[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

خشم ایرانی‌ها از خطای بزرگ رئیس فیفا ، روزنامه شیراز نوین


ورزش 3/ اشتباه بزرگ رئیس فیفا در پست اینستاگرامی‌اش پس از حضور در مراسم افتتاحیه جام خلیج فارس، فراتر از یک خطای قابل گذشت است.
جانی اینفانتینو، رئیس فیفا، یک ماه پس از تحمل انتقادات بسیار از سوی رسانه‌های مختلف، به خصوص اروپایی‌ها، در حول و حوش برگزاری رقابت‌های جام جهانی در قطر، این‌بار با حضور در مراسم افتتاحیه جام خلیج فارس در شهر بصره، با انتشار یک پست اینستاگرامی ‌از مسئولان برگزاری این رقابت‌ها تشکر کرد.
با این حال اینفانتینو در درج این پیام خطای بزرگی مرتکب شد و اقدام به استفاده از نام جعلی خلیج فارس با الفبای انگلیسی کرد. در حالی که او به عنوان یک شخصیت بین‌المللی بنا بر پروتکل‌های بین‌المللی، باید از نام واقعی خلیج فارس استفاده کند.
موضوع کلمه خلیج فارس، یک مسئله قدیمی ‌و حساسیت‌زا در بین ایرانیان است و با وجود تلاش بسیاری از دولت‌های عربی، هرگز بر این اصل تغییرناپذیر خدشه‌ای وارد نشده و در نهایت مسئولان، سیاستمداران و مدیران با توجه به پیشینه بزرگ این اسم، از آن در رویدادهای بین‌المللی استفاده می‌کنند.
با این حال به نظر می‌رسد با توجه به جو عربی رقابت‌های جام خلیج فارس که به طرز عجیبی در غیاب کشور ایران هم برگزار می‌شود، اینفانتینو نیز این خطا را در صفحه اینستاگرامش ادامه داده است.
این رقابت‌ها که در این دوره با توجه به برگزاری آن بلافاصله بعد از ایام جام جهانی، از کیفیت و اعتبار همیشگی هم برخوردار نیست، با حضور تیم‌های عرب‌زبان آسیایی خاورمیانه برگزار می‌شود و محور آن همواره مناقشه برانگیز و سیاسی بوده و ایران بارها به شکل‌های مختلف به برگزاری آن تحت لوای اسم جعلی، اعتراض کرده است و جالب اینکه حتی کشورهایی که راهی به خلیج فارس ندارند، برای تقویت موضوع سرزمین‌هایی که علاقه‌مند به استفاده از نام جعلی خلیج فارس هستند، در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند.
در این شرایط حتی حضور رئیس فیفا به عنوان میهمان در تورنمنتی که در آن به تمامیت ارضی کشور دیگر، احترام لازم گذاشته نمی‌شود، خطاست؛ چه رسد به اینکه او بخواهد در اینستاگرام پستی هم با مواضع نادرست این کشورها منتشر کند که در این صورت این حرکتی قابل توبیخ و یک خطای کاملاً استراتژیک از سوی اوست، یک ایراد بزرگ از سوی کسی که به عنوان رئیس فیفا باید به مناسبات سیاسی و نقشه کشورها احترامی ‌بیش از سایرین بگذارد.
از روز شنبه، بعد از این پست اینستاگرامی ‌از سوی اینفانتینو، مراجع مختلف در ورزش ایران به اعتراض به رئیس فیفا پرداخته و فدراسیون فوتبال نیز بیانیه‌ای در این باره منتشر کرده است.
این مسئله حتی در پایان بازی لیورپول و ولورهمپتون در برنامه رضا جاودانی مورد بررسی قرار گرفت و درباره آن صحبت شد تا اهمیت بالای آن بر همه علاقه‌مندان به فوتبال آشکار بشود؛ علاقه‌مندانی که تعداد زیادی از آن‌ها پای پست اینفانتینو به اعتراض رسمی ‌به وی پرداخته و درخواست عذرخواهی و تصحیح این خطا از سوی وی را دارند.
نکته اینجاست که این موضوعی نیست که بشود از آن فرار کرد و رئیس فیفا حتماً باید علاوه بر تصحیح پست اینستاگرامی ‌خود، به نحو مطلوب بابت این خطا از ایرانیان پوزش بخواهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی