[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

اپیدمی ‌تملق در فوتبال فارس، روزنامه شیراز نوین

خلیل صالحی کارونیان را کمتر کسی در فوتبال ایران و شیراز نمی‌شناسد؛ چهره ای که دوست داران فوتبال شیراز و به خصوص تیم با قدمت برق شیراز، خاطرات خوبی از او چه در دوران مدیریتش در باشگاه برق و چه در دوران مربیگری در این باشگاه قدیمی‌ دارند. خلیل صالحی، فوتبالی ترین مدیر باشگاه برق شیراز، گفت و گویی با ایرنا داشته و به بیان خاطرات فوتبالی خود و احوال و اوضاع فوتبال فارس پرداخته  که مشروح آن در ذیل می‌آید.
این پیشکسوت فوتبال گفت: زمانی که پیراهن تیم ذوب‌آهن اصفهان را در مسابقات فوتبال جام تخت جمشید پیش از انقلاب در اوایل دهه پنجاه به تن داشتم، در دیداری با تیم تاج سابق (استقلال) خاطره خوبی برایم رقم خورد که هیچ گاه فراموش نمی‌کنم.
صالحی ادامه داد: در این دیدار  در  یک صحنه از فاصله دور شوت سرکشی را روانه دروازه تیم تاج سابق کردم و منتظر شادی گل هم‌بازی‌هایم بودم؛ اما زنده یاد ناصر حجازی که دروازه‌بان تیم تاج بود، با واکنشی دیدنی که مهارت زیادی در این زمینه داشت توپ را از سه کنج دروازه به بیرون کشید.
صالحی گفت: با دست محکم به سر خود کوبیدم.
از دیگر خاطره‌های این بازیکن پیشکسوت، صعود تیم برق شیراز به مسابقات جام باشگاه‌های آسیاست.
خلیل صالحی کارونیان سال ۱۳۲۹ در آبادان به دنیا آمد. فوتبال را از ۱۵ سالگی به طور رسمی ‌آغاز کرد، سپس به تیم همای تهران زیر نظر زنده یاد پرویز دهداری پیوست و بعد از آن در سال ۵۱  به تیم ذوب آهن اصفهان رفت و  تا سال ۵۳  هم با این تیم ادامه داد. پس از آن در تیم برق شیراز هم به بازیکن و هم به عنوان مربی حضور یافت.
بهترین الگو
مدیر عامل پیشین باشگاه برق شیراز با بیان اینکه زنده یاد ناصر حجازی هم از نظر فنی، هم از نظر اخلاقی و مردمی ‌بودن بهترین الگو برای فوتبالیست‌هاست، بیان داشت : حجازی سالم زندگی کرد و در آسیا هم در مسابقات مقدماتی المپیک ۱۹۶۶ لندن برابر کره شمالی در خاک  این کشور و در برابر بهترین تیم آسیا با واکنش‌های دیدنی خود، دروازه تیم ملی را بسته نگه داشت و ۷۰هزار تماشاگر کره ای را انگشت به دهان کرد. 
صالحی اضافه کرد: اگر قانون منع ۲۹ ساله‌ها در تیم ملی پس از انقلاب اجرا نمی‌شد، حجازی این شایستگی را داشت که به جای اینکه دومین دروازه‌بان قرن آسیا باشد، به عنوان اول دست یابد.
حجازی تا سال ۱۳۵۹ دروازه بان اول ایران بود؛ اما بعد از آن به خاطر قانون ۲۹ساله‌ها که حضور در دروازه را برای بازیکنانی که بیش از ۲۹ سال سن دارند منع می‌کرد، در اوج دوران ورزشی از تیم ملی کنار گذاشته شد. 
صداقت، حلقه مفقوده فوتبال فارس
صالحی در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: صداقت، حلقه مفقود شده فوتبال فارس است و به جای آن تملق و فرافکنی جایگزین شده است.
این پیشکسوت فوتبال فارس و کشور ادامه داد: در این سال‌ها آنهایی که دست اندرکار فوتبال شدند، این کاره نبودند و تا زمانی که  فوتبال به دست متخصصان نیفتد، نمی‌توانیم به گذشته خوب و نه چندان دور فوتبال فارس برگردیم.
صالحی با اظهار اینکه سازندگی در فوتبال فارس از بین رفته است، اظهار داشت: زمانی که پول وارد این رشته پرطرف‌دار شد، سازندگی هم از بین رفت و استعدادهای غنی این استان به جای شکوفایی به هرز رفتند.
وی اضافه کرد: در دهه ۷۰ تمام بازیکنان برق شیراز از استان فارس بودند و به اندازه یک تیم باشگاهی دیگر هم بازیکن در تیم‌های مطرح تهران و سایر استان‌ها داشتیم که این امر نشانگر سازندگی بود.
صالحی با بیان اینکه درهمان سال‌ها چهار بازیکن برق شیراز همچون محسن رنجبران، علی میرزا استواری، داریوش یزدانی و رضا مهربان در تیم ملی بازی می‌کردند، بیان داشت: این امر در حالی است که هم اینک حسرت داشتن یک بازیکن دعوت شده به اردوی تیم ملی داریم، چه برسد به اینکه بخواهد بازی کند.
وی گفت: همچنین در دهه ۸۰ هم از این باشگاه، محمد مطوری، علیرضا عباسفرد، ستار زارع و مهدی شیری در تیم ملی حضور یافتند.
صالحی بیان کرد: اگر نگاهی هم به گذشته این باشگاه در جام تخت جمشید قبل از انقلاب بیندازیم، مشخص می‌شود تیم برق شیراز جوان‌ترین تیم جام بود و هفت بازیکن از این باشگاه در تیم ملی امید در ترکیب اصلی حضور داشتند و زنده یاد رسول دره‌شوریان هم در تیم بزرگسالان ملی بازی می‌کرد.
این پیشکسوت فوتبال بیان داشت: در جام تخت جمشید تیم برق به عنوان بهترین تیم شهرستانی انتخاب شد و به پاس این موفقیت در مسابقات جام دیوار بزرگ چین شرکت کرد و با وجود تیم‌های مطرح، عنوان سوم را کسب کرد.
دریافت پول از والدین و صدور کارت فوتبال 
صالحی همچنین گفت: وقتی در فوتبال فارس از والدین بازیکنان از مبلغ ۰ ۲میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان پول می‌گیرند تا کارت بازی صادر کنند، باید فاتحه فوتبال را خواند.
وی اشاره کرد: بازیکنی که توانایی دارد لازم نیست پول بدهد و  باید پول بگیرد تا بازی کند. اینگونه است که استعدادهای اصلی فوتبال جایی پیدا نمی‌کنند، چرا که پول ندارند.
او اضافه کرد: در گذشته، اکثر فوتبالیست شیرازی از جنوب شهر وارد فوتبال می‌شدند و چون بضاعت مالی نداشتند، می‌کوشیدند به خواسته خود برسند؛ اما هم اینک چون پول ندارند، نمی‌توانند در تیم‌های باشگاهی شیراز بازی کنند.
مدرسه فوتبال و استعدادیابی اقتصادی 
صالحی ادامه داد: یک روز شاهد بودم در ورزشگاه شهید دستغیب پس از اینکه تمرینات تیم پیشکسوتان به پایان رسید، یک تیم از مدرسه فوتبال با ۱۵۰ بازیکن نوجوان برای آموزش وارد زمین شدند که بسیار تعجب کردم.
این پیشکسوت افزود: زمین فوتبال دستغیب را به چند بخش تقسیم کردند و در ابعاد بسیار کوچک بیش از ۱۵ بازیکن قرار دادند. این پرسش مطرح است که در این ابعاد چگونه فرزندان مردم می‌توانند آموزش ببیند؟ این امر بیانگر آن است که مدارس فوتبال به جای سازندگی و کشف استعدادها، بیشتر کارشان اقتصادی است تا خدمت به فوتبال.
صالحی افزود: هیئت فوتبال روی مدارس فوتبال باید نظارت جدی‌تری داشته باشد؛ زیرا سرمایه‌ها همان استعدادها هستند که فضای کافی برای آموزش ندارند. 
 بازیکن اسبق تیم ذوب آهن اصفهان با تأکید بر اینکه در زمان‌های نه چندان دور باشگاه‌ها و مدارس فوتبال به دنبال کشف استعدادها بودند، بیان داشت: آنها می‌دانستند باشگاه برق شیراز بازیکنان آنها را می‌پذیرد و از راه سازندگی هم منافع خود را تأمین و هم اینکه بازیکنان خوب خود را روانه برق شیراز می‌کردند. 
برخی از پیشکسوتان فوتبال فارس خود را ارزان فروختند
او با انتقاد از برخی از پیشکسوتان فوتبال فارس اظهار داشت: برخی از پیشکسوتان به دلیل مشکلات اقتصادی خود را ارزان فروختند؛ در حالی که می‌توانستند با دانش خود، بهتر به فوتبال کمک کنند و شاهد فروپاشی این رشته نباشند.
مدیرعامل سابق برق شیراز اضافه کرد: آنها با گرفتن یک حقوق ناچیز تجربه‌های مفید خود را نازل در اختیار قرار دادند و در شبکه‌های مجازی  به تعریف و تمجید می‌پردازند و این دردآور است.
وی افزود: رئیس و دبیر هیئت فوتبال فارس که یک زمان شاگرد ما بودند، این امر را فراموش کرده اند و حداقل حرمت‌ها را حفظ نکردند و یک بار هم تماس نگرفتند که بگویند چه کار کنیم تا از این بحران خارج شویم.
صالحی بیان داشت: وقتی از ناکامی‌های فوتبال گفته می‌شود، توپ را به زمین دیگران می‌اندازند. حداقل صداقت داشته باشند و  بگویند چه کسانی در فوتبال فارس دخالت می‌کنند.
 معرفی تیم قهرمان فوتبال برتر بدون اتمام بازی‌ها جذابیت ندارد
وی گفت: هم اینک اکثر کشورهای دنیا و از جمله ایران درگیر ویروس خطرناک کرونا هستند. اینکه بخواهند به بهانه این بیماری قهرمان فوتبال را مشخص کنند، این گونه قهرمانی‌ها جذابیت ندارد. باید تیم اول در زمین بازی مشخص شود.
صالحی ادامه داد:  حفظ جان مردم بهتر از اهدای جام قهرمانی است. باید پس از تأیید متخصصان امر پزشکی زمانی که خطر این بیماری کاملاً رفع شد، مسابقات فوتبال از سر گرفته شود تا قهرمانی شیرین تر شود.
او گفت: مردم از دست این بیماری عصبانی هستند. بهترین چیزی که می‌تواند روح و روان مردم را پس از کرونا به حالت عادی برگرداند، شادی است که می‌شود با ادامه فوتبال به این امر کمک کرده و شور نشاط را دوباره در جامعه زنده کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی