[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

رؤیای سبز زاگرس محقق می‌شود، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین فصل درخت‌کاری مشتمل بر کاشت بذر گیاهان بومی و نهال در ارتفاعات پیرامونی شیراز انجام شد. این مراسم ظهر جمعه 23 دی‌ماه با حضور خواست‌خدایی عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز، مظفری رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز، رضایی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس و با همکاری اقشار مختلف جامعه از جمله دانش‌آموزان، نیروهای نظامی و انتظامی، شهروندان، سمن‌ها و تشکل‌های مردمی با همراهی اصحاب رسانه در ارتفاعات پارک کوهستانی دراک برگزار شد.
 توسعه فضای سبز با مشارکت شهروندان
در این مراسم، ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در سازمان سیما و منظر از تمرکز بر پیشبرد طرح زاگرس سبز با توسل به رویکردهای کارشناسی خبر داد. 
افسانه خواست‌خدایی با تشریح محورهای این طرح افزود: طرح زاگرس سبز نقش ارزنده‌ای در بهبود کیفیت محیط‌زیست و تلطیف آب و هوای شهر دارد و این طرح با اهدافی نظیر احیای پوشش گیاهی بومی در ارتفاعات پیرامونی، جلوگیری از فرسایش خاک به‌واسطه غنی‌کردن پوشش گیاهی، ترویج فرهنگ حفاظت از فضای سبز، بسترسازی برای مشارکت شهروندان در مدیریت فضای سبز، توسعه و بسترسازی اکوتوریسم و تفریحات سالم جهت خانواده‌ها در پارک‌های کوهستانی شکل گرفته است. وی با اشاره به این موضوع که این طرح بر مبنای مطالعات آبخیزداری ارتفاعات پیرامونی شیراز عملیاتی می‌شود، اظهار داشت: طرح زاگرس سبز برپایه اقدامات بیولوژیکی مثل بذرکاری، بذرپاشی، کپه‌کاری و نهال‌کاری انجام شده و در آن از بذر و نهال گیاهان بومی و کم‌آب‌بر و مقاوم استفاده می‌کنیم. او در ادامه افزود: طرح زاگرس سبز در ادامه طرح‌های گسترش فضای سبز در ارتفاعات شیراز انجام می‌شود و در قالب آن عملیات کاشت نهال و بذر انجام می‌شود. طی این طرح بذر گیاهان سازگار با محیط‌زیست در ارتفاعات شیراز با بهره گیری از مشارکت‌های مردمی کاشته خواهد شد. 
عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز با قدردانی از مشارکت‌های مردمی در راستای اجرای این طرح، گفت: طی برنامه ریزی‌های انجام شده تا پایان سال جاری یک‌میلیون بذر در ارتفاعات شهر شیراز کاشته خواهد شد. خواست‌خدایی بیان کرد: در مدیریت شهری به دنبال این موضوع هستیم که مردم ضمن بهره‌مندی از طبیعت، در گسترش فضای سبز نیز نقش مثبتی ایفا کنند. در همین راستا تنوع این بذرها به‌گونه‌ای انتخاب شده که نیاز به آبیاری مستقیم نداشته باشند و بتوانند با استفاده از جذب آب بارندگی بر شادابی و طراوت شیراز اضافه کنند.
 تقویت فضای سبز در ارتفاعات شهری
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در این مراسم گفت: پیرو برنامه ای که از اولین روز زمستان ۱۴۰۱ در پارک ارتفاعات معراج مطرح شد، بنا داریم که هر هفته در یکی از ارتفاعات شیراز پروژه‌های درخت‌کاری، پاک‌سازی طبیعت، بذرکاری، نظافت و رفع نواقص شبکه آبیاری انجام دهیم.
 همچنین مواردی که در سنوات گذشته کار شده را مورد واکاوی قرار داده و طرحی در قالب فصل درخت‌کاری اجرا شود. روح‌الله مظفری بیان کرد: با توجه به سردی هوا و بارش‌های جوی در این ارتفاعات از بذرهایی نظیر بادام کوهی استفاده می‌شود که مناسب اقلیم باشند. وی خاطرنشان کرد: در هفته‌های آتی در کوه نور، باباکوهی و ارتفاعات ۶۰۰هکتاری کیان‌آباد بذرکاری و درخت‌کاری را در برنامه داریم. به گفته مظفری، انتهای بولوار نیایش و قسمتی از بام سبز شیراز نیاز به کار دارد تا در مجموع در ۱۳هزار هکتار کمربند سبز شیراز عملیات نهال‌کاری، بذرکاری و طرح‌های آبخیزداری اجرا شود. رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز با اشاره به اینکه طرح آبخیزداری ارتفاعات مشرف به شیراز در کوه نور با قرارداد ۴میلیارد تومان شروع شده است، عنوان کرد: در این طرح‌های آبخیزداری اقدامات بیولوژی و محیط‌زیستی انجام می‌شود و با بهره‌گیری از اقدامات مکانیکال مثل ایجاد بند و سدهای تأخیری ظرفیت نفوذ آب بیشتر خواهد شد. مظفری افزود: طرح آبخیزداری در ارتفاعات باباکوهی و ده شیخ نیز برآورد شده است که به‌زودی پیمانکار آن مشخص می‌شود و با کمک شورا و تأکیدات شهردار تا ۱۵میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ و ابتدای ۱۴۰۲ ایجاد تعهد می‌کنیم و همچنین در بودجه ۱۴۰۲ این اعتبارات را توسعه می‌دهیم. وی با اشاره به اینکه از ۱۴هزار هکتار کمربند سبز شیراز حدود ۱۱هزار هکتار در تصرف و اختیار شهرداری است، خاطرنشان کرد: از نظر خالص فضای سبز مساحت درخت‌کاری‌شده حدود ۳هزار هکتار درخت‌کاری تاکنون انجام شده است و در انتهای دوره ۴ساله شورای ششم و مدیریت شهرداری به میزان دو برابر سطح کاشت را افزایش می‌دهیم. رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز گفت: مجموعه ارتفاعات دراک حدود ۴هزار و ۳۰۰ هکتار مساحت تحت تصرف شهرداری است که مجموعه پارک و ارتفاعاتی که قابل دسترس و فضای سبز شهری است، پارکی ۲هزار هکتاری است و در روز درخت‌کاری امسال استارت هزار و ۵۰۰ هکتار را می‌زنیم تا به سرانه ۵۰۰ هکتار فعلی افزوده شود. مظفری توسعه فضای سبز شهری و در دسترس در کوه دراک را کار منحصر به فردی دانست که با تعریف و اجرای پروژه‌هایی همچون پارک آبی، تله‌کابین و... همراه خواهد بود. وی ابراز امیدواری کرد که با حضور سرمایه‌گذاران پروژه‌های تعریف‌شده در پارک کوهستانی دراک به نتیجه برسد.
 شهر زیبا با گسترش فضای سبز
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در این آیین گفت: زیبایی شهر شیراز به جنگل‌های اطراف آن است و هرچه بیشتر و بهتر بتوانیم به این جنگل‌ها و پوشش گیاهی اضافه کنیم، شهر زیباتری خواهیم داشت. منصور رضایی گفت: در این راستا سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز برنامه کاشت بذر درختان در ارتفاعات سبز شیراز را با مشارکت دانش‌آموزان، سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌ها و اقشار مختلف جامعه اجرا می‌کند. وی با اشاره به کاشت بذر درختان در ارتفاعات دراک خاطرنشان کرد: خوشبختانه شاهد مشارکت فعال و خوبی برای کاشت بذر بادام کوهی در ارتفاعات دراک هستیم و امید است این کاشت‌ها سبز شده و رشد کنند و به درخت خوبی تبدیل شوند. رضایی افزود: حفظ، نگهداری و توسعه فضای سبز در ارتفاعات پیرامونی شهر شیراز اقدامی شایسته است که از سوی شهرداری شاهد هستیم و این موضوع در افزایش زیبایی طبیعی شهر شیراز مؤثر است. بر اساس این گزارش، شایان ذکر است عملیات کاشت بذر با حضور و همکاری اقشار مختلف جامعه اعم از دانش‌آموزان، نیروهای نظامی و انتظامی، شهروندان، سمن‌ها و تشکل‌های مردمی برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی