[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

نیاز به گروه‌های خونی افزایش یافت ، روزنامه شیراز نوین

اهدای خون در ماه رمضان به دلیل روزه‌داری مردم کاهش می‌یابد که این کاهش معمولاً از هفته دوم این ماه آغاز می‌شود. از همین رو، مشارکت و همیاری شهروندان برای اهدای خون در این ایام از طرف مسئولان ضروری اعلام شده است. مصرف خون در فارس به منزله مهم‌ترین قطب پزشکی جنوب کشور، اهمیتی ویژه دارد. بیشتر خدمات درمانی در بیمارستان‌ها وابسته به خون و فرآورده‌های آن است و این بدان معناست که انتقال خون فارس با حجم عظیم تقاضا برای ارائه خدمات درمانی مواجه است. از آنجا که روزانه عمل‌های جراحی متعدد پیوند کبد، پیوند کلیه و عمل جراحی قلب در بیمارستان‌های شیراز صورت می‌گیرد، نیاز به خون و فرآورده‌هایش، همیشگی است. از سوی دیگر، استان فارس بیشترین تعداد بیماران تالاسمی ‌کشور را دارد که در هفته به سه بار تزریق نیاز دارند؛ بنابراین با این حجم از مصرف، همواره اهدای خون ضروری می‌نماید.
امروز، مردم انتقال خون را با عنوان نذری پسندیده می‌شناسند و در مراسم و مناسبت‌های مختلف مذهبی ازجمله ماه رمضان نذر خون می‌کنند.
با آغاز ماه مبارک رمضان، روزه‌داران می‌توانند در ساعات پس از افطار نذر خود را ادا کنند. همچنین مراکز انتقال خون با شیوع بیماری کرونا پیرو دستورالعمل‌های جلوگیری از شیوع ویروس، همه تدابیر بهداشتی لازم را پیش‌بینی کرده‌اند. مدیرکل سازمان انتقال خون فارس به ایرنا گفت: فرایند انتقال خون از بدو شیوع بیماری کرونا براساس فرآیندهای پیشگیرانه صورت می‌گیرد؛ به‌گونه‌ای که اهداکنندگان بدون هیچ‌گونه تجمع و معطلی و در اسرع وقت می‌توانند خون اهدا کنند. مسعود ترابی با بیان اینکه اهداکنندگان پیش از اهدای خون به دقت معاینه می‌شوند، افزود: همه فاکتورهای خطر احتمالی که ممکن است در فرد اهداکننده وجود داشته باشد، بررسی می‌شود؛ در عین حال به اهداکننده نیز تذکر داده می‌شود در صورت بروز هر نوع علائم بیماری پس از اهدا، موارد را حتماً به سازمان انتقال خون اعلام کنند تا خون فرد از چرخه مصرف خارج شود. وی بیان کرد: این موضوع به هیچ وجه به معنای درگیر شدن اهداکننده به ویروس کرونا به دلیل اهدای خون نیست. مدیرکل سازمان انتقال خون فارس اظهار داشت: با آنکه نیاز به تأمین خون گروه‌های A  و O  مثبت و منفی بیشتر است، همواره به همه گروه‌های خونی نیاز است. وی ابراز داشت: امکان ذخیره‌سازی خون وجود ندارد، هر کیسه خون را تا یک ماه و هر کیسه پلاکت را تنها تا ۵ روز می‌توان نگهداری کرد و نیاز به خون و فرآورده‌های آن هرگز برطرف نمی‌شود. با توجه به نیاز اهدای خون در ماه رمضان پایگاه انتقال خون قصردشت شیراز واقع در منطقه آسیاب قوامی ‌همه روزه از ساعت ۳۰: ۷ تا ۲۳ و در روزهای تعطیل تا ساعت ۱۹ به‌صورت یکسره آماده خون گیری از داوطلبان است. افزون بر این، پایگاه انتقال خون نمازی از ساعت ۳۰: ۷ تا ۱۹ و نیز همه مراکز انتقال خون در شهرستان‌های فارس همه آماده خون گیری از کسانی هستند که با اهدای خون خود زندگی را به دیگران هدیه می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی