[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

ورم‌هایی که خبر از دیابت می‌دهند، روزنامه شیراز نوین

دیابت از بیماری‌های شایع می‌باشد که می‌تواند با علائم متفاوتی در بدن ظاهر شود. اما آیا می‌دانستید که ورم برخی قسمت‌های بدن می‌تواند نشانه‌ای از دیابت باشد؟
به گزارش نمناک، ورم در هر قسمت از بدن تجربه‌ای ناراحت کننده است. ورم ممکن است به دلیل یک آسیب دیدگی یا حتی پس از استفاده از یک غذای شور اتفاق بیفتد. بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که ورم در قسمت‌های خاصی از بدن می‌تواند نشانه ابتلا به دیابت باشد. این قسمت از نمناک را بخوانید تا متوجه شوید به ورم کدام نقاط از بدن باید توجه داشته باشید و هرکدام چه مفهومی ‌دارد.
ورم در مچ پا، پا یا دست‌ها ورم دیابتی هستند
همیشه باید به قسمت‌های متورم بدن‌تان توجه داشته باشید زیرا بدن این گونه سعی دارد مشکلی را به شما بگوید. اما اگر مچ پا، پاها یا دستان شما متورم است، امکان دارد نشانه این باشد که مبتلا به دیابت هستید. این ورم که به علت تجمع مایعات در بدن است، به ادما معروف است.
دیابت شرایطی است که در آن بدن انسولین کافی تولید نمی‌کند، انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده ترشح می‌شود و باعث می‌شود سلول‌های شما قند را جذب کنند. بدون وجود مقدار مناسب انسولین در بدن، قند در جریان خون جمع می‌شود که در صورت عدم درمان به مخاط رگ‌های خونی کوچک آسیب می‌رساند و باعث گردش خون ضعیف شده و در نهایت منجر به تجمع مایعات در قسمت‌های، مچ پا، پا یا دست‌ها خواهد شد.
علل دیگری نیز وجود دارد و ورمی‌که مربوط به ابتلا به دیابت است را نشان می‌دهند. به عنوان مثال گردش خون ضعیف یکی از دلایل شایع ورم مربوط به دیابت است ، اما تنها دلیل آن نیست.
 طبق بررسی‌های اخیر، سایر فاکتورهای مشترک مرتبط با تورم در افراد دیابتی شامل چاقی، نارسایی وریدی، مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی، سطح پایین پروتئین و عوارض جانبی دارو است. 
طبق تحقیقاتی که انجام شده، نارسایی وریدی هنگامی ‌است که وریدهای پاهای شما باعث می‌شوند خون به قلب بازنگردد. با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید چه چیزی می‌تواند باعث ورم بدن شما شود و آیا امکان دارد به دیابت مبتلا باشید یا خیر.
مطالبی که با کلیک و ورود به آن‌ها می‌توانید نشانه‌های کامل دیابت را بشناسید شامل: 
«علائمی‌که می‌گویند صد در صد دیابت دارید»
« نشانه‌های مهم و اصلی دیابت نوع 2»
«دیابتی‌ها حواسشان به این علائم باشد»
راهکارهایی برای کاهش ورم
گرچه بهتر است به پزشک مراجعه کنید، اما تعدادی راهکار وجود دارد که می‌توانید برای کاهش ورم بدن خود انجام دهید. بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که برای کاهش ورم قسمت آسیب دیده بدن، پوشیدن ساپورت یا جوراب، ورزش و پیروی از یک رژیم غذایی که دارای مقدار کمی ‌سدیم باشد، مؤثر است. 
علاوه بر این، بهتر است که بدن خود را مرطوب نگه دارید، وزن خود را کاهش دهید، منیزیم مصرف کنید، ناحیه آسیب دیده را در حمام نمک اپسوم خیس کنید، روغن‌های ضروری را استفاده کنید و  هر چند ساعت یک بار، از جای خود بلند شوید و حرکت کنید.
در چه صورتی به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر مچ پا، دست‌ها یا پاهای شما ورم دارند و نمی‌توانید ورم آن را کاهش دهید، باید به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر ورم شما نشانه دیابت نباشد، ممکن است مسئله جدی‌تری وجود داشته باشد. ورم در یک طرف بدن هم می‌تواند نشان دهنده ترومبوز ورید عمقی (DVT) باشد که باعث لخته شدن خون در یک یا چند رگ پای شما می‌شود که فوراً نیاز به مراقبت پزشکی دارد. علت آن هر چه هست، حتماً با پزشک مشورت کنید تا بتواند شما را درمان کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی