[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

فضای کسب و کار با چالش‌های جدی روبه‌روست، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس گفت: موضوع تأثیرات تحریم درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز مانند سایر حوزه‌ها‌وجود دارد که مشکلاتی در بخش در واردات تجهیزات و ابزار تکنولوژی اطلاعات و در تمام زیرشاخه‌های‌آن همچون سخت‌افزار، نرم‌افزار، اینترنت، شبکه و تجهیزات مخابراتی موجود‌می‌باشد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: در بخش تجهیزات سخت‌افزاری شبکه که این بخش از تجهیزات که شامل تجهیزات پسیو (مانند رک و کابل) و همچنین تجهیزات اکتیو (نظیر فایروال، روتر، سوئیچ) ‌می‌باشندکه جزو یکی از بخش‌های‌تأثیرپذیر از تحریم‌ها بوده است. وی افزود: همچنین در تأمین تجهیزات سخت‌افزاری شامل تجهیزات رایانه‌ای‌ و سخت افزاری عمومی که دارای کاربرد عمومی بین مردم ‌می‌باشد دچار اختلالات کمتری بوده و با توجه به کاربردهای عمومی و حجم بازار تقاضای موجود با سهولت بیشتری امکان واردات را دارا‌ می‌باشد. راهدار اظهارداشت: در بخش واردات و تأمین تجهیزات با توجه به این که جهت راه‌اندازی مراکزی نظیر دیتاسنترها با امنیت بالا و پاسخگویی مناسب به حجم بالای بسته‌های‌ارسالی در شبکه نیاز به استفاده از برندهای معتبر ‌می‌باشد، یکی از مشکلات موجود تأمین این تجهیزات و اصالت کالا ‌می‌باشد که بر اثر تحریم‌ها محدودیت‌های‌زیادی به خصوص در واردات تجهیزات اکتیو وجود دارد که غیر از بالا بردن هزینه‌های‌تمام شده خرید، بحث ورود تجهیزات تقلبی را نیز در پی داشته است. عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در زمینه تهیه مجوزهای نرم افزاری نیز با مشکلاتی روبرو هستیم به طوری که عموماً خرید نرم افزارهای با امکان دسترسی نامحدود، بر روی تجهیزات اکتیو هزینه بسیار بالایی دارند و به همین دلیل مجوزهای پیش فرض دارای محدودیت‌های‌کاربری و دسترسی هستند. 
وی با بیان اینکه پشتیبانی و تعمیر و نگهداری از مسئله اساسی و معضل ما در بخش ICT کشور است، ادامه داد: در بحث پشتیبانی و تعمیر و نگهداری تجهیزات علاوه بر این که نمایندگی‌های‌رسمی این شرکت‌ها در کشور وجود ندارد که تعمیر نگهداری را دچار مشکل‌می‌کند، بحث تأمین قطعات جهت تعمیرات نیز تحت اثر تحریم‌ها‌دچار مشکلاتی‌می‌باشد.
راهدار عنوان داشت: در حوزهای همچون نرم افزار دسترسی به جدیدترین نسخه‌های‌پیشرفته نرم افزار و محیط‌های‌تحت فضای اینترنت، متن بازها و توسعه دهندگان این فضا به دلیل تحریم‌های ‌پی در پی در کشور به آسانی امکان‌پذیر نبود. 
وی تصریح کرد: بدون شک آسیب‌هایی که تحریم بر ارتباط، حق دسترسی و دانلود فعالان ایرانی در شبکه اینترنت برجای گذاشت، لطمه‌های‌خاصی را بر پیکره صنعت ICT وارد کرده است؛ چراکه دسترسی به این حقوق درحوزه وب درحقیقت ابزار تولید درصنعت فاوا محسوب ‌می‌شود. 
راهدار با ارائه راهکارهای برای متوقف نشدن فعالیت‌ها‌ در این حوزه افزود: حمایت از تولیدات بومی از راه حل‌های‌فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات کشور است که با توجه به اهمیت زیرساخت‌های‌ارتباطی و فناوری اطلاعات در حال حاضر و در سال‌های آتی، داشتن دانش و تکنولوژی تولید این دسته از تجهیزات دارای اهمیت بسیار بالایی است. وی بیان کرد: در حال حاضر برخی متخصصین جوان در این عرصه محصولاتی را نظیر فایروال، سوئیچ و غیره را تولید کرده‌اند که طبیعتاً نیاز به ارتقای طراحی و ساخت دارند که با توجه به اهمیت این دسته از تجهیزات در لایه‌های‌مختلف زندگی روزمره مردم برخی حمایت‌ها‌ از چنین تکنولوژی‌های‌بالایی‌می‌تواند علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، با توجه به قیمت‌های‌تمام شده پایین‌تر به دلیل پایین بودن برخی هزینه‌های‌تولید، امکان صادرات به برخی کشورهای دیگر را نیز فراهم خواهد ساخت. راهدار از دیگر راهکارها را تقویت زیرساخت‌های‌نرم افزاری عنوان و اضافه کرد: معضلات در خصوص مباحث نرم افزاری نیز کشور دچار برخی مشکلات‌می‌باشد که در زمینه تأمین نرم افزارها یکی از مشکلات موجود خرید نرم‌افزارهای قانونی‌می‌باشد که اگرچه در بسیاری از موارد به دلیل عدم وجود قانون حق نشر در این خصوص و برای نرم افزارهای خارجی، این نیاز تأمین‌می‌شود اما همین نرم افزارهای کرک شده در برخی موارد معضلات زیادی را ایجاد‌می‌کند. 
وی اظهار داشت: توسعه نرم افزارهای آزاد یکی دیگر از راهکارهای مهم مقابله با این دست از تحریم‌ها‌توسعه فرهنگ استفاده از نرم‌افزارهای آزاد ‌می‌باشد که گستره‌ای ‌را از سیستم عامل‌ها‌ تا نرم‌افزارهای کاربردی را شامل‌می‌شود. 
راهدار ادامه داد: تصویب قانون حق نشر(کپی رایت) همراه با ضمانت اجرایی و استفاده از مبادلات مالی مبتنی بر ارزهای دیجیتال را از دیگر راهکارها مطرح کرد. وی عنوان کرد: علاوه بر روش‌های سنتی انجام تبادلات مالی بین داخل و خارج از کشور، با توجه به گسترش توجه به استفاده از ارزهای دیجیتال‌می‌توان این راه را به عنوان یکی از روشهای مقابله با این مشکلات را تبادل مالی دانست اما وجود برخی قوانین مشکلاتی را در این راه به وجود آورده است. راهدار افزود: اعتقاد فعالان بخش خصوصی در حوزه فاوا براین است که این صنعت برای رشد و شکوفایی باید در چارچوب قوانین کشور حرکت کند و قطعاً برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی در این حوزه نیازمند چارچوب‌های لازم هستیم چرا که دسترسی و ارتباط با صنعت ICT به دلیل ماهیت آن، از هر نقطه جهان امکان‌پذیر است بنابراین لزوم کنترل آگاهانه این همکاری‌ها‌ بیش از هر حوزه دیگری احساس‌می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی