[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۹
  • دوره جدید

کره‌ای‌ها رفتند، روزنامه شیراز نوین

گروه تحلیل و بررسی اخبار- فرزاد وثوقی
farzad_vossoghi@yahoo.com
شرکای اقتصادی دیروز ایران به صف دشمنان پیوستند و با تشدید تحریم‌ها‌ و نه پیوستن ایران به اف. ای.تی. اف میدان را خالی کردند و رفتند. شاید این یکی از پیش‌لرزه‌های شدید زلزله‌های آینده در باب تحریم‌ها‌ باشد چراکه امنیت سرمایه‌گذاری دراین شرایط بشدت برهم خواهد خورد، وقتی ایران به شبکه‌های تجاری جهان پیوستی نداشته‌باشد. زمانی‌که شرکت‌های سامسونگ وال جی بازار ایران را به‌دست گرفتند و دولت با وارادات بی‌رویه محصولات این دو شرکت، امان تولیدات داخلی را برید باید فکر چنین روزهایی را هم می‌کردیم. هرچند اشتغال وابسته‌ای‌ به تولیدات خارجی تحت‌عنوان نماینده فروش وخدمات پس از فروش در ایران بوجود آمد اما اقتصاد بیش از پیش به خارج وابسته شد. وابستگی که با شعارهای استقلال‌طلبانه جمهوری اسلامی وخواسته اصیل مردم درتضاد بود ودولت‌هایکی پس از دیگری و مجلس شورا بدون نظارت برعملکرد اقتصادی دولت وشاید همراهی در سایه، به این اقتصاد وابسته دامن زدند.
گروه‌های حامی کارگری نیز توان درانداختن با سیاست‌های دولتی را نداشتند چراکه اقتصاد ایران در دست دولت است و دولت‌ها‌ بدون مشاوره با بدنه کارشناسان ودانشگاهیان رمق اقتصاد وتولیدات داخلی را گرفت ومحصول این بی‌توجهی به تولید ورشکستگی کارآفرینان وبیکاری بود. 
امروز هم افرادی که درمجلس فعالیت ‌می‌کنند و یا درمجلس بوده‌اند و دوباره در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کرده‌اند شعارشان بهبود شرایط اقتصادی است. تنها شعاری که در این شرایط ‌می‌توان به آن توسل جست. کارآفرینی، تولید واشتغالی که بدون تعاملات خارجی وتبادلات اقتصادی امکان بهبود برای آن نیست. 
با رفتن شرکت‌های خارجی موج دوباره‌ای‌ از بیکاری در کشور بلند ‌می‌شود. این بار سونامی بیکاری به گروه خدمات هجوم آورده است وبا این حساب پس از موج بیکاری در گروه‌های تولیدی حالا نوبت گروه خدمات است تا این ضربه را دریافت کند. باید دید دولت مردان ما که تجربه‌ای‌ در اداره امور کشور در شرایط خودساخته طوفان اقتصادی ندارند چگونه با این پدیده برخورد خواهند کرد. باید پذیرفت برخورد‌های سلبی با اعتراضات کارگری واقتصادی معیشتی چندان مناسب نیست هر چند گروه‌های سیاسی با تفکرات خاص خود، برای بحرانی نشان دادن وضعیت کشور گروه‌های کارگری را بسیج خواهند کرد تا در مواقع لزوم از حضور آنان در خیابان‌ها‌ استفاده کنند. بیکارانی که برای دریافت پاسخ دست به تجمعات خیابانی خواهند زد ‌می‌بایست با دلایل محکمه‌پسندی مواجه شوند. هرچند هیچ دلیل محکمه‌پسندی در این باره نمی‌توان ارایه نمود. معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دراین باره با اشاره به تصمیم برخی از شرکت‌های کره‌جنوبی برای ترک بازار ایران گفت: شرکت‌هایی که ایران را ترک کرده‌اند بازاری را از دست داده‌اند که به راحتی نخواهند توانست دوباره آن را به دست آورند. سید عباس عراقچی با اشاره به سیاست‌ فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران گفت: این سیاست در اوج خود قرار دارد و طبیعی است کسانی که با این سیاست آمریکا همراهی می‌کنند و ملت ایران را در این شرایط بسیار سخت و تحت فشار، تنها می‌گذارند حساب خود را برای آینده مشخص می‌کنند و ملت ایران این رفتارها را فراموش نمی‌کند.
به گزارش ایسنا ، وی تأکید کرد: کمپانی‌ها و شرکت‌هایی که در این شرایط ایران را ترک می‌کنند در آینده اقتصادی ایران در اولویت قرار نخواهند گرفت و همواره اولویت با کارآفرینان و تولید‌کنندگان داخلی است.
این دیپلمات ارشد کشورمان در همین چارچوب ادامه داد: اگر قرار باشد با شرکت‌های خارجی نیز مراوداتی صورت بگیرد شرکت‌هایی که در این شرایط در ایران مانده‌اند در اولویت خواهند بود و کسانی که ایران را ترک کرده‌اند بازاری را از دست داده‌اند که به راحتی نخواهند توانست دوباره آن را به دست آورند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی