[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

آب به تالاب رسید ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس با اشاره به آبگیری دریاچه‌های استان فارس گفت: دریاچه بختگان به عنوان دومین دریاچه بزرگ کشور به دلیل بارش‌های مناسب و رهاسازی بخشی از حقابه آن پس از سال‌ها امیدواری آبگیری شد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس، حمید ظهرابی در خصوص وضعیت تالاب‌های استان فارس اظهار داشت: با توجه به بارش‌های اخیر استان، وضعیت برخی از تالاب‌های استان بهبود پیدا کرد.
مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد دریاچه بختگان که یکی از مهم‌ترین دریاچه‌های استان به شمار می‌رود، آبگیری شده که این میزان با توجه به خشکسالی‌های مداوم سال‌های گذشته بسیار مناسب است.
وی با بیان اینکه وضعیت دریاچه طشک نیز خوب است و حدود ۳۰ درصد آبگیری شده، تصریح کرد: با توجه به خشکسالی‌های چند سال گذشته ورود این میزان آب تا این موقع از سال به دریاچه امیدوارکننده است.
در حالی که نقشه‌های ماهواره‌ای چهارماه قبل از این دو تالاب ازآبگیری یک هزارو ۲۰۰ هکتاری تالاب طشک و همچنین آبگیری صفر درصدی تالاب بختگان حکایت می‌کند.
ظهرابی در خصوص وضعیت آبگیری تالاب کمجان افزود: تالاب کمجان با حدود 4 هزار هکتار وسعت حدود ۷۰ درصد آبگیری شده است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس همچنین در مورد وضعیت دریاچه مهارلو گفت: امسال به‌ دلیل بارش‌های مناسب در استان، دریاچه مهارلو هم‌اکنون حدود ۷۰ درصد آبگیری شده است، درحالی که طبق نقشه‌های ماهواره‌ای آبگیری این تالاب در دو ماه قبل فقط ۱۲۰ هکتار و در واقع ۱٫۷۵ درصد بوده است. ظهرابی در خصوص آبگیری تالاب‌های هیرم، هرم و کاریان نیز چنین گفت: تالاب هیرم با مساحت 8000 هکتار که در ۶۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان لار در جنوب استان و در مجاورت روستای هیرم واقع گردیده، رشد ۸۰ درصدی داشته است. تالاب  هرم و کاریان نیز با وسعت 10000 هکتار در 100 کیلومتری شهرستان لار، ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. وی گفت: متأسفانه با وجود اینکه طی چند مدت اخیر بارش‌های خوبی در سطح استان داشته‌ایم، دو دریاچه کافتر و پریشان همچنان خشک، و دریاچه ارژن نیز حدود ۲۰ درصد به صورت سطحی آبگیری شده است. حمید ظهرابی بیان کرد: تالاب‌های طشک، بختگان و کمجان دومین تالاب بزرگ کشور و از مهم‌ترین تالاب‌های کشور محسوب‌می‌شوند که بین چند شهرستان خرامه، استهبان، نی‌ریز و بخشی از ارسنجان واقع و در کنوانسیون رامسر نیز ثبت شده‌اند.
ظهرابی در خصوص لزوم احیای این تالاب‌ها اظهار داشت:  این تالاب‌ها زمانی وظیفه تأمین رطوبت زمین‌های کشاورزی و همچنین ایجاد تعادل بین آب‌های زیرزمینی و سطحی را برعهده داشتند ولی طی سال‌های اخیرکارکرد این تالاب‌ها مختل و ما شاهد شور شدن، اٌفت آب‌های زیرزمینی و پیشروی شوری به سمت زمین‌های کشاورزی بوده‌ایم وحتی انجیرستان‌هایی که سالیان سال به صورت دیم شکل گرفته بود، نیز دچار بحران شده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی