[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۷۹
  • دوره جدید

تازه‌های گردشگری، روزنامه شیراز نوین

پرونده ثبت‌جهانی «حرم مطهر رضوی» به یونسکو می‌رود

‌ایسنا: معاون میراث فرهنگی گفت: پرونده ثبت جهانی حرم مطهر رضوی، در فهرست میراث جهانی یونسکو تا چند روز آینده به یونسکو ارسال خواهد شد.
‌محمدحسن طالبیان در حاشیه آیین افتتاح نمایشگاه ۱۴قرن هنر و تمدن ایران در دوره اسلامی در محل موزه بزرگ خراسان افزود: پرونده نامزدی میراث جهانی حرم رضوی برای یونسکو آماده شده و تا سه روز آینده، به فهرست موقت یونسکو ارسال می‌شود که نتیجه آن تابستان سال آینده اعلام می‌شود.
وی ادامه داد: مطالعات این طرح هم‌اکنون آغاز شده و طرح و برنامه آن، زیر نظر تولیت آستان قدس رضوی و مجموعه فنی این آستان انجام خواهد شد.
طالبیان تصریح کرد: اگر در زمینه برنامه و طرح مدیریت این برنامه با مجموعه آستان قدس به توافق برسیم، این کار قابل انجام است و چشم‌انداز ۲۰ساله‌ای برای آینده این مجموعه شکل خواهد گرفت. 
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: در صورت موافقت آستان قدس رضوی، این طرح و برنامه تا پایان سال ۲۰۱۷ آماده می‌شود.
وی عنوان کرد: ثبت جهانی آثار، نشانه صلح و همبستگی در کشورهاست و آثاری که ثبت جهانی می‌شوند، در جنگ و سایر اتفاقات جهان، به عنوان نقطه امن تلقی می‌شوند.
وی گفت: همچنین با ثبت جهانی در یونسکو، این آثار با بیش از ۳۰زبان و بدون هزینه به دنیا معرفی و به قله‌های فرهنگ جهانی تبدیل می‌شوند.

رییس فدراسیون جهانی راهنمایان:
حجاب، مانع سفر گردشگران به ایران نیست

ایسنا: رییس فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری ضمن وارد کردن ایرادهایی به سرویس‌های بهداشتی و فرودگاه بین‌المللی ایران به عنوان بخشی از زیرساخت‌های لازم در صنعت گردشگری، تأکید کرد: رعایت حجاب در ایران مانع سفر گردشگران نیست.
فیلیسیتاس رسینگ، در نشست خبری که همزمان با هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری با حضور شماری از رسانه‌های ایرانی روز شنبه (۹ بهمن ماه) در سالن اجلاس سران برگزار شد، درباره وضعیت گردشگری ایران با توجه به سفرها و ارزیابی‌هایی که داشته اظهار کرد:‌ سطح خدمات گردشگری ایران در برابر کشورهایی مثل رومانی یا گرجستان مطلوب است، اما در بخش فرودگاهی نیاز است شرایط بهتری فراهم شود.
باز هم سرویس‌های بهداشتی
او همچنین در پاسخ به این سوال که اگر به عنوان یک مقام عالی‌رتبه، مسئولیت گردشگری ایران را به عهده داشته باشید، اولین چالشی که برای رفع آن اقدام خواهید کرد، چه خواهد بود، گفت: نقیصه‌هایی مثل سرویس‌های بهداشتی وجود دارد؛ اما وقتی شرایط را با سال‌های گذشته مقایسه می‌کنم، متوجه می‌شوم اوضاع بهتر شده، اما باید اعتماد به نفس داشته باشید تا این حرکت رو به جلو پیش برود.
وی اضافه کرد: ایران از نظر زیرساخت، مانند بسیاری از کشورها است و خیلی نمی‌توان تفاوتی را برای آن قائل شد.
«رسینگ» همچنین در پاسخ به این سوال که قوانین حجاب در ایران چقدر مانع سفر گردشگران خارجی می‌شود گفت: تفاوتی وجود ندارد. وقتی یک گردشگر به مسجد یا معبد می‌رود، به هر حال از یک پوشش استفاده می‌کند، پس نمی‌توان تفاوتی را بین ایران و سایر کشورها قائل شد. حجاب مانعی در این راه نیست.
رییس فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری سپس در پاسخ به سوالی درباره نفوذ و نقش فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری و راهنمایانی که به ایران سفر کرده‌اند برای جابجایی بیشتر گردشگران کشورهای متبوع‌شان به سمت ایران، با توجه به اینکه سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران گردشگری بخش‌های دیگری مثل حکومت‌ها، توراپراتورها و مردم هستند، توضیح داد: وقتی گردشگری رضایت داشته باشند، حتماً آن را به دیگران بازگو خواهد کرد. وقتی از خوردن غذایی یا دیدن جاذبه‌ای شگفت‌زده شویم، آن را برای دوستان و دیگران تعریف می‌کنیم. این، مهم‌ترین نقشی است که راهنمایان گردشگری خواهند داشت.
مردم ایران، مهم‌ترین جاذبه گردشگری هستند
وی همچنین در پاسخ به این سوال که به عنوان یک راهنما صرف‌نظر از جاذبه‌های تاریخی و تمدنی، ایران را با تأکید بر چه جاذبه‌ای و چگونه معرفی می‌کند، توضیح داد: مردم مهم‌ترین جاذبه ایران هستند؛ اما نمی‌توان آن را از تاریخ و فرهنگ جدا کرد. وقتی می‌خواهید تعریف درستی از یک کشور داشته باشید، بهتر است همه‌چیز را در کنار هم قرار دهید.
«رسینگ» همچنین به سفرهایی که به ایران داشته اشاره کرد و افزود: خیلی سال پیش اولین سفرم به شیراز بود که آن را شبیه یک راز می‌دانم. بار دوم وقتی به ایران سفر کردم که موضوع پایان‌نامه‌ام پرسپولیس بود، تجربه‌ای کاملاً منحصربه فرد. من تمام دنیا را به داشتن این تجربه دعوت می‌کنم؛ چرا که شیراز منطقه‌ای بکر است و قابلیت بازدید را دارد و پیشنهاد مطلوبی برای سفر به شمار می‌آید.
درست حرکت می‌کنید
«هرمن فیریدزَم»، عضو دیگر هیئت رییسه فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری نیز با تأکید بر سخنان دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی و رییس جمهور ایران درباره رشد صنعت گردشگری اظهار کرد:‌ گردشگری می‌تواند موضوع محرکی باشد که باید نسبت به آن اعتماد به نفس داشته باشید و همین مسیر را ادامه دهید. مطمئن باشید درست حرکت می‌کنید.
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی