[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

مالیات خَیِران بخشیده شود، روزنامه شیراز نوین

اولین جلسه تشکیل قرارگاه همدلی، با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و جمعی از مدیران و شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی استان تشکیل شد.
 نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در اولین جلسه تشکیل قرارگاه همدلی، تأکید کرد که این قرارگاه مطابق فرمایش رهبر معظم انقلاب در فارس شکل می‌گیرد.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام شکل‌گیری این قرارگاه با حضور شخصیت‌های مطرح را نشان دهنده همراهی جامعه با ولی فقیه و نایب امام زمان(عج) دانست و گفت: مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود به مواسات اشاره و تأکید کردند که در دین ما نیز جزو سخت‌ترین تکلیف‌های دینی به شمار می‌رود.
 دژکام با یادآوری اینکه مواسات غیر از صدقه دادن است، مواسات را به معنای توجه افراد به یکدیگر در زمان تنگدستی دانست و یادآور شد که مواسات یعنی وقتی می‌بینیم برادر دینی‌مان چیزی ندارد و وضعیت ما بهتر از آنان است، در هرچه داریم با برادر خود شریک می‌شویم.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه امام حسن مجتبی(ع) چند بار بیش از نصف اموالی که در اختیار داشت را در راه خدا بخشید، گفت: این مواسات است، اما به سادگی نمی‌توان به آن عمل کرد.
 دژکام تشکیل جلسه قرارگاه همدلی به منظور هماهنگی ارگان‌ها و نهادهای مختلف و مشخص کردن اهدافی است که باید به آن دست یابیم، گفت: چهار هدف کلی را باید برای ایجاد هماهنگی مشخص و دنبال کنیم. نماینده ولی فقیه در استان فارس، جمع‌آوری کمک‌های مردمی، شفاف بودن و پیش‌بینی تسهیلات قانونی برای کمک‌های جمع‌آوری شده، موضوع هزینه کرد کمک‌ها و تعیین مساجد به عنوان مرکز تحقق این خدمات را به عنوان اهداف مدنظر یادآوری کرد.
وی در خصوص لزوم شفاف بودن، گفت: برخی مواقع در فضای مجازی شماره حسابی را مشاهده می‌کنیم که مشخص نیست از طرف چه کسی و برای کیست و مبلغی که جمع می‌شود در چه راهی هزینه می‌شود.این عدم شناخت، عدم شفافیت می‌آورد، از این رو باید فکری کنیم که جمع آوری کمک‌ها و هزینه کرد آنها شفاف و واضح باشد.
امام جمعه شیراز، بخشیدن مالیات را از موارد تسهیلات قانونی دانست که باید برای کسانی که کار خیر می‌کنند پیش بینی کرد و گفت: در موضوع هزینه کردن، نیاز به شناسایی نیازمند مستحق داریم و برای این امر باید سامانه‌ای وجود داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: برخی مواقع فرق ضاله برای کمک به محرومین پیش قدم می‌شوند که پس از مدتی، فردی که کمک دریافت کرده را به این فرقه‌های ضاله علاقه‌مند می‌کنند، بنابراین باید مسجد در فرایند این خدمات دیده شود تا همه چیز بر اساس اصول و چارچوب دینی خود پیش برود و اگر غیر از این باشد، ممکن است تبعاتی داشته باشد.
امام جمعه شیراز گفت: ما باید در مساجد کار فرهنگی جدی انجام دهیم؛ اما از این امر مهم غافلیم. مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند فرهنگ مانند هوا است؛ یعنی باید هرجا نفس می‌کشیم حضور فرهنگ احساس شود.
آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه اکنون در یک جنگ بین دو سبک زندگی هستیم، گفت: سبک زندگی ایرانی‌اسلامی ‌و سبک زندگی غربی این روزها عیار خود را در بحران‌های عظیم اجتماعی نشان می‌دهند. ما باید نشان دهیم سبک زندگی اسلامی ‌و ایرانی ما، در اوج بحرانی مانند کرونا می‌تواند مواسات و همدلی در میان مردم ایجاد کند. حجت الاسلام حسین ملک مکان نیز در جلسه قرارگاه همدلی استان فارس که در دفتر امام جمعه شیراز برگزار شد، به ایجاد هماهنگی لازم در خدمت‌رسانی به نیازمندان اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، شناسایی گروه‌های جهادی و تشکل‌هایی است که در این زمینه می‌خواهند فعالیت کنند.
 در پایان این جلسه، سردار بوعلی از سوی نماینده ولی‌فقیه در استان فارس، به عنوان دبیر اجرایی قرارگاه همدلی انتخاب شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی