[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

زندگی خانواده گویمی در آتش بی‌تدبیری سوخت، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- امین افشار

  پنجشنبه گذشته منزل یکی از اهالی محله شورا در منطقه گویم به خاطر نبود گاز شهری و استفاده از کپسول گاز که نقص فنی داشته دچار حریق شد و به دلیل نبود ایستگاه آتش نشانی در این منطقه و عدم شماره گذاری کوچه‌ها برای تسریع در دسترسی گروه‌های خدمات رسان به طور کامل در آتش بی تدبیری مسئولان سوخت.
اهالی گویم تا کی باید تاوان بی مسئولیتی و عدم رسیدگی به مشکلاتشان را پس بدهند؟
به گفته مسئولان ساخت و سازهای خارج از محدوده طرح هادی خلاف مقررات بوده است؛ آیا در این موضوع فقط مردم باید مقصر جلوه داده شوند و مسئولانی که زمان ساخت این منازل هیچگونه اخطار، اطلاع رسانی و جلوگیری از احداث نکردند، مقصر نیستند!
باید توجه داشت که اهالی این مناطق به دلیل درآمد کم تن به زندگی در این محله‌های خاکی و بدون امکانات داده اند و اگر از قشر مرفه و متمولی بودند، در بهترین نقاط شیراز ساکن می‌شدند.
اکنون که به دلیل سهل انگاری مسئولان وقت و بی اطلاعی اهالی، خانواده‌های زیادی در این منطقه نظیر محله شورا، گود خراسانی، سیاه درختی و... زندگی می‌کنند، نباید فکری به حال امکانات اولیه زندگی آنها شود.
اغلب این محله‌ها خاکی و حتی کوچه‌ها شماره گذاری نشده که در مواقع بحران گروه‌های امدادرسان بتوانند در محل حادثه حاضر شوند و کنترل اوضاع را به دست گیرند.
از ابتدای فصل سرمای سال جاری چندین بار جمعی از اهالی گویم به دلیل عدم گازرسانی به منازلشان مقابل شرکت گاز و استانداری تجمع کردند و به گفته خودشان علی رغم پرداخت عوارض خدمات شهری ۲۰میلیون تومانی به شهرداری، تاکنون هیچگونه خدمات اولیه‌ای نظیر آب، گاز، آسفالت و... به آنها ارائه نشده است.
مسئولان در پاسخ به این تجمعات که اغلب به دلیل عدم گازرسانی بوده، قول‌هایی برای رسیدگی به وضعیت اهالی گویم و شهرک‌های اطراف آن داده اند که به گفته مردم این مناطق تاکنون عملی نشده و در حد حرف و قول باقی مانده و مردم همچنان با بوی نفت و خطرات ناشی از استفاده از سیلندر گاز و وسایل غیراستاندارد دست و پنجه نرم می‌کنند و جان و مالشان را در معرض خطرات ناشی از استفاده اینگونه وسایل غیر استاندارد قرار می‌دهند. پنجشنبه گذشته منزل یکی از اهالی محله شورا در منطقه گویم به خاطر نبود گاز شهری و استفاده از کپسول گاز که نقص فنی داشته، دچار حریق شد و به دلیل نبود ایستگاه آتش نشانی در این منطقه و عدم شماره گذاری کوچه‌ها برای تسریع در دسترسی گروه‌های خدمات رسان، به طور کامل در آتش بی تدبیری مسئولان سوخت. امید رمضانیان، صاحب خانه دچار حریق شده در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین گفت: اهالی این مناطق هیچگونه امکاناتی نظیر آب، گاز، آسفالت و... ندارند و علی‌رغم پرداخت عوارض ۲۰میلیون تومانی و گرفتن مجوز ساخت، تاکنون هیچگونه خدماتی به این مردم ارائه نشده است. وی افزود: فقط برق داریم که آن هم هر ماه به دلیل استفاده جریمه می‌پردازیم و به دلیل نداشتن گاز شهری از کپسول یا نفت استفاده می‌کنیم که باعث بروز خطراتی برای مردم شده است.
رمضانیان ماجرای آتش سوزی را اینگونه بیان کرد: متأسفانه ایراد کپسول‌های گاز معیوب رفع نمی‌شود. حوالی ساعت ۱۵:۱۵ دقیقه عصر پنجشنبه گذشته به دلیل نقص فنی، ناگهان شیر کپسول منهدم شد و صدای وحشتناکی ایجاد کرد. وی اضافه کرد: به دلیل نبود آب لوله‌کشی در منزل، نبود آتش نشانی در گویم و عدم شماره گذاری کوچه‌ها که منجر به سردرگمی آتش نشانان اعزامی از شهرک گلستان شده بود، تمام زندگی‌مان جلو چشم خودمان سوخت و خاکستر شد.
وی ادامه داد: در زمان وقوع این حادثه ده نفر اهالی منزل در محل حضور داشتند که شش نفر آنها کودک بودند و اگر شعله گاز روشن بود، منزل منفجر می‌شد و اتفاق ناگوارتری رخ می‌داد که خوشبختانه از زمان منهدم شدن شیر کپسول تا شروع آتش سوزی، حدود یک دقیقه زمان صرف شد که در این مدت همگی به بیرون از خانه منتقل شده بودند. وی افزود: به دلیل نبود آدرس مشخص و ترافیک پنج شنبه این مسیر بیش از ۲۰دقیقه بعد از تماس، مأموران آتش نشانی ایستگاه شهرک گلستان در محل حاضر شدند که اگر آتش نشانی در گویم مستقر و کوچه‌ها شماره گذاری شده بود، شاید می‌توانستند بهتر مدیریت و جلو خسارت بیشتر گرفته شود.
وی با اشاره به نزدیکی این منطقه به شهر شیراز تأکید کرد: این منطقه روستایی دورافتاده نیست که از تمامی امکانات اولیه زندگی بی بهره است و حتی کوچه و خیابان‌ها شماره گذاری نشده که در مواقع بحران بتوان اوضاع را درست مدیریت کرد.
وی اضافه کرد: آتش نشانی در لحظه وقوع این حادثه به دلیل عدم شماره گذاری کوچه و خیابان‌ها با وجود بیش از ده تماس تلفنی موفق به پیدا کردن آدرس منزل نشده و در آخر من با پای پیاده خود را جلو درمانگاه گویم رسانده و با تماس تلفنی به آنها خبر دادم که آمدند و با هم به محل وقوع آتش سوزی رفتیم ولی چه فایده که دیگر تمام زندگی ما در آتش بی تدبیری سوخته بود.
نبی حسینی یکی از اهالی گویم در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین با اشاره به آتش سوزی منزل یکی از اهالی محله شورا گفت: صاحب این منزل نیز جزو خیلی از کسانی است که پول عوارض خدمات شهری را به شهرداری پرداخت کرده ولی هیچگونه امکاناتی دریافت نکرده است.
وی افزود: این مبالغ هنگفتی که اهالی برای دریافت مجوز پرداخت کرده اند، هیچ مشکلی از مردم حل نکرده و عملاً بی فایده بوده وقتی که در چنین وضع فلاکت باری زندگی می‌کنند.
حسینی ادامه داد: تاکنون چندین مورد از اینگونه حوادث به دلیل نبود گاز شهری که منجر به استفاده از وسایلی نظیر نفت و کپسول گاز شده، برای اهالی اتفاق افتاده که مورد بی توجهی مسئولان واقع شده و کار مفیدی در این زمینه انجام نداده اند. وی در جواب سؤال خبرنگار شیرازنوین پیرامون عملی شدن قول‌های مسئولان در مورد گازرسانی به اهالی گویم گفت: علی‌رغم وعده‌های زیادی که مسئولان مربوطه در این زمینه دادند، متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی نشده و با امروز و فردا کردن مردم را در سردرگمی نگه داشته اند.
حسینی تأکید کرد: مسئولان پیش از اینکه دیر شود و اتفاق ناگوار دیگری رقم بخورد، به وعده‌های خود در زمینه گازرسانی به اهالی گویم عمل کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی