[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی برای تحقیقات بیولوژیکی دانشگاهی، روزنامه شیراز نوین

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید میکروسکوپ نیروی اتمی زیستی برای مطالعات روی نمونه‌های بیولوژیکی، بافت زنده و سلول‌ها شدند.
معصومه ناصری نماینده یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: در این شرکت پیش از این‌ها برای اولین بار میکروسکوپ نیروی اتمی با فناوری نانو را به تولید رساندیم که اکنون در دانشگاه‌ها عرضه شده است.
وی با بیان اینکه اکنون موفق شدیم نوع دیگری از میکروسکوپ را در این شرکت تولید کنیم، گفت: میکروسکوپ نیروی اتمی زیستی محصول جدید شرکت است که برای مطالعات روی نمونه‌های بیولوژیکی، بافت زنده و سلول‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ناصری با اشاره به کاربردهای این میکروسکوپ گفت: این میکروسکوپ برای بررسی سطح نمونه‌های بیولوژیکی به کار می‌رود ولی تفاوت آن با میکروسکوپ نیروی اتمی در این است که محققان قادرند در محیط‌های مایع از بافت نمونه تصویر برداری کنند.
وی اضافه کرد: به طور کلی در کارهای بیولوژیکی و زیست شناسی، یک سری از بافت‌ها باید به صورت زنده مورد بررسی قرار گیرند. این دستگاه می‌تواند شرایط را طوری فراهم کند که در محیط مایع، تصاویری برای محققان در تحقیقات علمی تهیه شود.
یک فعال دانش بنیان گفت: با استفاده از این میکروسکوپ می‌توان بررسی سطح سلول‌ها را برای کاربردهای مختلف انجام داد؛ نمونه آن بررسی برهمکنش میان یک گیرنده و لیگاند است که برای این منظور بر روی سوزن دستگاه رسپتور و بر روی سطح نیز نمونه مورد نظر قرار داده می‌شود و از طریق نیروهای بین مولکولی می‌توان بررسی کرد که این دو ترکیب نسبت به یکدیگر تمایل دارند یا خیر.
وی عنوان کرد: این میکروسکوپ امکان تصویربرداری از زیر نمونه را برای محققان فراهم می‌کند.
ناصری ادامه داد: زمانی که نمونه بر روی لام قرار می‌گیرد می‌توان از زیر آن نیز تصویربرداری کرد که این امر در مطالعات بیولوژیکی بسیار با اهمیت است.
به گفته وی، تاکنون 500 مقاله ISI از سوی محققان دانشگاهی با استفاده از این میکروسکوپ‌های تولیدی در شرکت به انجام رسیده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی