[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

نشانه توسعه یافتگی، انضباط ترافیکی است، روزنامه شیراز نوین

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: 65 درصد تصادفات رانندگی در ابتدای خروجی شهرها و یا در 30 کیلومتری شهرهای مقصد رخ‌ می‌دهد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار «سید کمال هادیان‌فر» در جلسه قرارگاه کاهش تصادفات فرماندهی انتظامی استان فارس در شیراز، با اشاره به اینکه هیچ دستگاهی در کشور به اندازه نیروی انتظامی با مردم ارتباط ندارد، اظهار داشت: امروز حدود 85 میلیون شهروند داریم که یا راننده، یا سرنشین و یا عابر پیاده هستند، بنابراین به نحوی با پلیس راهنمایی و رانندگی ارتباط دارند.
وی با بیان اینکه امروز نیروی انتظامی با گذشته بسیار متفاوت شده است، افزود: تنها با نگاه سلبی نمی‌توان کارها را پیش برد، بلکه باید با مهربانی، درایت و مدیریت قوی اقدامات لازم را انجام داد.
رئیس پلیس راهور ناجا 4 وظیفه اصلی پلیس راهنمایی و رانندگی را مدیریت ترافیک، تأثیر در ترددها، ایمنی در تردد و خدمات راهور عنوان کرد و گفت: در بخش ایمنی ترددها، 33 سازمان در کشور نقش دارند که سهم پلیس 20 درصد است.
سردار هادیان‌فر تأکید کرد: یکی از نشانه‌های‌توسعه یافتگی کشورها نظم و انضباط ترافیکی است و در کشور ما نیز پیشرفت‌های‌زیادی در این خصوص حاصل شده است.
وی به نقش 18 درصدی همیاران پلیس در کاهش تخلفات رانندگی اشاره کرد و افزود: این طرح که از چند سال پیش آغاز شد، بسیار تأثیر‌گذار بود به نحوی که کودکان آن زمان، امروز در جامعه تأثیر‌گذار هستند. رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه سال گذشته، 17 هزار و 183 نفر بر اثر تصادفات رانندگی در جاده‌های‌کشور کشته شده‌اند، گفت: 3 هزار راننده از این آمار عامل مرگ افراد و مقصر حادثه بوده‌اند.
سردار هادیا‌نفر با اشاره به اینکه تصادفات رانندگی 7 درصد به تولید ناخالص ملی زیان وارد‌ می‌کنند، خاطر نشان کرد: از مجموع تصادفات رانندگی، 51 درصد در صحنه، 6 درصد در طول انتقال و 43 درصد نیز در مراکز درمانی و یا بعد از ترخیص جان خود را از دست ‌می‌دهند.
وی تصریح کرد: 92 درصد علت وقوع حوادث رانندگی عامل انسانی است که نیازمند آموزش و فرهنگ‌سازی است.
رئیس پلیس راهور ناجا 4 عامل سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز (به ویژه در جاده‌های ‌دوطرفه)، عدم توجه به جلو (با محوریت استفاده از تلفن همراه) و خستگی و خواب آلودگی را عامل وقوع 82 درصد تصادفات رانندگی در کشور اعلام کرد و گفت: متوسط سرعت در جاده‌های‌کشور 78/5 کیلومتر و در استان فارس 82/5 کیلومتر در ساعت است که در این خصوص باید در سطح استان فارس سرعت کنترل گردد.
سردار هادیان‌فر بر لزوم استفاده کلیه سرنشینان خودرو از کمربند ایمنی تأکید کرد و گفت: استفاده از کمربند برای کلیه سرنشینان خودرو الزامی است و با متخلفان برخورد قانونی صورت ‌می‌پذیرد.
وی با اشاره به وجود 15 هزار اتوبوس و 600 هزار کامیون در کشور، افزود: رانندگان اتوبوس نباید بیشتر از 9 ساعت رانندگی کنند، ولی به دلیل در آمد پایین و مشکلات اقتصادی مجبور به کار اضافی‌می‌شوند که در عین حال این موضوع تخلف محسوب ‌می‌شود و به شدت با آن برخورد خواهد شد.
رئیس پلیس راهور ناجا در پایان گفت: کلیه مسئولان در بخش‌های‌مختلف استان فارس باید برای کاهش و پیشگیری از تصادفات رانندگی اقدامات لازم را انجام دهند تا همچنان استان فارس را در کاهش تصادفات رانندگی در کشور سرآمد ببینیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی