[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

نه به فساد ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com


بحث فسادی که در سال‌های گذشته پیرامون آن بحث‌های داغی شد و برای مبارزه جدی با آن شعارهای داغی هم داده شد مسبوق به سابقه است. هنوز در ماه بهمن قرار داریم ودر بیست‌ودومین روز آن در سال 1357رسماً نظام پادشاهی به خواست اکثریت مردم برچیده شد. 
آنچه درآن زمان بیش از هر چیز ملت را به ستوه آورده بود همین داستان فساد دولتی بودکه درهمه بخش‌ها‌ ریشه داشت.درواقع فساد محصول قدرت سیاسی است. انگاردرتمام این سال‌ها قادرنبودیم این فرهنگ غلط را ریشه‌کن کنیم چراکه ادامه فساد همچنان در ارکان دولتی ادامه دارد. نیروهای مخلص وپا به رکاب انقلاب و محرومیت کشیده درجریان هشت سال دفاع مقدس بطور گسترده از لیست خادمان مردم واسلام حذف شدند چرا که در دفاع جانانه از دین، آب وخاک درخط مقدم و نه در مناطق امن با عکس‌های یادگاری، به شهادت رسیدند..

باید دید امروز اداره امور به دست چه کسانی قرار دارد. آیا این افراد در شمار مخلصین له‌الدین هستند. اگر چنین است، باید منافع ملت را به منافع شخصی خود ترجیح دهند.
شاه رفت اما شاهزادگان نه! اینان که درحال فساد در کشور هستند را باید خیانتکارانی دانست که نمی‌خواهند خواست ملت به سرانجام برسد. حالا و در جریان برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس، مشخص شد بعضی که هم اکنون در  داخل مجلس هستند و دوباره می‌خواستند بمانند و رد صلاحیت شدند، اهل فساداند و تا ماه‌های آینده همچنان در مجلس جا خوش کرده‌اند.
 بعضی هم که می‌خواستند به مجلس راه پیدا کنند و رد صلاحیت شدند، ادامه دهنده راه همان مفسدان اقتصادی هستند که چون کبک سر در زیر برف کرده‌اند و باقی قضایا. بعضی هم که اصولاً شغلشان کاندیدا شدن و نمایندگی مجلس است. اینان اهل سخنرانی هستند و کار دیگری از دستشان برنمی‌آید. حتی اگر حضورشان در مجلس مسبوق به سابقه باشد، باز هم بی‌فایده و بی‌حاصل است؛ چراکه اگر و بر فرض محال انتخاب هم شوند، کارنامه مثبتی ندارند و تاکنون گره از مشکلات باز نکرده‌اند.
اینکه تمام مشکلات گذشته همچنان دامن‌گیر اقتصاد کشور است، بدان معناست که کاری برای بهبود شرایط از سوی مدعیان مجلس‌نشین انجام نشده است. شیراز چهار نماینده دارد و تا وقتی بحث انتخابات داغ بود، در بیشتر مجالس و محافل حضور پیدا می‌کردند و عکس یادگاری می‌گرفتند؛ اما از وقتی که یا به مصلحت خویش ثبت‌نام نکردند یا رد صلاحیت شدند، دیگر از آن همه تب و تاب خبری نیست و به طور کل کناره‌گیری کردند؛ اما همچنان حقوق مکفی می‌گیرند و در مقابلش نه گزارشی به ملت می دهند و نه اصلاً خبری از سلامت خود می‌دهند. 
باید دید چرا و به چه علت افرادی که از سدهای نظارتی عبور می‌کنند و با رأی ملت وارد مجلس می‌شوند، چنین روحیه و حالتی پیدا می‌کنند که اصولاً طلبکار ملت می‌شوند. در تمام این ده دوره گذشته، آیا نماینده‌ای را سراغ دارید که از نحوه عملکرد خود هر شش ماه یک گزارش به ملت داده باشد؟ متأسفانه ما در کشور دو گروه سیاسی درون‌گرا داریم که در طول مدت ظهور خود بدون تربیت کادر حزبی، در هر دوره افراد خاص و تاریخ مصرف گذشته‌ای را به میدان انتخابات می‌فرستند.
چهره‌هایی که گاهی در یک دولت متهم به فساد اقتصادی و دور زدن تحریم‌ها هستند و گاهی در یک دولت موافق، عزیز و بالانشین. آسیب‌هایی که از به‌دست‌گیری غیرتخصصی و ناخالص قدرت سیاسی به مردم و بنیه اقتصادی کشور و نیز روابط خارجی که محصول همان تعاملات ناسالم اقتصادی و قاچاق است وارد می‌شود جبران‌ناپذیر است. به نظر می‌‌رسد در شرایطی قرار داریم که باید یک تصمیم جدی برای نابودی آثار فساد در کشور گرفته شود. اینکه مفسدان از بالانشینی پایین بیایند، تنها یک راه دارد و آن آنتخاب درست مردم است. باید به فساد نه گفت و خالصان را به میدان فرستاد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی