[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

اوراسیا منطقه نجات ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

متأسفانه برای بهبود وضعیت اقتصادی خصوصاً تسهیل امر تولید و صادرات گام مهمی برداشته نشده است. این روزها شاهدیم  که همچنان در محافل اقتصادی بر این موضوع مهم تأکید‌ می‌شود که این قوانین دست و پا گیر داخلی است که بیش از تحریم‌های‌خارجی  باعث کندی و یا توقف کارها شده است. اقتصادیون در هر محفلی از گره‌های ‌قانونی گلایه دارند که دولت و مجلس باید این گره‌ها ‌را باز‌می‌کردند ونکردند. انگار دو قوه برای ناراضی تراشی درتلاش هستند تا تسهیل امور، اموری که‌ می‌توانست مانع رشد آمارهای بیکاری در کشور شود.  
این روزها هم که نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم در تلاش برای معرفی دیدگاه‌های خود هستند به ذکر همین مشکلات داخلی پرداخته‌اند و امید دارند با نگاهی دوباره به موضوعات اقتصادی بتوانند در مجلس یازدهم با تغییر در قوانین کهنه و قدیمی گره‌گشا باشند...

جای بسی تأسف وتعجب دارد که چرا در ده دوره گذشته مجلس گامی دراین راه برای تسهیل گرفتاری‌های اقتصادی برنداشته است واین موضوع ‌می‌تواند به یک پرسش بزرگ ومطالبه عمومی تبدیل شود آنجا که نمایندگان مردم در مجلس ودولت دراین وادی با بی‌اعتنایی روزگار گذرانده‌اند. 
یکی از علل بی‌اعتمادی در صف سرمایه‌های‌اجتماعی همین بی‌تفاوتی‌های ‌مجلس به امور تخصصی است. اگر بپذیریم که مردم در انتخاب خود اشتباه کرده‌اند ودیگر نباید دچار این اشتباه در انتخاب شوند به‌درستی به اعتماد آنان ضربه وارد کرده‌ایم چرا که مردم به افرادی شناخته شده ودارای سوابق انقلابی رأی داده‌اند. افرادی که تأییده از مراجع ذی‌صلاح داشته‌اند وبه عنوان افراد معتمد، طرف حساب مردم شده‌اند اما در عمل و پس از گرفتن رأی اعتماد از مردم اینگونه با آنان رفتار نموده‌اند. 
ناسنجیده عمل کردن این افراد تا به حدی است که پس از دوران نمانیدگی نیز حاضر به ارایه گزارش از عملکرد خود نیستند. هر چند این مطالبه تا قیامت گریبان آنان را رها نخواهد نمود اما آنان این بی‌تفاوتی را همچنان با بدون پاسخ گذاشتن افکار عمومی ادامه ‌می‌دهند. 
در این دوره از انتخابات، انتخاب افراد بسیار سخت است چرا که اعتماد ضربه بسیار سنگینی خورده است و باید در اولین قدم اعتماد عمومی را ترمیم نمود. ترمیم اعتماد مردم نیز با گشایش‌های‌اقتصادی ممکن است، آنچه سنگینی بار اقتصاد تورمی را از دوش مردم بردارد.
همین چند روز پیش هم که گردهمایی بزرگ تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان فارس برگزار شد و از جمعی از برترین‌ها‌ تجلیل شد،  بزرگان اقتصاد فارس براین باور بودند که باید قوانین سخت پیش رو سهیل شود تا تولید وصادرات برمدار خود قرار گیرد. 
یکی از مباحث مطرح شده دراین گردهمایی اقتصادی نگاه مثبت سفارتخانه‌های ‌ایران در کشورهای دیگر جهان است که باید این افراد به عنوان سفرای اقتصادی و سیاسی و نه سیاسی صرف، زمینه‌های‌ ظهور و بروز عناصر اقتصاد داخلی را درآن کشورها فراهم‌ می‌کردند وتاکنون از آن غفلت شده است و جای گلایه‌های ‌بی‌شماری دارد. دولت و درخط مقدم آن وزیر‌امورخارجه ایران چرا و به چه علت در تمامی این سال‌ها نسبت به این مهم بی‌تفاوت وکاهل بوده‌اند. 
چرا و به چه علت بازارهای بزرگ منطقه را از دست داده‌ایم در حالی که ‌می‌توانستیم حداقل‌ها‌ را داشته‌باشیم چرا که حیات بسیاری کشورهای منطقه به تولیدات کشورمان بستگی دارد. اینک در رؤیای اوراسیا باید به چانه‌زنی با فعالان اقتصاد داخلی برای حضور در این بازار بپردازیم. آیا موفق به جلب رضایت فعالان اقتصادی که کفش‌های‌آهنی برای بهبود اوضاع استان وکشور،  پاره کرده‌اند خواهیم شد ؟ 

پی نوشت:
 قرارداد تشکیل اولیه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۹ مه ۲۰۱۴ میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند. 
این اتحادیه کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد. کشورهای عضو اوراسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵٫۲ درصد جمعیت جهان است. در روز اجرای این توافق‌نامه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد: امروز ما یک مرکز رشد اقتصادی قدرتمند و جذاب ایجاد کرده‌ایم، یک بازار منطقه‌ای که بیش از ۱۸۰ میلیون نفر را به هم مرتبط می‌کند.
درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ‌سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد. 
با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه پیوستن به آن یک فرصت قابل توجه برای اقتصاد ایران ایجاد‌ می‌کند و‌ می‌توان از این طریق بخشی از اثر تحریم‌ها‌ را جبران کرد. 
قطعاً ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری با این اتحادیه می‌تواند دروازه جدیدی برای اقتصاد ایران باشد که بتواند با سایر اعضا به راحتی روابط اقتصادی برقرار کند و یا روابط خود را توسعه دهد.
پیوستن به این اتحادیه، مزیت‌های اقتصادی بسیاری برای ایران به دنبال دارد از جمله آن می‌توان به تخفیف‌های تعرفه‌ای برای صادرکنندگان ایرانی به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره کرد. 
همچنین از آنجا که اتحادیه اوراسیا با کاهش استفاده از دلار، سهم پرداخت‌های تجاری با ارز ملی را به ۷۰ درصد افزایش داده، می‌توان به کاهش استفاده از دلار در مبادلات تجاری خوشبین بود که این اتفاق در شرایط کنونی تحریم برای تجار ایرانی امیدوارکننده  است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی