[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

شهردار شیراز: سعدی شاعر صلح و مداراست ، روزنامه شیراز نوین

آیین گرامیداشت روز سعدی با حضور شهردار شیراز، رئیس مرکز سعدی‌شناسی و به علت شیوع ویروس کرونا بی‌حضور مشتاقانش در آرامگاه این شاعر گران‌قدر برگزار شد. شهردار شیراز طی سخنانی در این مراسم که به صورت مجازی برای سعدی‌دوستان و شهروندان پخش می‌شد، از پیوستگی نام شیراز و سعدی در ذهن ایرانیان و جهانیان یاد کرد و بیان داشت: سعدی شاعر صلح و مدارا و همیاری است و ما در این ایام پرملال به باورهای او محتاجیم تا آرام و قرار خویش را در آرام و قرار هم‌نوعان یابیم.
مهندس اسکندرپور بر ضرورت عمل کردن به آموزه‌های اخلاقی سعدی به‌منظور رسیدن به مدارا و هم‌زیستی تأکید کرد و گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم با تکیه بر اندیشه‌های این شاعر گرا‌ن‌قدر مدارا، هم‌زیستی و در کنار هم بودن را تجربه کنیم. اگر از مردم دعوت کرده‌ایم به پویش در خانه بمانیم بپیوندند، کارگران و دست‌فروشانی نیز بوده‌اند که امروز در خانه هستند و هم‌اکنون زمان آن است که سفره‌هایمان را باهم تقسیم کنیم. او از نیکوکاران و نیک‌اندیشان و دوستداران سعدی دعوت کرد با تمسک به آموزه‌های سعدی، در عرصه مهربانی و دستگیری نیز پیشتاز باشند تا بار دیگر شیراز بر تارک مهربانی دنیا بدرخشد.
رئیس مرکز سعدی‌شناسی نیز از کنار مقبره سعدی با مردم سخن گفت و عنوان کرد که به دلیل شرایط محنت‌زای کرونایی ایران و جهان، گرامیداشت سعدی بی‌حضور فیزیکی سعدی‌دوستان اجرا شده است.
کوروش کمالی سروستانی اعلام کرد: برنامه‌های یادروز سعدی طی یک هفته در فضای مجازی ادامه خواهد یافت.
او ضمن همدردی با داغ‌دیدگان بیماری کرونا از تلاش‌های کادر درمان، پزشکان و پرستاران قدردانی کرد و در ادامه بیان داشت که همگان به سعدی مدیونیم؛ چراکه او نثر و شعر فارسی را غنا بخشید و افزون بر آن همدلی و رواداری و عشق را به ما آموخت.
یکم اردیبهشت‌ماه به‌مناسبت نگارش گلستان با عنوان روز سعدی در تقویم ملی ایران به ثبت رسیده است و مراسم بزرگداشت شاعر شیرازی در سراسر جهان برگزار می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی