[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۹
  • دوره جدید

کاهش اطاله دادرسی در اولویت است، روزنامه شیراز نوین

برنامه‌های دادگستری استان فارس در راستای اجرای سیاست‌های کلان دستگاه قضایی در شورای قضایی استان بررسی شد. رئیس کل دادگستری استان فارس در نشست شورای  قضایی استان با اشاره به سیاست‌های کلان و مورد تأکیدات ریاست معظم قوه قضائیه گفت: کاهش اطاله دادرسی و رسیدگی به موقع به پرونده‌های قضایی در راستای مختومه کردن پرونده‌های معوق و قدیمی ‌و کسر از آمار موجودی پرونده‌های دادگستری و همچنین مبارزه با فساد و حمایت حقوقی به منظور تحقق شعار سال، اولویت‌های کاری دادگستری استان فارس در سال 99 است.
حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی در ادامه، در جمع اعضای شورای قضایی استان با بیان این که دادگستری یک نهاد حاکمیتی است و تلاش و مجاهدت در این دستگاه اجر و ثواب معنوی فراوان دارد، از تلاش و اهتمام قضات و کارکنان دادگستری فارس و همچنین سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در استان به لحاظ کاهش و کسر از آمار موجودی پرونده‌ها و همچنین پیگیری جدی امور تخصصی و وظایف ذاتی دستگاه‌ها در سال گذشته تقدیر کرد.
وی، مقابله جدی با فساد را از دیگر اولویت‌ها و برنامه‌های دادگستری استان در راستای فرمایشات و تأکیدات آیت‌الله رئیسی، ریاست معظم قوه قضائیه دانست و گفت: نظارت بر مجموعه قضایی از درون و پیگیری مفساد در سایر حوزه‌های بیرون از مجموعه بیش از گذشته تشدید شده است.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در خصوص مقابله علنی با فساد در بیرون از مجموعه نیز به عملکرد دادگاه‌های ویژه مبارزه به مفاسد اقتصادی موضوع استجازه رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: در سال گذشته، دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد و جرائم اقتصادی فارس در برخورد با مفسدان و اخلاگران نظام اقتصادی اقدامات مناسب و درخور توجهی انجام داده است و احکام قاطع در چارچوب قانون و به دور از اغماضی را صادر کرد. وی در ادامه به موضوع شعار سال 99 اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب با بینش وآگاهی فراوان از موضوع اقتصادی و حمایت از کار، تلاش و تولید سال جدید را به نام «جهش تولید» نام‌گذاری نموده اند که به منظور تحقق فرمایشات ایشان، باید به نحوی عمل نماییم که آثار شعار سال در زندگی مردم ملموس و محسوس باشد و اقشار متوسط و ضعیف جامعه آن را درک کنند.
وی به اقدامات ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری فارس در راستای جهش تولید اشاره کرد و گفت: ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری فارس در سال گذشته با اعطای مجوزهای قانونی به تولیدکنندگان و برداشت موانع حقوقی و قضایی تولید، عملکرد مفید و مؤثر و قابل قبولی را به جای گذاشته است. تلاش داریم در سال جاری نیز که به نام «جهش تولید» نام‌گذاری شده است، با راهکارهای قانونی بیش از گذشته به تولید و حمایت از تولید کنندگان بپردازیم. 
رئیس کل دادگستری استان فارس برخورد با فساد، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حمایت از تولیدکنندگان و صنایع فعال، حمایت به منظور اعطای مجوزهای قانونی به تولید کنندگان و صنعتگران، راه‌اندازی واحدهای صنعتی جدید و حمایت از شرکت‌های نوپا (استارت‌آپ‌ها) را از اقداماتی دانست که با ورود دادگستری استان می‌تواند مسیر جهش و کمک به اقتصاد کشور را طی کند.
وی از اعطای مرخصی به 7500 زندانی در زندان‌های فارس از انتهای سال گذشته تاکنون خبر داد و گفت: به منظور کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا و پیشگیری از شیوع این ویروس، به بیش از 7500 نفر مرخصی و تسهیلات اعطا شده است. با اقدامات انجام شده، مسائل بهداشتی درون زندان‌ها نیز به خوبی رعایت می‌شود. حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با بیان اینکه فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت توصیه‌های بهداشتی ستاد استانی مقابله با کرونا از برنامه‌های دادگستری فارس در راستای مبارزه و ریشه‌کنی این ویروس منحوس است، خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم با به‌کارگیری پروتکل‌های تعریف شده، خدمات قضایی را به بهترین شکل ممکن ارائه دهیم؛ اما همچنان تأکید داریم در صورت نیاز به پیگیری امور قضایی، تنها اصحاب دعوی و وکلا به مجتمع‌های قضایی مراجعه نمایند، چراکه بر اساس تأکیدات بهداشتی کنترل ترددها در ابتدای در ورودی دادگستری‌ها با دقت انجام شده و از پذیرش افراد غیرمرتبط با پرونده قضایی خودداری می‌شود. 
همچنین، در این نشست موضوع بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان استان و موضوع حمایت از تولید و مراکز صنعتی، به صورت ویژه ازسوی شورای قضایی استان فارس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
گفتنی است در پایان این مراسم از تلاش‌های 8ساله حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالمهدی موسوی، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و مسئول واحد نظارت و ارزشیابی قضات تقدیر گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی