[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

علت کبودی بدن بدون وارد شدن هیچ ضربه‌ای چیست؟، روزنامه شیراز نوین

گاهی بدن بر اثر ضربه کبود می‎‌شود که معمولاً طی چند روز برطرف می‎‌شود، اما زمانی که بدون وارد شدن هیچ ضربه‌ای به بدن قسمتی از بدن کبود می‎‌شود، علت چیست؟ در ادامه مهم‌ترین علل ‌این عارضه را بیان می‎‌کنیم
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر مهران موثقی 
Mehran Movassaghi، مدیر مرکز بهداشت مردان در مرکز بهداشتی سنت جان در سانتا مونیکا Santa Monica، کالیفرنیا می‎‌گوید: زمانی که با قدرت به چیزی برخورد می‎‌کنید، عروق خونی زیر پوست پاره شده و باعث می‎‌شود خون از داخل آن‌ها به بیرون نشت کند؛ ‌این امر منجر به بروز لکه‌های آبی مایل به بنفش روی پوست می‎‌شود.
اما گاهی لازم نیست پا یا دست‌تان به جایی برخورد کند تا باعث بروز کبودی شود؛ علت ‌این مسئله‌ این است که رگ‌های خونی آسیب پذیرتر شده و به آسانی کبود می‎‌شوید.
اگرچه استراحت، یخ و بالا نگه داشتن بخش کبود شده بدن می‎‌تواند به بهبود‌ این لکه‌های زشت کمک کند، اما بهتر است از ‌این روش‌ها برای بهبود کبودی استفاده نکنید. در ادامه به 6 دلیل غیر منتظره اشاره می‎‌کنیم که باعث کبودی بدن می‎‌شوند و روش‌های بهبود کبودی را نیز بیان می‎‌کنیم.
1.کبودی بدن بر اثر آفتاب
دکتر سینتیا بیلی Cynthia Bailey دیپلمات هیئت آمریکایی پوست توضیح می‎‌دهد: به مرور زمان اشعه‌های مضر UV در خورشید می‎‌توانند باعث حل شدن کلاژن شوند؛کلاژن بافت اسفنجی در لایه دوم پوست است. کلاژن مانند یک بالشتک عمل می‎‌کند و از شبکه رگ‌های خونی زیر پوست محافظت می‎‌کند.
بدون میزان مناسب از ‌این اسفنج (کلاژن) رگ‌های خونی بیشتر در معرض پارگی قرار می‎‌گیرند که منجر به بروز لکه‌های سیاه و رنگی روی پوست می‎‌شود. 
این فرایند خیلی سریع‌تر از آنچه فکر می‎‌کنید اتفاق می‎‌افتد. از لحاظ تئوری دکتر بیلی می‎‌گوید یک تابستان گرم کافیست تا‌ این حالت به وجود آید. بنابراین اگر نمی‎‌توانید کلاژنی را که در تابستان از دست داده‌اید را به حالت اول برگردانید، می‎‌توانید اطمینان حاصل کنید که بیش از ‌این آسیب به پوست خود وارد نمی‎‌کنید. زمانی که در محیط باز هستید، حتماً ضد آفتاب استفاده کنید و آن را به طور منظم تجدید کنید.
2.کبودی بدن بر اثر افزایش سن
حتی اگر در یک روز ساعت‌ها در مقابل نور خورشید نباشید، اما به مرور زمان قرار گرفتن در معرض نور محافظت نشده خورشید منجر به شکستن کلاژن و نازک‌تر شدن آن می‎‌شود و در نتیجه شما را در مقابل کبودی حساس‌تر می‎‌کند. 
شکستن کلاژن ناشی از افزایش سن برای هر کسی با درجات مختلف اتفاق می‎‌افتد و شدت آن به ضخامت پوست و میزان حساسیت شما به نور خورشید بستگی دارد. به عنوان مثال افرادی که دارای پوست روشن هستند، معمولاً نسبت به افراد دارای پوست تیره به نور خورشید حساس‌ترند.
دکتر بیلی می‎‌گوید: برخی افراد کبودی ناشی از افزایش سن را احساس نمی‎‌کنند تا زمانی که پیر می‎‌شوند، اما دیگران ممکن است در سنین 40 تا 50 سالگی دچار ‌این عارضه شوند.
هیچ راه مؤثری برای پیشگیری از کبودی ناشی از افزایش سن وجود ندارد، اما استفاده از کرم ضد آفتاب می‎‌تواند برای مدت بیشتری کلاژن پوست را حفظ کند.
3. کبودی بدن بر اثر مصرف نوشیدنی‌های الکلی
الکل یک وازودیلاتور«vasodilator» است یعنی باعث می‎‌شود رگ‌های خونی به طور موقت شل و گشاد شوند. دکتر اسکات شوارتزولدر«Scott Swartzwelder» یکی از نویسندگان کتاب حقایقی درباره مصرف و سوء مصرف از الکل تا اکستازی می‎‌گوید:گشاد شدن رگ‌های خونی باعث افزایش جریان خون در تمام بدن و از جمله نزدیک به سطح پوست می‎‌شود.
*وازودیلاتور vasodilator: گشاد کننده رگ‌های خونی
هر چه خون بیشتری در رگ‌ها جریان پیدا کند، به ‌این معناست که اگر یکی از رگ‌ها آسیب ببیند خون بیشتری از آن به بیرون نشت می‎‌کند؛ به عنوان مثال اگر پای شما به گوشه میز برخورد کند. به علاوه بعد از نوشیدن مشروبات الکلی میزان هوشیاری و تعادل شما کاهش پیدا می‎‌کند و احتمال هر گونه صدمه دیدن افزایش پیدا می‎‌کند، بنابراین احتمال ‌اینکه روز بعد با بدنی کبود از خواب بیدار شوید، بیشتر خواهد بود.
4.کبودی بدن بر اثر مصرف داروهای خاص
داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و هپارین - که برای شرایطی مانند ریتم غیر طبیعی قلب و نقص مادرزادی در قلب تجویز می‎‌شوند - می‎‌توانند احتمال بروز کبودی را در بدن شما افزایش دهند. دکتر موثقی می‎‌گوید: داروهای رقیق کننده خون و ضد انعقاد زمان لخته شدن خون - زمانی که خون به شکل یک مایع ژله‌ای در آمده و خون‌ریزی متوقف می‎‌شود -  را افزایش می‎‌دهند، به همین دلیل است افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‎‌کنند، راحت‌تر و شدیدتر از دیگران کبود می‎‌شوند. 
داروهای ضد درد بدون نسخه، مانند آسپیرین، ‌ایبوپروفن و ناپروکسن هم باعث رقیق شدن خون می‎‌شوند. ‌این داروها آنزیم خاصی را که برای لخته شدن خون مورد نیاز است، مهار می‎‌کنند. بیشتر از یک هفته از ‌این داروها مصرف نکنید، مگر زیر نظر پزشک.
5. کبودی بدن بر اثر کمبود برخی ویتامین‌ها در رژیم غذایی
ویتامین C، K و B12 نقش مهمی ‎‌در کمک به لخته شدن خون بازی می‎‌کنند. زمانی که به اندازه کافی از‌ این ویتامین‌ها دریافت نکنید، حتی یک ضربه خفیف می‎‌تواند منجر به بروز یک کبودی بزرگ شود. 
کمبود تغذیه در بین افراد جوان سالم که یک رژیم غذایی متنوع دارند، رایج نیست، اما اگر غذاهای ناسالم و تنقلات زیاد می‎‌خورید و میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف نمی‎‌کنید، ممکن است به اندازه کافی ویتامین C یا K دریافت نکنید. دیگر نشانه‌های کمبود ویتامین C عبارتند از خستگی زیاد و سرعت کم در بهبود زخم‌ها. نشانه‌های کمبود ویتامین K هم عبارتند از خون دماغ یا خون‌ریزی از لثه‌ها. به علاوه اگر گیاه‌خوار هستید، بیشتر در معرض کمبود ویتامین B 12 خواهید بود، زیرا ‌این ویتامین در پروتئین‌های حیوانی یافت می‎‌شود. دیگر نشانه‌های کمبود ویتامین B 12 عبارتند از: بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در دست یا پا، ضعف و خستگی. اگر فکر می‎‌کنید در رژیم غذایی شما کمبودی وجود دارد، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.
6. کبودی بدن بر اثر ابتلا به یک بیماری جدی
معمولاً کبودی‌های خفیف و بدون علت نگران کننده نیستند، اما در موارد نادر ‌این کبودی‌ها ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشند، مانند دیابت نوع 2، سرطان خون یا لوسمی‎‌ leukemia.
دکتر موثقی می‎‌گوید: اگر بیشتر از 2 هفته دچار کبودی غیر عادی و غیر قابل توضیح شده‌اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی آن بررسی شود. قند خون بالا باعث می‎‌شود بهبود پوست به شکل مؤثر انجام نشود و خطر بروز کبودی‌های شدید را افزایش می‎‌دهد و یا ‌اینکه بهبود کبودی‌ها زمان زیادی طول می‎‌کشد. افراد مبتلا به لوسمی ‎‌یا سرطان خون پلاکت‌های کمتری در خون خود دارند که باعث خون‌ریزی عروق خونی می‎‌شود و همچنین می‌تواند میزان کبودی را افزایش دهد.
بنابراین اگر بیشتر از حد معمول دچار کبودی‌های غیر قابل توضیح می‎‌شوید، لازم است مورد معاینه پزشک قرار بگیرید. پزشک آزمایش خون یا دیگر آزمایش‌های تشخیصی را برای تعیین علت انجام خواهد داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی