارجی در سوریه مخالفیم
وزارت دفاع یونان در بیانیه‌ای تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را محکوم کرد.
در بیانیه وزارت دفاع یونان تصریح شده است: یونان با هر نوع مداخله نظامی خارجی در سوریه مخالف است و به گفت‌وگو و صلح دعوت می‌کند.
آنکارا تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را «مثبت» ارزیابی کرد!
«نعمان قورتلموش» معاون نخست وزیر ترکیه ضمن اعلام حمایت از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه، این اقدام را «مثبت» خواند!
معاون نخست وزیر ترکیه حمایت کامل این کشور از اقدام نظامی آمریکا علیه دمشق را اعلام کرد.
وی در این زمینه مدعی شد: دولت بشار اسد باید مجازات شود.
معارضان سوریه: در حمله آمریکا به الشعیرات سوریه ۱۲ جنگنده منهدم شد
معارضان سوریه مدعی شدند که حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه موجب ویران شدن این پایگاه نظامی و انهدام ۱۲جنگنده آن شد.
هجوم داعش به نیروهای سوری همزمان با حمله آمریکا به الشعیرات سوریه
یک فرمانده نظامی سوریه اعلام کرد که همزمان با حمله جنگنده‌های آمریکایی به فرودگاه نظامی الشعیرات در استان حمص، عناصر داعش نیز به ارتش سوریه در جاده حمص-تدمر حمله کردند.
لیبرمن: آمریکا پیش از حمله به سوریه، تل آویو را مطلع کرده بود
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که آمریکا پیش از حمله به سوریه تل آویو را در جریان این اقدام قرار داده بود.
«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد: آمریکا پیش از حمله به سوریه، ما را در جریان این اقدام قرار داد و به ما اطلاع داد که این موضوع نشانگر عمق روابط اسرائیل با متحد بزرگ خود است.
وی در ادامه مدعی شد: حمله آمریکا حامل این پیام بود که جهان آزاد به رهبری آمریکا! در برابر جنایات جنگی علیه شهروندان صبر نخواهد کرد!
فالون: آمریکا از انگلیس برای حمله به سوریه درخواست همراهی نکرد
وزیر دفاع انگلیس با بیان اینکه واشنگتن با لندن برای تجاوز آمریکا به سوریه در ارتباط بود، اعلام کرد که کاخ سفید از انگلیس برای مشارکت در حمله به سوریه درخواست نکرد.
واکنش مرکل و اولاند به تجاوز آمریکا به سوریه
«فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان به حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در حمص سوریه واکنش نشان دادند.
رهبران فرانسه و آلمان در این واکنش، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، را مسئول حمله موشکی صبح دیروز آمریکا به سوریه معرفی کرده اند.
روسیه پروتکل هماهنگی پرواز بر فراز سوریه با آمریکا را لغو کرد
روسیه در اولین واکنش به تجاوز موشکی آمریکا به سوریه، پروتکل مربوط به هماهنگی پرواز بر فراز سوریه با آمریکا را لغو کرد.
واکنش فرماندهی ارتش سوریه به تجاوز آمریکا؛ واشنگتن شریک داعش است
فرماندهی ارتش سوریه به تجاوز آمریکا به فرودگاه نظامی الشعیرات در استان حمص سوریه واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.
در بیانیه فرماندهی ارتش سوریه آمده است: آمریکا در ساعت ۳:۴۲ بامداد جمعه در تجاوزی آشکار به یکی از پایگاه‌های هوایی ما در منطقه «الوسطی» حمله کرد که منجر به جان باختن ۶نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر به همراه وارد آمدن خسارات مادی فراوان شد.
در ادامه این بیانیه تصریح شده است: این تجاوز آمریکایی‌ها که از سوی ما محکوم است، نشانگر ادامه راهبرد اشتباه این کشور است و روند مبارزه با تروریسم از سوی ارتش سوریه را مختل می‌کند. همچنین آمریکا را شریک داعش و جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد که از روز اول جنگ ظالمانه علیه سوریه، به نقاط و مواضع ارتش سوریه و پایگاه‌های نظامی ما حمله کردند.
فرماندهی ارتش سوریه تأکید کرد: آمریکا به بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در خان شیخون بدون اینکه حقیقت آنچه رخ داد را بداند و مسئولان این اقدام را مشخص کند، در تلاش است تا تجاوز امروز خود را توجیه کند ولی با این اقدام پیام‌هایی اشتباه را به گروه‌های تروریستی ارسال کرده است و موجب می‌شود که این گروه‌ها علی‌رغم متحمل شدن شکست‌های سنگین در عرصه میدانی، در آینده از سلاح‌های شیمیایی استفاده کنند.
فرماندهی ارتش سوریه در پایان اعلام کرده است: تجاوز آمریکا مخالف تمام قوانین و عرف بین المللی است و واشنگتن از این راه درصدد است تا بر قدرت ارتش سوریه در مبارزه با تروریسم تأثیر بگذارد ولی ما به وظیفه خود در دفاع از مردم سوریه و نابودی تروریسم و بازگرداندن امنیت به سرزمین سوریه ادامه می‌دهیم و این تجاوز عزم ما را افزایش داد.
روسیه خواستار نشست فوری شورای امنیت شد
در پی تجاوز آمریکا به سوریه، روسیه خواستار نشست فوری شورای امنیت در این رابطه شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی