[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس: صرفه‌جویی چاره تأمین برق است ، روزنامه شیراز نوین

 صنعت برق در بخش نیروگاهی یکی از مصرف‌کنندگان عمده گاز در کشور است که با توجه به کاهش دمای هوا در این فصل و در پی آن افزایش مصرف گاز توسط بخش‌های خانگی و تجاری، سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها و در نتیجه تأمین برق هم‌وطنان با دشواری‌ها و سختی‌های زیادی روبه‌رو شده است؛ از این رو صرفه جویی در مصرف گاز رویکردی برای تأمین برق پایدار تلقی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای استان فارس، بیش از ۹۰ درصد نیروگاه‌ها از سوخت گاز استفاده می‌کنند و افزایش مصرف این انرژی از سوی سایر مشترکان در فصل سرما، تأمین سوخت نیروگاه‌ها را با مشکل روبه‌رو می‌کند.
هرچند مدیران، مهندسان و متخصصان صنعت گاز و فرآورده‌های نفتی در استان فارس و بوشهر همه تلاش خود را برای تأمین سوخت نیروگاه‌های استان به کار بسته اند، اما همه اقشار جامعه، بخصوص بخش خانگی، تجاری و مشترکان عمده می‌توانند با کاهش مصرف خود، برای تأمین سوخت نیروگاه‌ها به‌منظور تداوم برق پایدار 
همکاری نمایند. 
یکی از راه‌های کاهش مصرف برق، مدیریت روشنایی معابر است. در صورتی که رفاه حال مردم به لحاظ امنیتی و تبعات اجتماعی به خطر نیفتد و همچنین استانداردهای مربوط به راهنمایی ‌و رانندگی رعایت شود، می‌توان بخشی از روشنایی معابر به ویژه در بزرگراه‌های بین‌شهری را تعدیل نموده و سایر مصارف مربوط به آن را کاهش داد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس در همین راستا ضمن تأکید بر رعایت صرفه جویی و مصرف بهینه، از انجام برنامه‌ریزی برای تأمین سوخت زمستانی نیروگاه‌ها خبر داد و با یادآوری تأثیر کاهش مصرف برق در بخش روشنایی معابر اظهار داشت: در تابستان گذشته برق منطقه ای فارس از طریق تعامل با صنایع حدود 300هزار مگاوات ساعت که معادل تولید یک نیروگاه بزرگ سیکل ترکیبی است، در مصرف برق صرفه‌جویی داشته‌ است که تقریباً معادل 90میلیون لیتر گازوئیل می‌باشد. لذا می‌توان اثربخش‌بودن مدیریت مصرف را تأیید کرد. یدالله حقیقی از مردم خواست تا با مدیریت مصرف گاز و برق، پایداری جریان گاز برای سایر مصرف کنندگان را تضمین کنند و ادامه داد: بسیاری از دستاوردهایی که در صنعت برق به دست آمده، نتیجه تلاش و کوشش متخصصان و دلسوزان در این عرصه و همراهی مردم بوده است. اکنون نیز با همراهی و مشارکت مردم و مشترکان برق قطعاً می‌توانیم از روزهای سرد زمستانی بدون به وجود آمدن تنش و بحران در تأمین انرژی عبور کنیم. جمعیت کشور ما بعد از انقلاب اسلامی 2.3 برابر شده و از 36میلیون نفر به حدود 84میلیون نفر رسیده است، اما خدمات در عرصه برق بیش از 14 برابر در همه بخش‌ها رشد داشته که این دستاورد بزرگ نتیجه همدلی و تلاش خدمتگزاران مردم در عرصه تأمین و انتقال برق و انرژی است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای فارس به برخی از جنبه‌های همدلی و مشارکت مردم و هم افزایی دستگاه‌های برق و گاز و نفت و انرژی در استان فارس و جنوب کشور نیز اشاره کرد و گفت: وابستگی مردم به این خدمت روزافزون شده و در حال حاضر 13 برابر رشد تولید داشته‌ایم که در منطقه و بین کشورهای خاورمیانه رتبه اول را داریم. از این رو می‌طلبد ضمن پاسخ به نیاز مشترکان برق از طریق تأمین و انتقال بهینه انرژی برق برای مصرف بهینه انرژی نیز بسترسازی و فرهنگ‌سازی بیشتر و بهتری صورت گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد که با درایت و دوراندیشی همه مسئولان و مدیران و با همراهی مردم شاهد عبور از زمستان سال جاری و برنامه ریزی برای عبور از تابستان 1402 باشیم. بخشی از این برنامه‌ریزی‌ها از سوی استانداران فهیم و دلسوز فارس و بوشهر و مدیران این استانداری‌ها به وسیله تغییر ساعات کاری دستگاه‌های اداری و اجرایی انجام شده و بخش بزرگ‌تری از این کارکردها نیز در قالب برنامه ریزی و اقدامات جهادی در جهت کاهش مصرف گاز و انرژی و همچنین تأمین سوخت نیروگاه‌های استان و جنوب کشور گنجانده شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی