[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

رونق تولید با قطع دست واسطه‌ها ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اجرای طرح گام اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود ۵۰ هزار میلیارد تومان در مرحله‌ اول از این طریق برای واحدهای تولیدی تأمین اعتبار کنیم و امروز بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال در این راستا تأمین صورت گرفته است.
به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح (گام گواهی اعتبار مولد) که با حضور رؤسای کل بانک‌های ملی، ملت، تجارت و صادرات، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، معاون نظارت بانک مرکزی و جمعی دیگر از فعالان این حوزه برگزار شد، با اشاره به عنوان رونق ملی که برای سال جاری انتخاب شده بود، اظهار کرد: علی‌رغم فشار حداکثری دشمنان برای ایجاد رکود و تورم در اقتصاد کشور اقدامات تولید کنندگان و سیستم بانکی که تلاش کردند نقدینگی مناسب را تأمین کنند، در نهایت منجر به موفقیت شد.
وی با بیان این‌که سیستم بانکی از ابتدای سال تاکنون بیش از ۷۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بخش‌های مختلف اقتصادی قرار داده است، اظهار کرد: از این میزان نزدیک به ۶۰ درصد برای سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی و خدماتی اختصاص داده شده و از این سرمایه در گردش ۸۰ درصد به بخش صنعت تخفیف داده شده است.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به آغاز عملیات طرح گام اظهار کرد: هدف ما از اجرای طرح گام این است که بتوانیم نقدینگی مورد نیاز تولید را بدون نیاز به افزایش نقدینگی در سطح جامعه تأمین کنیم.
همتی ادامه داد: چهار بانک ملت، ملی، تجارت و صادرات آماده اجرای این طرح هستند و بانک‌های دیگر نیز اعلام آمادگی کرده و در صف قرار دارند؛ البته این بانک‌ها در زمینه‌ ال سی، داخلی و ریالی فعال بودند و این ابزار جدید به عنوان یک ابزار بازارمحور به تولید کشور رونق بیشتر خواهد داد.
وی با تأکید بر این‌که گام در بازار پول و سرمایه قابل نقد و انتقال است، اظهار کرد: ویژگی دیگر گام این است که به واحدهای واقعاً مولد داده می‌شود؛ به همین دلیل اسم آن گواهی اعتبار مولد است، یعنی واحدهایی می‌توانند از این طرح استفاده کند که نیاز به مواد اولیه و واسطه‌ای دارند و از فروشنده دیگری که خودش تولیدکننده است، کالاهای واسطه‌ای خریداری می‌کنند.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان این‌که شورای پول و اعتبار مصوب کرده است که از طریق گام ۵۰ هزار میلیارد تومان در مرحله‌ اول تأمین اعتبار شود، ادامه داد: امروز بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال تأمین اعتبار صورت می‌گیرد که این میزان در روزهای آینده رشد خواهد داشت. همتی با تأکید بر این‌که تأمین مالی از طریق گام صورت می‌گیرد، اضافه کرد: بانک‌ها پشت تأمین مالی بنگاه‌هایی که به صورت زنجیره‌ای تولید با یکدیگر ارتباط دارند هستند و از این طریق یکی از مهم‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی رفع خواهد شد.
وی ادامه داد: برنامه ما این است که ۶۵ درصد منابع را در اختیار واحدهای کوچک و متوسط قرار بدهیم.
رئیس کل بانک مرکزی در مورد این‌که کدام بانک‌ها می‌توانند در این طرح مشارکت داشته باشند، توضیح داد: بانک مرکزی تنها به بانک‌هایی اجازه می‌دهد که بداند می‌تواند از این طرح حمایت کنند؛ زیرا اگر برای مثال بعد از ۹ ماه مشکلی پیش آمد بانک باید بتواند تأمین مالی انجام دهد.
همتی در ادامه با اشاره به ماده ۶۲ قانون رفع موانع تولید، اظهار کرد: این قانون به بانک مرکزی و به ستاد تسهیل استان‌ها اختیاراتی داده است. جمع‌بندی مذاکراتی که در ستاد تسهیل داشتیم این شد که براساس قانون ستاد تسهیل استان‌ها مجازند اگر بانکی توافقی که بین تولیدکنندگان و بانک‌ها صورت گرفته است را قبول نکرد، می‌تواند به هیئت خبرگان که منصوب رئیس کل بانک مرکزی است مراجعه کنند و نظر آنها فسخ‌الخطاب خواهد بود.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با تأکید بر این‌که نرخ سود گام از نرخ سود مصوب بانک مرکزی بیشتر نیست، اظهار کرد: واحدهای تولید کننده تضامینی را از واحدها یا اعتباری که نزد بانک‌ها دارند گواهی اعتبار می‌دهند و می‌توانند آخر سال تسویه کنند؛ اما چنانچه کسی اوایل سال گرفته است می‌تواند کالا بخرد یا بعد از یک ماه در بازار سرمایه به فروش برساند. حداکثر کارمزد آن نیز دو درصد است.
رضا حسین‌زاده، رئیس کل بانک ملی، همچنین در این مراسم در مورد مهم‌ترین ویژگی طرح گام توضیح داد: با اجرای این طرح به جای اینکه پول نقد در جریان باشد، اعتبار بین شرکت‌ها و بانک‌ها به گردش درمی‌آید.
وی ادامه داد: واحدهای تولیدی در سطح بالایی تحت پوشش قرار می‌گیرند بدون اینکه پولی وارد جامعه شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی