[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

سایه جنگ از سر بازار نفت کنار رفت، روزنامه شیراز نوین

قیمت نفت روز جمعه با کاهش خطر جنگ در خاورمیانه در پی اقدام کنگره آمریکا برای کاهش اختیارات اجرایی رئیس‌جمهور این کشور و توجه بازار به چشم انداز رصد اقتصادی و بالا رفتن ذخایر نفت آمریکا، به روند کاهشی روزهای گذشته ادامه داد و پایین رفت.
 به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۰ سنت (معادل ۰٫۳ درصد) کاهش یافت و به ۶۵ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت با حدود پنج درصد کاهش، به سوی نخستین کاهش هفتگی خود در شش هفته گذشته پیش‌می‌رود.
بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۰ سنت (معادل ۰٫۳ درصد) کاهش یافت و به ۵۹ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید. شاخص قیمت نفت آمریکا از قیمت نهایی جمعه گذشته حدود شش درصد کاهش نشان‌می‌دهد.
قیمت نفت اکنون به سطح پیش از حمله تروریستی هوایی آمریکا در عراق و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، رسیده است. این اقدام جنایتکارانه با پاسخ کوبنده سپاه رو به رو شد که پایگاه‌های نیروهای تروریستی آمریکا در عراق را هدف حملات موشکی قرار داد. با این حال تحلیلگران بانک مورگان استنلی در یادداشتی نوشتند: اگرچه بازارها ریسک کمتری برای اختلال عرضه قائل هستند اما ما همچنان بر این باوریم که ریسک متأثر شدن تولید از مسائل ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به قوت خود باقی مانده است.
همچنین توجه سرمایه‌گذاران از جنگ به مسائل دیگری معطوف شده است. آمار رسمی نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به سوم ژانویه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه رشد کرده است، در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۳٫۶ میلیون بشکه را پیش‌بینی کرده بودند.
فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی به رویترز گفت: انتظار‌می‌رود بازار جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ از عرضه فراوانی برخوردار باشد در حالی که تقاضا ضعیف ‌می‌ماند و این موضوع روند رشد قیمت‌های نفت را محدود نگه ‌می‌دارد.
وی گفت: ما انتظار داریم رشد تقاضا برای نفت اندکی بالاتر از یک میلیون بشکه در روز باشد و این نرخ رشد در مقایسه با سطح تاریخی ممکن است ضعیف بماند. 
همچنین یک میلیون بشکه در روز مازاد عرضه وجود دارد که تضمین‌می‌کند عرضه کافی نفت در بازار وجود خواهد داشت. کشورهای غیراوپک بسیار قوی هستند و همچنان پیش‌بینی ‌می‌شود رشد تولید علاوه بر آمریکا، از جانب کشورهای دیگری مانند نروژ، کانادا و گویان مشاهده شود؛ بنابراین من‌می‌توانم بگویم از نظر من بازارها به خوبی تأمین هستند و قیمت‌های نفت در ۶۵ دلار در هر بشکه‌ می‌ماند.
بر اساس گزارش رویترز، قیمت نفت برنت پس از اقدام تروریستی جمعه گذشته آمریکا به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کرده بود اما پس از کاهش تنش‌ها، قیمت نفت بلافاصله تصحیح شد و از رکورد بالای روزهای اخیر فاصله گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی