[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

تقویت بخش خصوصی دراقدام ملی مسکن ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس گفت: امکان ورود بخش خصوصی به طرح  اقدام ملی تولید مسکن و بهره‌مندی از امتیازات و تسهیلات ویژه در استان فارس فراهم شده است.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان فارس، جعفر زاهدی با اعلام این خبر افزود: به منظور ایجاد هم‌افزایی بین بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی از تمامی سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی مالک که دارای زمین در محدوده شهرها، واحدهای مسکونی نیمه تمام و واحدهای مسکونی تکمیل شده آماده فروش هستند دعوت می‌شود تا در اجرای طرح اقدام ملی مسکن همکاری و مشارکت کنند.
وی توضیح داد: این دسته از سرمایه‌گذاران می‌توانند از مشوق‌های تعیین شده در این خصوص از جمله اعطای تسهیلات ساخت بدون سپرده یا تسهیلات خرید مسکن، معرفی متقاضی خریدِ واحد مسکونی و تأمین هزینه ساخت در طول اجرا توسط متقاضیان، امکان پیش فروش و در صورت امکان تغییر کاربری اراضی و ... استفاده کنند.
زاهدی  تأکید کرد: اراضی و پروژه‌های معرفی شده در سامانه طرح اقدام ملی، در فرآیند استفاده از کلیه تسهیلات تعریف شده در طرح اقدام ملی مسکن قرار خواهند گرفت
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس اظهار داشت: مالکان اراضی با کاربری مسکونی (به‌صورت ملکی یا اوقافی) بخش خصوصی که ممکن است خود دارا یا فاقد مسکن باشند، می‌توانند اراضی تحت تملک خود را جهت استفاده در طرح اقدام ملی مسکن به اشتراک بگذارند.
زاهدی افزود: در این صورت تسهیلات زیر از سوی وزارت راه و شهرسازی برای وی برقرار خواهد شد. درصورتی که زمین دارای کاربری غیرمسکونی باشد، مشروط به امکان تغییر کاربری برابر ضوابط معماری و شهرسازی و حسب تصویب در مراجع ذی‌ربط، اقدامات لازم درخصوص تغییر کاربری زمین به عمل خواهد آمد.
وی ادامه داد: وام بانکی با میانگین هر واحد ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و بدون نیاز به سپرده گذاری به واحدهای احداثی دارای متقاضی طرح اقدام ملی مسکن تعلق خواهد گرفت.
زاهدی  گفت: متقاضی واجد شرایط که از تمکن مالی لازم برای تأمین سهم آورده برخوردار است به مالک جهت پیش‌خرید واحدهای احداثی معرفی خواهد شد.
وی تصریح کرد: بخشی از هزینه ساخت پروژه در طول دوره ساخت توسط متقاضیان و بخش دیگر از طریق تسهیلات بانکی تأمین خواهد شد و سهم مالک در تأمین هزینه ساخت، حداقلی خواهد بود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس گفت: چنانچه مالک زمین، خود فاقد مسکن ملکی باشد، یکی از واحدهای احداثی پروژه متعلق به او خواهد بود. به گفته زاهدی چنانچه مالک زمین دارای فرزند بالای ۱۸ سال فاقد مسکن باشد، در صورت تمایل می‌تواند به تعداد فرزندان بالای ۱۸ سال از واحدهای احداثی برای فرزندان واجد شرایط خود نیز استفاده کند. 
وی توضیح داد: چنانچه پروژه موردنظر در قالب انبوه‌‌سازی اجرا شود به مالک زمین اجازه داده می‌شود، یک سوم از واحدهای احداثی را بنا به تشخیص خود به افرادی که تمایل دارد و با قیمت مورد نظر خود (عرف بازار) بفروشد. تعیین و تشخیص پروژه انبوه در هر استان برای استفاده از این ظرفیت بر عهده معاونت مسکن و ساختمان است. زاهدی  خاطر نشان ساخت: در صورتی که زمین فاقد پروانه ساختمانی باشد، از سوی دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن به شهرداری مربوطه جهت تسهیل و تسریع و تخفیف در صدور پروانه ساختمانی معرفی خواهد شد.
وی تصریح کرد: دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن پروژه موردنظر را جهت استفاده از ظرفیت ایجاد شده در تخفیف هزینه نظارت مهندسی به سازمان نظام مهندسی معرفی می‌کنند.
زاهدی  در خصوص واحدهای نیمه تمام بخش خصوصی و امکان تعریف شدن آن در طرح اقدام ملی توضیح داد: مالکان واحدهای نیمه‌تمام بخش خصوصی در صورت تمایل می‌‌توانند واحدهای مورد نظر را جهت استفاده در طرح اقدام ملی مسکن عرضه کنند. 
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس گفت: برای واحدهای مسکونی پروژه که فاقد متقاضی هستند، متقاضی جهت خرید و تملک واحد مسکونی معرفی خواهد شد.
وی افزود: پروژه توسط دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن به شبکه بانکی جهت اخذ تسهیلات (ساخت) مکمل معرفی خواهد شد.
زاهدی خاطر نشان ساخت: هزینه‌های انجام شده در پروژه تا مقطع حاضر بر اساس قیمت کارشناسی روز برآورد و پس از تأیید دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن و کسر سهم تسهیلات بانکی اخذ شده تا آن مقطع توسط متقاضیان نهایی واحد مسکونی به مالک پرداخت می‌شود.
وی ابراز داشت: هزینه‌های باقیمانده اجرای پروژه در طول دوره ساخت توسط متقاضیان تأمین و به مالک پرداخت می‌شود.
زاهدی تصریح کرد: در صورت وجود اراضی مناسب در شهر محل معرفی پروژه یا سایر شهرها در استان مربوطه، امکان تهاتر پروژه با اراضی دستگاه متولی طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد.
به گفته زاهدی دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن حسب مورد، پروژه را به معاونت مسکن معرفی تا در خصوص معرفی متقاضی از سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی یا از ارگان‌ها و دستگاه‌های طرف تفاهم با وزارت راه و شهرسازی (وزارت آموزش و پرورش، وزارت تعاون، ودجا و...) در چارچوب مفاد تفاهم‌نامه معرفی اقدام شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس گفت: مالکان واحدهای تکمیل شده و فاقد متقاضی بخش خصوصی در صورت تمایل می‌توانند واحدهای خود را جهت استفاده در طرح اقدام ملی مسکن به دستگاه‌های متولی ارائه کنند. 
زاهدی  اظهار داشت: در صورت وجود اراضی مناسب در شهر محل معرفی پروژه یا سایر شهرها در استان مربوطه امکان تهاتر پروژه با اراضی دستگاه متولی طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد.
به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس در صورت امکان تهاتر زمین، دستگاه متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن، پروژه را به معاونت مسکن معرفی تا متقاضی از طریق سامانه ثبت نام طرح اقدام ملی یا از متقاضیان ارگان‌ها و دستگاه‌های طرف تفاهم با وزارت راه و شهرسازی (وزارت آموزش و پرورش، وزارت تعاون، ودجا و...) در چارچوب مفاد تفاهم‌نامه معرفی شود.
زاهدی گفت: دستگاه متولی طرح اقدام ملی مسکن فراخوان مربوط به معرفی پروژه و جذب متقاضیان خرید را با اولویت دارندگان تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم بانک مسکن در سایت اقدام ملی مسکن اعلام کرده و نسبت به جذب این متقاضیان برای تملک واحدهای موضوع پروژه اقدامات لازم را انجام خواهد داد

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی